Świąteczne prezenty: Sprawdź, co znajdzie się pod Twoją choinką!

Czy wiesz, co Polacy najcześciej kupują bliskim w ramach świątecznego prezentu? Przekonaj się!
Świąteczne prezenty: Sprawdź, co znajdzie się pod Twoją choinką!
13.11.2010

Badania przeprowadzone przez firmę Deloitte potwierdzają, że dwie trzecie Europejczyków kupi swoim bliskim na tegoroczną gwiazdkę kosmetyki, m. in. kremy i markowe perfumy. Ankietowani przyznają, że prezentów będą szukać w hipermarketach, bądź w Internecie.

Podczas badań przepytano obywateli wszystkich państw europejskich. Polacy deklarują, że na tegoroczne Święta przeznaczą 1800 zł, a to o 300 zł więcej niż przed rokiem. Taki wynik dziwi, ale  też pociesza, ponieważ dotychczasowe informacje głosiły niskie dochody i wynikające z nich, słabe możliwości zakupów.

Jak wskazał Adam Chróścielewski z działu audytu Deloitte, najbardziej cieszy pochodzenie pieniędzy przeznaczocnyh na podarunki. Prawie 70 procent to wynik długich oszczędności. Tylko niewielu respondentów zamierza pożyczać, ale nie z banków, tylko od członków rodziny.

Jakie prezenty wybieramy?

Zdecydowana większość mieszkańców kraju nad Wisłą, zamierza podarować rzeczy praktyczne i markowe. Połowa badanych będzie szukać inspiracji w Internecie, druga część będzie czerpać z tradycyjnego żródła, czyli z półki sklepowej.

Najbardziej upragnionymi w Polsce prezentami - po kosmetykach i perfumach – są gotówka i książki. W Europie preferowane są książki, potem gotówka, do tego wysoką pozycję mają też kupony podarunkowe, nieobecne w preferencjach polskich respondentów. W Polsce również nikt nie deklarował spędzenia Świąt w podróży, tymczasem już co dziesiąty Europejczyk zamierza tak zrobić.

Ponadto w całej Europie bardzo często spotykaną opcją jest kupowanie rzeczy używanych, co u nas jest zupełnie nieobecne. Spłeczeństwu wydaje się, że darowanie czegoś nienowego jest gafą, ale jeśli chcielibyśmy podarować coś oryginalnego i rzadko spotykanego, to może jednak warto rozpatrzyć ten nowy trend na gwiazdkowych zakupach?

Internetowe badanie przeprowadzono we wrześniu 2010 r. Udział w nim wzięło 20 tys. 665 pełnoletnich użytkowników Internetu z całej Europy, w tym 951 z Polski.

Maja Kostrzewa

Zobacz także:

Bożonarodzeniowe zakupy START. Polacy ruszyli do sklepów!

W tym roku wydamy na prezenty majątek! Eksperci podejrzewają, że to dzięki stale rosnącemu wynagrodzeniu.

Ile pieniędzy przejadają Polacy? NAPRAWDĘ DUŻO

Przejadamy dużo więcej pieniędzy niż obywatele bogatych państw europejskich.

Polecane wideo

Komentarze (52)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 15.11.2010 12:23
u nas nie ma prezentow. Wszyscy sie cieszymy ze sa pieniazki zeby zorganizowac swieta, kupic jedzenie, zaprosic rodzine. Prezenty dostaja tylko najmlodsze dzieci i to tez drobiazgi. Po co wydawac kase na kolejna glupia rzecz ktora wyladuje w szufladzie? Jak jest cos o czym marze to nie musze tego dostac akurat na swieta, rownie dobrze w kazdy inny dzien w roku, a nie przed gwiazdka jak jest naciaganie na falszywe promocje i sprzedaje sie drogie buble.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.11.2010 00:37
a ja bym chciala pojechac na swieta do polski i spedzic je z rodzina, to chyba bylby najlepszy prezent... niestety drugie swieta spedze tutaj - za granica. pewnie znowu bede siedziec sama w wigilie przed komputerem i urzerac sie z nachlanymi domownikami.. cudownie.. na sama mysl chce mi sie ryczec, pieprzyc te swieta skoro maja tak wygladac..
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 13.11.2010 23:21
U mnie rodzinka jest dość liczna tym bardziej że mam 3 siostry jest osób w domu a co roku dziadkowie ze strony taty przyjeżdżają jest miło, ciepło i rodzinnie na pierwszy dzień świąt cała rodzinka się zbiera właśnie u dziadków tych co do nas przyjeżdżają. ;) Innych lubię mniej innych więcej ale i tak jest miło :)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 13.11.2010 23:10
U mnie w domu prezenty są tylko na mikołaja tak to nie ma żadnych choinek aniołków reniferków itp. dostaję jeden prezent a nie 5 pierdół
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.11.2010 19:05
W święta nie powinny sie liczyć tylko prezenty. U mnie w domu prezenty są skromne ale za to co roku jest cała rodzina i jest wspaniała atmosfera. Grają kolędy jest zapach choinki i potraw a nikt nie myśli w tym wspaniałym czasie o prezentach...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie