Kontrowersyjne eksponaty z Muzeum Higieny Intymnej

Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek, jak kiedyś kobiety radziły sobie z menstruacją? Podobne rozważania nękały założyciela jednego z oryginalnych muzeów...
Kontrowersyjne eksponaty z Muzeum Higieny Intymnej
20.11.2010

Podpaski i tampony to wynalazki z połowy XIX wieku. Jak kobiety wcześniej radziły sobie z comiesięcznymi problemami dotyczącymi higieny osobistej? Według naukowców, kłopoty z ukrywaniem faktu miesiączkowania nie były zmorą kobiet. Jak to możliwe? Przede wszystkim młode dziewczęta uzyskiwały dojrzałość płciową o wiele później niż współczesne dziewczynki. Wynikało to z innej gospodarki hormonalnej, która zmieniała się pod wpływem zanieczyszczeń, ilości hormonów w przyjmowanym jedzeniu i trybu życia.

Osobliwe muzeum

Nie ulega również wątpliwości, że jeszcze kilkaset lat temu, społeczną rolą kobiet było przede wszystkim rodzenie dzieci. Zachodząc w liczne ciąże (często jedną za drugą) problem miesiączkowania odchodził w niepamięć. Mimo to, okazuje się, że nasze poprzedniczki były niezwykle pomysłowe. W ciągu wieków wymyślano, więc liczne sposoby na to, by poradzić sobie z pojawiającym się od czasu do czasu problemem menstruacji. Dziś o ciekawych wynalazkach naszych przodków możemy dowiedzieć się z Muzeum Higieny Intymnej i Zdrowia Kobiety.

Fakty dotyczące strefy intymnej

Założyciel i dyrektor muzeum to amerykański artysta grafik - Harry Finley. W zarządzie muzeum zasiadają specjaliści naukowi i lekarze, w tym również docent Barbara Czerwińska, będąca wykładowczynią pielęgniarstwa na Uniwersytecie w Houston (Texas) oraz mgr Stephanie Harzewski z wydziału Nauki o Kobietach Uniwersytetu Rutgersa. Eksponaty zgromadzone przez pasjonatów tematu można obejrzeć w internecie, ponieważ dotychczasowo muzeum istnieje jedynie w przestrzeni wirtualnej. Mimo to, cieszy się niebagatelnym zainteresowaniem! Trudno się dziwić – w świecie znoszenia kolejnych tematów tabu, wciąż nie brakuje nowych faktów, opisujących intymne aspekty naszego życia. Jednym z nich jest menstruacja…

miesiączka

Nieudane eksperymenty

Kolejne eksponaty to gąbeczki menstruacyjne, wchłaniające krew miesiączkową, produkowane z prawdziwych gąbek z dna morskiego. Gąbki te wykorzystywano wielokrotnie, co wiązało się z koniecznością starannego dbania o ich czystość. Niestety zwykłe mycie gąbek morskich wodą z mydłem nie prowadziło do skutecznego oczyszczenia i dezynfekcji. Nieprzyjemny zapach wydobywający się z używanych gąbeczek był następstwem zanieczyszczenia i rozwoju bakterii! Dziś forma zabezpieczeń higienicznych zdaje się wracać do korzeni. Na rynku pojawiły się stylowe kubeczki menstruacyjne i podpaski wielokrotnego użytku, chwalone za ekologiczność ich użytkowania. Natomiast producenci jednorazowych podpasek i tamponów wciąż prześcigają się w udoskonalaniu swoich produktów. Czy środki higieniczne dla kobiet będą nadal ewoluować i czy powstanie nowy produkt, przeznaczony do walki z wstydliwym problemem?

Polecamy obejrzenie pozostałych zwariowanych eksponatów na stronie: www.mum.org

Oliwka Mostowska

Zobacz także:

Podpaska kontra tampon – obalamy mity!

Czy tampony mogą przebić błonę dziewiczą, a podpaski wywołać alergię lub zakażenie? Czym jest wstrząs toksyczny? Jak często należy wymieniać środki higieniczne?

Podpaski wielokrotnego użytku - ekologia o krok za daleko?

Czy zdecydowałabyś się na zakup ekologicznej podpaski wielokrotnego użytku w modnym i stylowym wzorze?

okres

Bidet sprzed wielu lat

Pierwsze jednorazowe podpaski…

Czego możemy się dowiedzieć, przeglądając strony wirtualnego muzeum? Ciekawostką jest przede wszystkim to, w jaki sposób historia środków służących higienie intymnej pokrywa się z ogólnymi obyczajami i stylem życia poszczególnych społeczeństw. Przykładowo w XIX i na początku XX wieku, kobiety klasy średniej, ze względu na brak rozwiniętego przemysłu włókienniczego, zmuszone były samodzielnie szyć swoją osobistą bieliznę. To właśnie wtedy powszechne stały się podpaski jednorazowe! Jak wyglądała podobna podpaska?  Zamiast wygodnej wkładki, kobiety zakładały specjalne majtki w kształcie dwóch rur, wciąganych na nogi i utrzymywanych przez specjalne połączenie w pasie. Kolejne eksponaty świadczą o tym, że instrukcje dotyczące tworzenia swoistych zabezpieczeń, opisywane były w specjalnych poradnikach dla kobiet, w których panie z Europy i Ameryki mogły dowiedzieć się, jak radzić sobie z rozmaitymi obowiązkami domowymi!

Kobiece artykuły higieniczne w sklepach

Pierwsze tampony trafiły na rynek w roku 1896 roku w USA, za sprawą firmy Johnson and Johnson. Produkty, przypominające ręczniki (Listers Towels), spotkały się jednak z wyjątkowo niskim zainteresowaniem i oporem ze strony producentów.  Inaczej było w przypadku tamponów Tampax! Można było je kupić już w roku w 1936 roku! Pierwsze podpaski dostępne w sklepach były produkowane przez firmę Curads (obecnie produkującej bandaże), których reklamy zamieszczono na stronach Vogue’a w 1920 roku! Po raz pierwszy jednorazowe podpaski produkowane przez firmę Kotex można było kupić dopiero w 1921 roku.  W  Muzeum Menstruacji można również zobaczyć najstarszy z istniejących na świecie egzemplarz podpaski wielokrotnego użytku, wyprodukowana w XIX wieku norweska firma – Molnlycke. Do czasu wprowadzenia podpasek jednorazowych, (około 1890 roku), podpaski materiałowe były jedynym dostępnym na rynku środkiem higienicznym!

Komentarze (48)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.07.2011 18:52
nie wolno robić ciepłych okładów, wchodzić do gorącej wody itp. bo gorąco poszerza układ krwionośny i dzięki temu leci wiecej krwi, lepiej zrobić zimny okład, to zatamuje troszke krwawienie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.11.2010 20:38
Ten artykuł jest jakiś taki... Toporny. Nie chce się go czytać.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.11.2010 21:38
Oliwia Osrawska znowu zawaliła artykuł. Nie masz za grosz talentu dziewczyno. Daruj sobie dziennikarstwo, bo to nie dla ciebie. Żal.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.11.2010 20:58
ZAPRASZAM DO MOJEGO PASAŻU! :-)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.11.2010 15:48
podnieca mnie to zdjecie
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo