Lalki nie z tej ziemi pomysłu Lidii Snul - PRZERAŻAJĄCA MAGIA?

Niezwykłe lalki inspirowane rosyjskimi bajkami i nie tylko...
Lalki nie z tej ziemi pomysłu Lidii Snul - PRZERAŻAJĄCA MAGIA?
28.01.2011

Smutne twarze, młode ciała i upiorne spojrzenia. To nie są lalki dla małych dziewczynek, tylko modne gadżety dla dorosłych. Jak twierdzi ich autorka – rosyjska artystka Lidia Snul – mają dusze syren, bo intrygują, przerażają i noszą w sobie tajemnicę…

artysta

Lalki autorstwa Lidii mierzą od 25 do 35 cm. Ich wykonanie wymaga niezwykłej precyzji i staranności. Najważniejszym etapem w ich tworzeniu są oczy - zwierciadło duszy. To tylko iluzja, ale naprawdę można uwierzyć, że te cudeńka mają w środku coś więcej niż plastik…

lalki

Pierwszą lalkę Lidia Snul  wykonała w wieku zaledwie 12 lat. – Chciałam zrobić małą istotkę, która wyglądałaby i ruszała się jak człowiek. Elastyczna skóra, prawdziwe oczy. Niestety nie miałam dostępu do odpowiednich materiałów i musiałam się zadowolić papierem mâché i klejem – tłumaczy artystka.

przerażające lalki

Dopiero sześć lat później Lidia odkryła BJD i spróbowała swoich sił w projektowaniu plastikowych laleczek z kulistymi stawami. Najpierw inspirowała się sławnymi artystami BJD, później przeszła etap fascynacji azjatycką sztuką, aż w końcu znalazła swój własny niepowtarzalny styl.

lidia snul

Proces tworzenia laleczki nie jest prosty. Najpierw Lidia projektuje twarz, następnie ciało, a na końcu dopasowuje je do prototypu z mitu lub bajki i dopracowuje szczegóły. Jak sama  przyznaje, imiona i historie jej lalek wymyślają dopiero ich nabywcy. Niektóre pomysły bywają bardzo zaskakujące!

sztuka

Biodra laleczek Lidii mają mocno zaokrąglone biodra, co jest rzadkością w świecie BJD. Artystka tłumaczy, że ciała maleńkich istotek jakie wykonuje, są odzwierciedleniem tego, jak postrzega idealne kobiece proporcje. – Biodra odróżniają nas od mężczyzn, to dzięki nim dajemy nowe życie mówi.

rosja

BJD (ball-jointed doll), bo tak fachowo nazywa się ten rodzaj lalek, mają kuliste stawy, dzięki czemu mogą zmieniać ułożenie ciała i wyglądać niemal jak ludzie. Trend na BJD powstał w Azji i początkowo był ściśle powiązany ze sztuką mangi i anime.

lalki dla dorosłych

Dzisiaj plastikowe laleczki z domieszką poliuretanowej żywicy syntetycznej mają różne wcielenia i urodę ze wszystkich zakątków świata. Starosłowiańskie elfice, azjatyckie piękności, afrykańskie Buszmenki – Lidia Snul przedstawia kobiety nie z tej ziemi, które są uosobieniem mitycznych baśni i legend z każdej szerokości geograficznej.

Polecane wideo

Komentarze (151)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 04.06.2014 17:17
dl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.06.2014 17:17
ale gołe ?
odpowiedz
aninom (Ocena: 5) 11.02.2013 15:06
gdzie morzna kupić te lalki i za ile?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.11.2012 19:55
"modne gadżety dla dorosłych" ?! To nie są do cholery żadne gadżety,tylko lalki kolekcjonerskie !
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.01.2012 00:21
gdzie mogę kupić taka lalkę???? wszystkie negatywne komentarze wzięły się, jak zwykleu kobiet, z zazdrości i zawiści. nie kumam.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie