Ile pieniędzy wydajemy na prezenty dla bliskich?

Sprawdź, komu żałujemy każdej złotówki, a na kogo wydajemy krocie!
Ile pieniędzy wydajemy na prezenty dla bliskich?
23.12.2010

TNS OBOP przeprowadził ostatnio sondaż odnośnie świątecznych strategii zakupowych. W badaniach wzięło udział 1076 osób z kilku krajów europejskich, w wieku od 16 do 44 lat. Oprócz Polaków, o zwyczaje bożonarodzeniowe zapytano m.in. Brytyjczyków, Włochów czy Belgów. Z sondażu wynika, że Europejczycy coraz częściej odchodzą od tradycji obdarowywania bliskich na mikołajki, ale kupują za to więcej prezentów na Święta Bożego Narodzenia.

„Dziennik Bałtycki” podaje, że 39% spośród wszystkich zapytanych Polaków ceni święta przede wszystkim za rodzinną atmosferę oraz… dni wolne od pracy. 38% naszych rodaków święta kojarzą się także z licznymi wydatkami i nerwami (nic dziwnego, skoro aż 19% z nas zakupy robi dopiero w ostatnim tygodniu przed Wigilią).

Ciekawe okazały się także wyniki odnośnie sum, które wydajemy na prezenty dla poszczególnych członków rodziny. Sondaż wykazał bowiem, że Polacy nie oszczędzają jedynie na upominkach dla dzieci (średnio 188 zł), partnerów (154 zł) i rodziców (123 zł). Mniej pieniędzy wydają natomiast na podarunki dla dalekich krewnych (średnio 101 zł) oraz dla rodzeństwa (ok 100 zł). Najbardziej skąpią za to na prezenty dla teściów (tylko 89 zł).

W tym roku przeciętna polska rodzina wyda na święta blisko 2 tys. zł. To spora suma, zważywszy na to, że Polacy zadeklarowali w sondażu swoją oszczędność i racjonalizowanie świątecznych wydatków.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Polscy studenci - mistrzowie plagiatu

Badania prowadzone przez polskich wykładowców pokazują, że plagiaty popełnia od 12 do 75% studentów!

Półnaga Ukrainka protestuje na Białorusi - zobacz, jak i dlaczego!

Czasem nawet o jednoosobowej demonstracji może być głośno...

 

Komentarze (24)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 29.12.2010 19:33
Ja poprosiłam wszystkich o pieniądze. W lutym lecę do Egiptu ( za swoje pieniądze) i przyda się trochę kieszonkowego. Za wycieczkę na szczęście już zapłaciłam, a naprawdę niewiele, w alfastarze znalazłam last minute, namówiłam koleżankę i lecimy. W Polsce ma być jeszcze bardzo długo zimno, nie mam zamiaru tutaj siedzieć!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.12.2010 00:01
błagam was papilotki- wymyślcie mi jakiś prezent dla rodziców który mogę zrobić własnymi rąkoma, nie mam pojęcia, myślałam o muffinkach... jestem spłukana, ale liczy się gest, macie jakies pomysły?
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 23.12.2010 23:41
ale ladna dziewczyna na zdjeciu
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.12.2010 23:03
to że statystyki nijak mają sie do rzeczywistości to prawda, kwestia - jaki jest tego cel? u mnie mama i tata po 100zł, babcie po 13zł, chrześnica ok 70zł, i naprawdę mogłabym więcej, ale po co, nikt nie oczekuje więcej, ja również nie, bo uważam, że to gruba przesada i snobizm, liczy sie wesoła atmosfera w święta, śmiech, żarty, ale może niektórych na to nie stać, więc próbują rekompensować drogimi gadżetami.. a już najbardziej dziwi mnie zastawianie się na święta w przypadku rodzin, które żyją od pierwszego do pierwszego... potem jest ujemny bilans i kupa zmartwień, żeby tylko nie być gorszym od innych, bardzo rozsądnie..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.12.2010 19:32
A moim zdaniem nie wiele polskich rodzin tak na prawdę stać na jakie kolwiek prezenty...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo