Absolwenci wyższych uczelni żałują wyborów młodości! Ty też poszłabyś na inne studia?

Przed pójściem na studia, dobrze zastanów się, co studiować! Ci, którzy przy wyborze uczelni, kierują się własnymi zainteresowaniami, najbardziej żałują swoich decyzji!
Absolwenci wyższych uczelni żałują wyborów młodości! Ty też poszłabyś na inne studia?
16.01.2011

życie absolwentów nie jest usłane różami… Wręcz przeciwnie – to właśnie młodym ludziom bezrobocie zdaje się uprzykrzać życie w największym stopniu. Brak pomysłu na przyszłość, poświęcanie się nauce i marne doświadczenie zawodowe – oto najczęstsze problemy osób, rozpoczynających karierę. Jak ustrzec się przed życiem na garnuszku rodziców? Okazuje się, że realizacja modnego dziś hasła: „rób to, co kochasz”, nie zawsze jest kluczem do sukcesu...  

Pasja nie gwarantuje dobrego zawodu!

Z najnowszych badań wynika, że kierowanie się własnymi zainteresowaniami przy wyborze studiów to dość zwodniczy sposób projektowania własnej kariery. Według wciąż aktywnej ankiety uruchomionej przez serwis www.ilezadyplom.info, problem niezadowolenia ze zgłębianego kierunku dotyka przede wszystkim te osoby, których priorytetem przy wyborze studiów było poszerzanie wiedzy odpowiadającej ich pasjom i zainteresowaniom. Aż 53% badanych z tej grupy deklaruje, że gdyby można było cofnąć czas, wybór kierunku studiów byłby zupełnie inny w skutkach… 

Czym się nie kierować przy wyborze studiów?

 Na pytanie o zadowolenie z dokonanego wyboru zupełnie inaczej odpowiadały osoby, kierujące się potencjalną dostępnością stanowisk pracy na rynku. Niemal wszyscy absolwenci, którym już podczas wyboru ścieżki edukacji zależało na atrakcyjnym cv gwarantującym dobry zawód, wyrażali zadowolenie z podjętych przez siebie kroków. Aż 95% z nich, nie zmieniłoby uczelni, na której uzyskali dyplom. Czy dotychczasowe statystyki są,więc dowodem na to, że przy wyborze studiów nie warto kierować się zainteresowaniami? Niestety tak!  

 

studia humanistyczne

Zawód przyszłościowy – czyli jaki?

Jednak czy wszyscy marzyciele już teraz powinni ulec prawom okrutnej rzeczywistości? Choć specjaliści z firm headhunterskich niejednokrotnie wspominają, że najlepiej jest wybierać zawody przyszłościowe, czasem warto pamiętać o możliwości szukania pracy na rynkowych niszach bądź skutecznie upatrywać swojej szansy w nowych dziedzinach biznesu. Studia inżynierskie i informatyczne to niemal pewność satysfakcjonującego zawodu i istny luksus dla tych, którzy tak jak humaniści, w poszukiwaniu pracy muszą wykazać się przede wszystkim samozaparciem i wytrwałością.

Jakie kierunki przynoszą największą satysfakcję?

Według statystyk najbardziej zadowoleni z wyboru kierunku studiów są absolwenci: budownictwa (88%), geodezji (87%), elektrotechniki (81%), psychologii (80%) oraz mechaniki i budowy maszyn (80%). Najmniej zadowoleni studenci to osoby z dyplomem z biologii (31%), ochrony środowiska (38%), politologii (45%), pedagogiki (49%) i stosunków międzynarodowych (50%).

O jakich studiach marzycie? Jakie skończyłyście? Jak oceniacie poziom swojego zadowolenia z przebiegu kariery po uzyskaniu dyplomu wyższej uczelni?

Oliwka Mostowska

Zobacz także:

REPORTAŻ: Rzuciłam studia

Podczas gdy jedni zakuwają, żeby zaliczyć kolejny rok studiów, inni sami z nich rezygnują – albo z powodów osobistych, albo pod wpływem otoczenia.

Ile naprawdę kosztują studia?

Od 1,5 do nawet 12 tys. zł za semestr! Jakie kierunki są najdroższe i gdzie płaci się najwięcej?

Komentarze (246)

Ocena: 5 / 5
VJ2faXvb (Ocena: 5) 14.08.2013 14:36
A really good answer, full of ranoitality!
odpowiedz
hU3dkubb (Ocena: 5) 11.08.2013 16:10
This wesitbe makes things hella easy.
odpowiedz
VxxbZIwGpI (Ocena: 5) 11.08.2013 00:58
ok dzięki bo trochę się pomotałem ale poyczje dają zarobić. Myślę ,że od jutra regularne wzrosty nas czekają. Tu nie ma czasu na korekty a jak są to płaskie. Trend is ur friend czy jakoś tak
odpowiedz
Kama (Ocena: 5) 10.06.2013 21:57
Czasem trzeba pomyśleć po ścisłych zawsze łatwiej o pracę chociaż z samym dyplomem na początku łatwo nie jest. Dlatego warto korzystać z takich konkursów jak ten na accenturo można zdobyć doświadczenie i wzbogacić CV. Przesyłasz pracę i jedziesz do Mediolanu do parku technologicznego.
odpowiedz
Albert (Ocena: 5) 03.03.2013 07:25
Chciałbym w przyszłości dobrze zarabiać, więc świadomie wybrałem studia na Akademii Morskiej w Szczecinie. Po moim kierunku można pracować zarówno na lądzie, jak i na morzu, więc nie są to studia, tylko i wyłącznie dla ludzi, pragnących związać całą swoją karierę zawodową z pływaniem po morzu. Duży plus studiowania na tej uczelni to rozbudowany system stypendiów, który pozwala studentowi utrzymać się z własnej kieszeni.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo