Czemu dziewczynki wolą bawić się lalkami?

Dlaczego dziewczynki wolą bawić się lalkami, a chłopcy bronią?
Czemu dziewczynki wolą bawić się lalkami?
22.12.2010

Dlaczego w sklepie z zabawkami małe dziewczynki biegną do półek z lalkami, a chłopcy wybierają działy wyposażone w pistolety, miecze i tarcze? Okazuje się, że jest to wynikiem biologicznego „zaprogramowania”.

 Naukowcy z Harvard University przez kilkanaście lat obserwowali zachowanie szympansów w ugandyjskim parku narodowym Kibale. Jak podaje sfora.pl badacze zauważyli, że młode szympansice nosiły ze sobą kijki, którymi bawiły się tak, jak dziewczynki lalkami. Opiekowały się nimi i przynosiły je do swoich legowisk. Zazwyczaj też kończyły te praktyki w momencie, kiedy doczekiwały się własnego potomstwa.

Natomiast szympansy płci męskiej zachowywały się zupełnie inaczej. Swoich kijków nie traktowały tak jak lalek do przytulania, a wręcz przeciwnie – służyły im one do walki, rzucania w innych i grożenia. - To pierwszy dowód, że w naturalnym środowisku zabawy zwierząt jakimś przedmiotem różnią się ze względu na płeć – podsumował te obserwacje Richard Wrangham z Harvard University.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Ostatnie życzenia skazańców: O jakim posiłku kryminaliści marzą przed śmiercią?

Ostatni posiłek przed śmiercią skazaniec może sobie wybrać wedle własnego uznania. Które z dotychczasowych życzeń były najoryginalniejsze?

Polscy studenci - mistrzowie plagiatu

Badania prowadzone przez polskich wykładowców pokazują, że plagiaty popełnia od 12 do 75% studentów!

 

Polecane wideo

Komentarze (34)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 28.12.2010 16:53
bo lumpy spod jagi są zajęte...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.12.2010 16:42
no nie wiem...ja tam zawsze wolalam samochodziki, łażenie po drzewach, zabawe w gestapo...no ale mialam mieć na imie Paweł, moze to dlatego, nie wiem co mi mama gadala jak bylam w jej brzuchu, moze mi zaprogramowala mozg na chlopaka zanim sie dowiedziala o płci haha...tak czy siak, wyrosłam z tego i mam obecnie charakter jak najbardziej kobiecy ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.12.2010 20:32
Ja jako dziewczynka wolałam zabawy w Policie przestępców ....itp.a lalki .. psułam je no oczywiście i kablowałam na dziewczyny :P ale cóż ... jak słyszałam o modzie i kutniach dziewczyn u uu to niedobrze mi było :)) a teraz tez nie specjalnie interesuje się modą
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.12.2010 19:28
Ja całe zycie wychowywana przez kuzynow, bawialm sie autami i bronia za lalki nawet sie nie bralam. ;]
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.12.2010 22:25
sciema!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie