Z tyłu liceum, z przodu muzeum: Kim jest dzidzia piernik?

Strój nastolatki, ostry makijaż i... kilkadziesiąt lat na karku. Skąd biorą się wieczne nastolatki – kobiety, które mimo upływającego czasu nadal nie potrafią dojrzeć?
Z tyłu liceum, z przodu muzeum: Kim jest dzidzia piernik?
18.11.2010

Jest wiecznie uśmiechnięta, tryskająca energią. Wszędzie jej pełno, bo z pewnością nie da się jej nie zauważyć. Donośny śmiech, pstrokaty strój, tęcza gumek do włosów i przerysowany makijaż. Falbanki, cekiny, kwiatuszki – to obok kozaczków jej ulubione motywy z szafy. Wiesz już o kogo chodzi? To tak zwana wiecznie słodka dziewczynka, którą Krystyna Kofta nazwała „Dzidzią Piernik”. Według autorki nazwy, którą określa się podstarzałą i przy tym kompletnie niedojrzałą panią, taki typ kobiety ośmiesza płeć piękną i właśnie to w największym stopniu irytuje same jej przedstawicielki. Jak dojrzałe kobiety po pięćdziesiątce stają się własnymi karykaturami? 

Barbie leczy kompleksy

Podstarzałe nastolatki to z reguły dobre żony i przykładne panie domu, które doskonale radzą sobie z rodzinną rzeczywistością przypominającą zabawę w dom. Jednak mało kto w Dzidzi Piernik zauważa jej prawdziwe, warte docenienia oblicze – dobrej rozmówczyni, osoby o prawym sercu i doskonałego doradcy. Dla kobiety, której „stuknęła” już pięćdziesiątka rzeczywistość wcale nie bywa łatwa. Osoba, której wygląd najpierw był jednym z największych atutów, o którym jako matka i żona zdołała zapomnieć, po pewnym czasie znów przypomina sobie słowo „atrakcyjność”. Efekt? Gorączkowe nadrabianie zaległości i balansowanie na granicy groteski.

Antyk w oryginale

Innym typem Dzidzi Piernik, która za nic świecie nie przyzna się do prawdziwej daty urodzenia, jest kobieta nieprzyjmująca do wiadomości faktu upływania czasu. Nie chodzi tu jednak tylko o wiek. Problemem jest przede wszystkim brak rozwoju własnej osobowości - od lat ta sama fryzura, ten sam typ ubrań, ale również te same obowiązki, ci sami znajomi. Brak zmian dla niektórych dojrzałych wiekowo kobiet stanowi rodzaj bezpiecznej przestrzeni, niezmąconej ani ekscytacją, ani nawet szczyptą cierpienia, które jest przecież nieodłącznym towarzyszem życiowych rewolucji. Dojrzała kobieta w warkoczykach, śmiesznym kapelusiku, zabawnej spódniczce i podkolanówkach? To niestety wcielony obraz samotności, zahukania i braku życiowej odwagi…

Krystyna Kofta

Dżaga z piernika

Odwrotnością zakompleksionej dziewczynki jest prawdziwa piernikowa dżaga! Po czym ją poznasz? Seksowne miniówy, białe kozaczki, tapir i bezczelna pewność siebie. Nie ma znaczenia, czy taka pani ma lat czterdzieści czy sześćdziesiąt!  To arogancka dama z kulturą na miarę realiów brutalnego świata, w którym wiedza o własnej wartości to podstawa! Zarówno jej makijaż, jak i temperament ani na chwilę nie pozwoli ci zwątpić w jej pewność siebie. O przekonaniu, że karykaturalnie wyglądająca pani w autobusie jest po prostu leciwą, zdziwaczałą staruszką możesz po prostu zapomnieć. Lepiej prawić jej komplementy i poprawić humor zarówno sympatycznej seksi pańci, jak i sobie!

Jeśli należysz do osób, na które Dzidzie Piernik działają jak płachty na byka, to znak, że nie poznałaś ani jednej z nich. Jeśli nie masz na to ochoty, nie musisz się do nich przekonywać, ale jeśli zdecydujesz się na zakopanie wojennych toporów, relacje z podstarzałą nastolatką mogą okazać się cennym źródłem wiedzy na temat tego, aby broń Boże nie stać się jedną z nich…

Oliwka Mostowska

Zobacz także:

Najbardzie absurdalne przepisy świata

Jacy mężczyźni produkują najlepsze plemniki?

Polecane wideo

Komentarze (43)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 04.08.2011 11:25
Moja bratowa jest po50 ,jest śliczna drobną kobietką ,zawsze ślicznie się ubierała ,w korale klipsy kolorowe ciuszki ślicznie wszystko dobrane gustowne garsonki torebki, wszystko nowe ,i firmowe,bo ją stać ma salon fryzjerski,i kosmetyczny . Do tego umie piec, świetnie gotować ,robi przecudne rzeczy , robótki ręczne szycie i haftowanie ,to kobieta artystka.Ale złośliwe grube wstrętne babsztyle już mówią że robi z siebie Dzidzię Piernik.A ja wolę takie ,niż spasłe belfegory w naciagnietych i spłowiałych bluzkach.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.08.2011 11:14
Niektórzy powinni to przeczytać, bo bardzo drastycznie mylą kobiety po 50 elegancko ubrane , ze skromnym makijażem ,zmieniające często buty ,i torebki wszystko mają eleganckie nowe .Często zmieniają fryzury.Po prostu kobiety zadbane ,i nie wyglądające na swój wiek niektórzy ciemniaki ,i złośliwce nazywają też Dzidzia Piernikami.Usłyszeli coś ,i mówią tak o wszystkich nawet eleganckich kobietach po 50.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.11.2010 17:44
a mi sie przypomina moja zryta sasiadka
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.11.2010 15:53
Przypomina się pani od chemii z gim. nr 11 (Tarnów) :)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 18.11.2010 23:46
Piękna kobieta to przede wszystkim zadbana twarz nie zniszczona solarium i sylwetka w sam raz nie za szczupła
odpowiedz

Polecane dla Ciebie