BRUDNE TALERZE i PRZETERMINOWANE PRODUKTY: Polscy restauratorzy nie przestrzegają podstawowych zasad higieny!

Sprawdź, co sanepid odkrył w polskich pizzeriach i barach.
BRUDNE TALERZE i PRZETERMINOWANE PRODUKTY: Polscy restauratorzy nie przestrzegają podstawowych zasad higieny!
12.02.2011

Inspektorzy lubelskiego sanepidu, sprawdzając tamtejsze puby, restauracje i pizzerie odkryli wiele zatrważających nieprawidłowości. Okazało się, że właściciele punktów gastronomicznych nie przestrzegają podstawowych zasad higieny!

Pracownicy wielu lokali serwują swoim gościom przeterminowane jedzenie, które wcześniej miesiącami zalega w chłodniach. Kontrola wykazała również, że restauratorzy podają klientom posiłki na niedomytych talerzach. Co więcej, w restauracyjnych kuchniach brakuje często bieżącej ciepłej wody, a posiłki gotowane są na brudnym, zużytym sprzęcie.

Zatrważający jest również fakt, że spora liczba pracowników punktów gastronomicznych, nie posiada aktualnych badań epidemiologicznych. Podając klientom posiłki bez odzieży ochronnej, narażają zdrowie swoich gości.

Jak donosi "Kurier Lubelskie", wszystkim kontrolowanym pizzeriom i restauracjom sanepid wystawił już odpowiednio wysokie mandaty. Niestety, nie podano jednak nazw tych lokali.

Okazuje się, że jedzenie w barach i restauracjach, mimo apetycznego wyglądu i dobrego smaku, nie zawsze musi być zdrowe. A po takich doniesieniach, czasami zupełnie odechciewa się jeść na mieście…

Karina Hefner

Zobacz także:

Statystyczna twarz kobiet z różnych rejonów świata – ZOBACZ ŚWIETNE ZDJĘCIA!

Ideały nie istnieją, ale statystyczne wzorce - owszem. Sprawdź, jak wyglądają typowe mieszkanki poszczególnych krajów świata!

Gigantyczny tort w kształcie Barbie: Ku czci NAJSŁYNNIEJSZEJ LALKI ŚWIATA!

Słodka podobizna Barbie powstała dwa lata temu, z okazji obchodów 50. urodzin laleczki.

Komentarze (12)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 12.02.2011 21:17
Kontrola he he... śmieszne! Pracowałam 4 lata w restauracji i o każdej kontroli wiedzieliśmy więc jak mogli to dobrze sprawdzić. Dzień przed było wielkie sprzątanie i wietrzenie magazynów :) A nawet jak coś było nie tak to ekipa kontrolująca wyjeżdżała najedzona z zapasem dla całej rodziny do domu i wszyscy byli zadowoleni. Więc czy to oby napewno wina restauratorów, że takie praktyki się stosuje?
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 12.02.2011 20:00
dlatego najlepiej jadać tam, gdzie surowce są na bieżąco dokupowane. Niektóre restauracje świecą pustkami, czasem ktoś zawita wieczorem. Wiadomo - wtedy jedzenie zalega w chłodniach. Ja chodzę do zaufanych jadłodajni, nie jest droga i produkty są swieże.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.02.2011 15:31
to przykre,że mało jest ludzi którzy chcą faajnie gotowac ;( większośc to syfiarze którzy plują do jedzenia i nie wiadomo co robią to straszneeeee
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.02.2011 14:50
To tutaj we Włoszech powinni zamknąć z 98% lokali bo na samym wejściu aż dreszcze przechodzą taki syf jest wszędzie już nie mówiąc o łazienkach.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.02.2011 12:02
nasz sanepid jest wyjątkowy: podczas wycieczki do Szwecji grupa z Polski odwiedziła gospodarstwo agroturystyczne, z którego masło kupują najlepsze hotele. Przedstawiciele sanepidu stwierdzili, że nie spełnia żadnych polskich przepisów i u nas by je zamknęli. Czy kelner musi mieć "ubranie ochronne", żeby podać kotleta? Nie wystarczą czyste ręce? Ja w domu nie dezynfekuję kuchni przed każdym posiłkiem.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo