Analfabeci są wśród nas! Nastolatki nie rozumieją ulotek, nie potrafią wypełniać prostych formularzy!

Co piąty 15-latek nie rozumie takich tekstów, jak instrukcja obsługi czy przepisy ruchu drogowego..
Analfabeci są wśród nas! Nastolatki nie rozumieją ulotek, nie potrafią wypełniać prostych formularzy!
17.03.2011

Jak alarmuje resort edukacji, wśród mieszkańców Unii Europejskiej poziom analfabetyzmu wtórnego staje się niepokojąco wysoki. Wielu młodych ludzi wykazuje praktyczną niezdolność posługiwania się słowem pisanym. Niektórzy z nas nie potrafią zrozumieć treści nawet najbardziej podstawowych informacji. Kłopot sprawia nam wypełnienie najprostszych formularzy, zrozumienie ulotki dołączonej do lekarstw.

Ponieważ problem staje się coraz bardziej rozległy, do walki z analfabetyzmem funkcjonalnym przystąpiły wszystkie kraje Unii Europejskiej. Powołano nawet niezależną grupę ekspertów, której zadaniem jest przedstawienie pomysłów na podniesienie umiejętności pisania i czytania. Możliwość zrozumienia podstawowych informacji jest przecież niezbędna do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie!

Eksperci zastanawiają się nad zmianami w programie nauczania, które poprawiłyby zdolność rozumienia i wykorzystywania prostych komunikatów. Będzie to zadanie niesłychanie trudne, zważywszy, że w krajach takich, jak: Bułgaria, Austria, Czechy, Słowacja czy Włochy osób mających problemy w zakresie czytania, matematyki i nauk przyrodniczych jest już ponad 30 proc.

Pocieszający jest jednak fakt, że Polska należy do krajów, w których odsetek uczniów zagrożonych tym zjawiskiem jest najniższy w Europie! Z czego to wynika? Być może nasz system edukacji nie jest więc taki najgorszy?

Karina Hefner

Zobacz także:

SENSACYJNE ODKRYCIE: Grubi mają mniejsze mózgi?

Efekt kolejnych eksperymentów amerykańskich naukowców.

Lalki nie z tej ziemi pomysłu Lidii Snul - PRZERAŻAJĄCA MAGIA?

Niezwykłe lalki inspirowane rosyjskimi bajkami i nie tylko...

Polecane wideo

Komentarze (52)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 19.03.2011 11:06
Ja mam 16 lat, i jakoś nie czuję czegoś takiego że mniej umiem czy coś. W czytaniu ze zrozumieniem zawsze otrzymywałam pozytywne oceny, powyżej 4. Z polskiego zawsze miałam oceny od 3 do 6, nigdy gorszych. Czytam bardzo dużo... A co do papierosów, alkoholu to według mnie to nie ma wpływu aż tak na ucznia, chyba że te melanże przesłonią mu całe życie. Ja weekendowo piję, palić, palę. Ale to nie ma wpływu na moje wyniki w nauce, zawsze się uczyłam tak jak uczę do tej pory :). Więc nie mówcie że osoba w tym wieku pijąca, paląca od razu źle się uczy, jest kozakiem itp...
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 18.03.2011 14:38
niestety ale też to zauważyłam. myślę, że to wszystko przez brak czytania.. ja w dzieciństwie pochłaniałam jedną książkę za drugą i nie mam problemu z przeczytaniem, zrozumieniem czy zapamiętaniem czegoś. mam też duży zasób słów.. więc.. do książek! :)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 18.03.2011 11:02
średnia płac też jest najnizsza w Europie, to po co jestesmy tacy madrzy, jak gowno z tego mamy...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.03.2011 08:59
Mówicie, że wszystkie dys.. to lenistwo. Ale piszą to osoby, które nie miały z tym styczności. Część osób pewnie faktycznie idzie po sam pampierek, ale większość naprawdę ma problem. Później albo to ludzie olewają i wykazują lenistwo, albo starają się wciąż sprawdzać zdania które napisali by wyłapać przekształcone słowa, zmienione litery, powtarzane słowa, czy błędy ortograficzne. Ale uwierzcie, to nei takie proste by z tym walczyć... choć pewnie da się jakoś zmniejszyć dys.. np. przez większe skupienie nad tym co się robi. Tłumaczyć lenistwa nie można, ale też nie powinno się wyśmiewać ludzi z problemami. ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.03.2011 23:12
Dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia, a raczej czyste lenistwo! Prosze Was, dziecko nie ma zadnej z tych dysfunkcji, dziecko jest leniwe bądź mniej zdolne (co nie znaczy, że ułomne). Po prostu musi włożyć więcej pracy w naukę, tyle. Świat nie jest sprawiedliwy a wszyscy nie są tak samo inteligentni.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie