Internet - wielka ściąga dla leniwych

Prace dyplomowe, prezentacje maturalne, wypracowania... Internet jest wciąż rozwijającą się ściągą o niekończącej się objętości.
Internet - wielka ściąga dla leniwych
13.09.2010

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „wypracowanie” lub „praca dyplomowa”, a otrzymamy prawie pół miliona adresów stron. Można przebierać w każdej dziedzinie i przedmiocie, od biologii przez historię po języki obce. Na stronach można znaleźć skończony tekst lub zamówić nowy na zadany temat, oczywiście za odpowiednią opłatą.

"Nasze prezentacje maturalne spełniają najwyższe oczekiwania!(...)Gwarantujemy Ci bezpieczeństwo i satysfakcję z naszych usług. (...) Praca jest tak opracowana, aby dać zdającemu 15 min na zachwycenie komisji" - reklamuje się jeden z internetowych "sklepów" oferujących gotowe prezentacje maturalne z języka polskiego. Cena przygotowania jednej wynosi 120 złotych, czas wykonania zlecenia - od trzech do siedmiu dni. Zamawiający usługę uczeń otrzymuje dodatkowo plik zawierający porady jak zrobić wrażanie na komisji oraz wskazówki dotyczące pisania wypracowań. Dla osób, które uważają, że ta cena jest zbyt wygórowana, prezentacje są dostępne już od 40 zł, ale nie gwarantują rzucenia nauczycieli na kolana oraz nie zawierają extra dodatku w postaci złotych porad maturalnych.

Biznes wyraźnie się kręci, świadczą o tym wyniki wyszukiwarki po wpisaniu "prezentacja maturalna". Większość ze stron zawiera oferty od osób, które za pieniądze gotowe są napisać każdą pracę.

zycie

Uczniowie, którzy potrzebują pomocy z innej dziedziny niż język polski, również znajdą w sieci wszystko co niezbędne. Pod adresami sciaga.pl, sciaga.szkola.net, bryk.pl, eszkola.pl, e-sciagi.pl, sciagawa.com.pl, sciaga-online.pl kryją się tysiące opracowań różnych zagadnień ze wszystkich przedmiotów szkolnych.

Istnieją także dziesiątki serwisów (i wciąż pojawiają się kolejne!) wyspecjalicowanych - poświęconych jednemu przedmiotowi. Te również cieszą się dużym zainteresowaniem. Na jednej z matematycznych stron każdy może zostawić treść kłopotliwego zadania, by po chwili otrzymać rozwiązanie od innych użytkowników - zupełnie za darmo!

Nauczyciele doskonale zdają sobie sprawę, jak sprawa wygląda. Większość sytuację akceptuje, ale są wśród nich tacy, którzy przeglądają serwisy w celu udowodnienia swojemu wychowankowi plagiatu. Ryzykiem nie przejmują się jednak ani uczniowie, ani starsi od nich studenci, piszący referaty na podstawie Wikipedii…

Majka Kostrzewa

Komentarze (35)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 14.09.2010 00:52
klp.pl i ostatnidzwonek.pl moi przyjaciele podczas LO :D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.09.2010 23:20
Ja napisałam prezentację maturalną sama i przynajmniej wiedziałam dokładnie o co chodzi i skąd się co wzięło:-) mój temat dotyczył motywu tańca w literaturze, malarstwie i filmie i zdałam go na 100%. A co do strony klp.pl to faktycznie dokładne streszczenia i ciekawe opisy bohaterów.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.09.2010 23:15
Tuż przed maturą, gdy były ostatnie poprawki ocen, nie miałam czasu, żeby przeczytać lektur "przedwiosnie" i "granice". Wtedy stronka www.klp.pl uratowała mi tyłek:-) z jednej lektury miałam 4+ a z drugiej 5. Może streszczenia są długie ale jest w nich wszystko co potrzebne, zadowoli nawet wymagających polonistów:-D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.09.2010 22:59
a ja teraz uczę takich nieuków jak WY, wypowiedz nauczycielki tuż po studiach ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.09.2010 22:50
Internet jest bardzo pomocny w nauce, ale nie można mu ufać w 100 %. Trzeba je sortować i mieć zdrowy rozsądek. Lepiej liczyć na siebie, niż na innych.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo