Ohaguro – japoński zwyczaj czernienia zębów - zobacz zdjęcia!

Oszpecano kobiety, by zapobiegać małżeńskim zdradom...
Ohaguro – japoński zwyczaj czernienia zębów - zobacz zdjęcia!
11.01.2011

Ohaguro to jeden z kilku elementów japońskiej ceremonii Mogi, czyli wejścia dziewczyny w dorosłość. Jej przejście przez ten obrzęd oznaczało, że rodzice pragną wydać córkę za mąż.

Podczas ceremonii dziewczęta w wieku od 12 do 16 lat były ubierane w tzw. mo przez kobietę, która miała moralny wpływ na ich rozwój. Następnie po raz pierwszy barwiono im zęby na czarno. W ten sposób pozbawiano ich jednego z atrybutów urody i… zabezpieczano przed zdradą małżeńską.

 

 

japonia

Ohaguro nie przetrwało jednak długo. Kolejnym rytuałem, który miał zapobiec zdradzie małżeńskiej, było golenie kobietom brwi. Cel był taki sam, jak w przypadku czernienia zębów, czyli pozbawienie kobiety urody. Oba zwyczaje nie na wiele się zdały, ponieważ mężczyźni szybko przyzwyczaili się do nowego typu urody i nieładne na pierwszy rzut oka oszpecenia, nie zniechęcały ich do zalotów.

Michalina Żebrowska

Zobacz także:

Wykradł zdjęcia koleżanek z roku i stworzył platformę do ich oceniania! „KTÓRA JEST GORĘTSZA”?

Czy polskiego studenta czeka kariera na miarę Marka Zuckerberga? A może sprawa zakończy się jedynie problemami prawnymi?

Gwiazdy porno poza planem: Jak wygladają na co dzień?

Myślisz, że potrafiłyby uwieść każdego faceta? Zobacz, jakie są naprawdę! Gwarantujemy - Twój ukochany nie obejrzałby się za nimi na ulicy!

japońskie tradycje

Czernienie osiągano za pomocą roztworu żelaza w kwasie octowym (kanemizu). Do niego dodawano sproszkowane żołędzie oraz taninę. Preparat nakładany był raz na dzień lub co kilka dni.

Zwyczaj ten ma swoje uzasadnienie w buddyzmie. Kości (jak i w ogóle "wnętrze ciała") były dawniej uważane za „nieczyste”, dlatego czerniono białe zęby. Pozostałością po tym przesądzie jest popularny do dziś gest zakrywania dłonią ust w czasie śmiechu.

Polecane wideo

Komentarze (64)
Ocena: 4.94 / 5
gość (Ocena: 1) 21.08.2016 13:17
Skąd Pani wytrzasnęła tak idiotyczne uzasadnienie dla ohaguro i golenia brwi? Było dokładnie odwrotnie - białe zęby i naturalne brwi uważano za nieładne, nieeleganckie i kojarzono z ludem oraz zwierzętami!!!
odpowiedz
misieq (Ocena: 5) 20.02.2016 17:38
no tak, nie przeszkadzało nic, brwi czy zęby na zasadzie bobra-nie bobra/ wyruchał - i dobra
odpowiedz
kobieta wyzwolona (Ocena: 5) 24.07.2015 10:21
no właźnie! to hłopom powinno sie opcinać na pszykłat siura albo jajka rzeby nie zdradzali! czemu niby kobietom!? morze ja nie chce na pszykłat zajmować się śmierdzoncymi bahorami i siedziedź w domu! moje ciało to moja sprawa! chce muc sie kochać z wieloma i nie nazywana być szmatom, chce muc decydować czy chce urodzić czy zrobić aborcje na bahorze! ten świat na szczenście sie zmienia i jest lepiej nisz wtedy. rzyjemy w 21wieku wienc jednak tszeba zmieniać te gupie tradycje! kobiety do głosu! niech teraz menszczyźni pocierpiom i zostanom se w domach!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.03.2012 09:50
Zgadzam sie !To mialo uatrakcyjniac kobiete a nie oszpecac.Kto napisal ten artykul??Ogladalam ostatnio o tym program,wiec ... :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.10.2011 02:20
Ja nie mogę... ale bubel. Czarnienie zębów nie miało zapobiec zdradom, ani tym bardziej nie miało na celu oszpecenia kobiety. Wręcz przeciwnie, zabieg ten miał na celu podniesienie jej atrakcyjności, oraz zasygnalizowanie jej (wysokiego) statusu społecznego. Powiem więcej, nieuczernienie zębów było źle widziane i krytykowane na gruncie estetycznym.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie