Uwaga, dziś przestawiamy zegarki!

Przypominamy wszystkim tym, którym to umknęło - od dzisiaj obowiązuje czas zimowy! Dodatkowo kilka informacji o tym, kto i po co wymyślił zmiany czasu…
Uwaga, dziś przestawiamy zegarki!
31.10.2010

Tej nocy spaliśmy o godzinę dłużej, o trzeciej przestawiliśmy zegarki na drugą. Pomysł podziału czasu na letni i zimowy powstał w XIX wieku, jednak wprowadzono go w życie dopiero w wieku XX. W 1884 roku, dzięki kanadyjskiemu wynalazcy Sandfordowi Flemingowi, świat został podzielony na 24 strefy czasowe. O potrzebie stosowania czasu letniego pisał sto lat wcześniej Benjamin Franklin, jednak jego artykułu, ze względu na humorystyczną wymowę, nie potraktowano poważnie.

Po raz pierwszy czas przestawiono w Niemczech, podczas I wojny światowej. Potem, za przykładem naszych zachodnich sąsiadów, poszły inne kraje. W części państw zrezygnowano z tego pomysłu, m.in. na terytoriach położonych wzdłuż równika (ze względu na niewielkie różnice w długości dnia w różnych porach roku), np. w RPA, Ghanie, Paragwaju, Libii, Maroku, Japonii, Indiach i Chinach oraz w jednym kraju europejskim - Islandii. W sumie podział na czas letni i zimowy stosuje 70 państw.

Do czasu letniego wrócimy w ostatnią niedzielę marca. My już nie możemy się doczekać!

Natasza Lasky

Zobacz także:

Dzieci Czarnobyla – wstrząsające zdjęcia ofiar katastrofy!

26 kwietnia 1986 roku doszło do awarii reaktora atomowego w Czarnobylu – największej katastrofy w dziejach elektrowni jądrowych.

Najlepsze reklamy prezerwatyw – ŚMIESZNA GALERIA!

Reklamy prezerwatyw spełniają nie tylko marketingową funkcję. To kampania społeczna przekonująca do rozsądnego planowania rodziny.

Komentarze (7)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 31.10.2010 22:37
[do Dekasza^^ ] W niedziele do pracy ???
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 31.10.2010 16:48
no ja dzisiaj do pracy poszłam o godzinę za wcześnie, bo połowę zegarków miałam w jedną, a połowę w drugą stronę przestawione i mi się pomieszało, myślałam, ze zegarki w przód a nie w tył przestawiamy i taka zestresowana, ze się spóźnię byłam xD
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.10.2010 13:14
i sie zaczynaja te dlugie beznadziejne wieczory 0_o
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.10.2010 08:32
NO wlasnie aha..a ja wstalam o godzine za szybko!!!!!!!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.10.2010 07:24
aha
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo