Bieliznę nosimy każdego dnia. Szybko się brudzi, uszkadza i traci kolor. Dlatego grzechem jest wrzucenie koronkowych majtek i satynowego stanika prosto do bębna pralki, wsypanie proszku i liczenie na to, że bielizna będzie wyglądać bardzo dobrze. Podczas prania majtek i biustonosza trzeba przestrzegać kilku żelaznych zasad. Koniecznie sprawdź, jakich.
Po pierwsze: segregowanie bielizny
Majtki i biustonosze powinno się prać w specjalnej siatce na bieliznę. Kupisz ją za około 3 zł. Dzięki temu drobne elementy (kokardki, guziczki, koraliki) nie oderwą się, a poduszki biustonosza zachowają kształt. Dzięki woreczkowi nie zgubisz ramiączek, jeśli nagle się oderwą w trakcie prania. Wcześniej sprawdź, czy są dobrze zapięte. Przed praniem, należy zapiąć także sam biustonosz – inaczej metalowe klamerki mogą poszarpać delikatny materiał. Ciemną bieliznę pierzemy z ciemną, a jasną – z białymi kolorami. Ważna jest również segregacja ze względu na rodzaje tkanin.
Po drugie: ręcznie czy w pralce?
Generalnie zasada jest taka, że bieliznę powinno się prać ręcznie. Nalej do miski ciepłej wody i dodaj płyn do tkanin. Bardzo dobre efekty daje również pranie bielizny w płatkach mydlanych. Proszek lub płyn musi się dobrze rozpuścić w wodzie. Następnie namocz bieliznę przez około pół godziny, a potem delikatnie spierz brud. Plama nie chce zejść? Zobacz, jak się z nią rozprawić domowymi sposobami. Na koniec dobrze wypłucz. Nie możesz pozwolić sobie na ręczne pranie? Wiele pralek wyposażonych jest w specjalne funkcje, jak „pranie ręczne” czy „bez zagnieceń”. Gdy pierzesz bieliznę, warto z nich skorzystać. I jeszcze jedno: bawełnę czy poliester można prać w pralce, ale już bieliznę koronkową, jedwabną czy satynową powinno się uprać ręcznie. Pranie ręczne jest również obowiązkowe w przypadku stanika z fiszbinami.
Po piąte: suszenie bielizny
Pod żadnym pozorem nie wolno suszyć jej w suszarce – mogłoby to uszkodzić włókna, oderwać kokardki czy koraliki, a nawet porozrywać delikatny materiał. Nadmiar wody można delikatnie wycisnąć – postępuj tak samo, jak w przypadku wełnianych swetrów. Wyprany biustonosz powinno się położyć na ręczniku umieszczonym na płaskiej powierzchni, miseczkami do góry. Dzięki temu ramiączka się nie rozciągną, a miski nie zniekształcą.
Po szóste: przechowywanie bielizny
Brudną przechowuj w wiklinowym koszu albo płóciennym worku. Dzięki temu łatwiej usuniesz nieczystości, a na ubraniach nie utrwali się przykry zapach. Dlatego pamiętaj, żeby nie przechowywać bielizny w szczelnych pojemnikach, gdzie nie ma powietrza. Warto zainwestować w specjalne przegródki na majtki i biustonosze, które można kupić za kilka-kilkanaście złotych. biustonosze można powiesić również w szafie na wieszaku wielofunkcyjnym – będą świeższe i dłużej zachowają przyjemny zapach. Do bieliźniarki warto włożyć odświeżacze powietrza. Może to być nawet wysuszona skórka pomarańczy w woreczku albo pachnąca saszetka (taka do torebki). Zwróć również uwagę na to, jak pakujesz bieliznę przed podróżą. Schowaj ją do specjalnych saszetek albo woreczków. W ten sposób nie pomieszają się z ubraniami, nie pogniotą i nie uszkodzą się.
Prawidłowe pranie bielizny to klucz do przedłużenia jej estetycznego wyglądu. O bieliźnie mówi się przecież, że to nasza druga skóra. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, żeby była miękka, pachnąca i seksowna. Dlatego dobrze jest systematycznie wymieniać bieliznę – majtki co pół roku, a staniki co rok.
Julia Wysocka
Zobacz także:
Jakich obowiązków najbardziej nie lubimy?
Zmywanie i pranie to domowe czynności, do których mamy największą niechęć.
Różowa pralko-umywalka nie tylko dla Barbie
Oto słodka pralka z umywalką firmy Smeg w wersji mini.
Po trzecie: odpowiednia temperatura
bieliznę pierze się w niskiej temperaturze. Wysoka może uszkodzić i rozciągnąć delikatny materiał. Majtki i biustonosze pierze się w 30-40 stopniach. Jeśli sama musisz ustawić prędkość wirowania, nie powinna być większa niż 600 – inaczej bielizna może się nawet porwać. Dlatego ważne jest zszycie ewentualnych dziurek i przetarć przed wrzuceniem bielizny do pralki. Nie wiesz, jak uprać ulubioną bieliznę? Oto podstawowa zasada: zawsze czytaj informacje na metce. Każdy producent musi tutaj umieścić zasady czyszczenia bielizny. Może być tak, że konkretną bieliznę można prać wyłącznie ręcznie i to jedynie w zimnej wodzie. Pamiętaj, że do takich zaleceń trzeba się kategorycznie zastosować. A przy okazji sprawdź, jak w ogóle powinno się prać i przechowywać ubrania.
Po czwarte: jakim proszkiem?
bieliznę w pralce powinno się prać w delikatnych płynach zmiękczających tkaniny – identycznie, jak w przypadku prania ręcznego. Jeśli wolisz proszek, pamiętaj, że białą bieliznę pierze się w proszku przeznaczonego do białych materiałów. Kolory – w kolorach. Dobrym pomysłem jest również pranie w detergentach dla dzieci, bo ich składniki są niezwykle delikatne i nie powodują alergii skórnych. Pierzesz proszkiem? Dodaj płyn do płukania tkanin. I koniecznie stosuj środek zmiękczający wodę, dzięki czemu bielizna nie zszarzeje. W przypadku koronkowych staników, powinno się zrezygnować z dodatkowego płukania.