Polacy sypiajają najmniej w Europie! Naród pracoholików?

Eksperci alarmują: zbyt mała ilość snu (poniżej 7 godzin na dobę) tuczy i obniża naturalną odporność organizmu.
Polacy sypiajają najmniej w Europie! Naród pracoholików?
06.09.2010

Globalny sondaż Reader's Digest wykazał, że w Polsce, w porównaniu z innymi krajami, wyjątkowo wysoki procent ankietowanych sypia mniej niż 6 godzin na dobę.

W większości z objętych sondażem krajów na pytanie „ile sypiasz?" najczęściej odpowiadano, że zalecane 7 lub więcej godzin na dobę. W Polsce największą grupę (39%) stanowiły osoby deklarujące tylko 6-7 godzin snu, a wyjątkowo duży w porównaniu z innymi krajami odsetek ankietowanych (23%) wskazał, że śpią mniej niż 6 godzin. Podobny wynik mają tylko Indie!

Do największych śpiochów należą Francuzi - 23% z nich sypia ponad 8 godzin, a 34% około 7-8 godzin. Sen ceni się także w Brazylii (21% sypiających ponad 8 godzin, 39% 7-8 godzin).

Ciekawe, że skłonność do sypiania albo bardzo mało, albo bardzo dużo, mają raczej mężczyźni.  W Indiach, gdzie prawie 1/4 respondentów deklarowała mniej niż 6 godzin snu, ani jedna z biorących udział w sondażu kobiet nie wskazała, że sypia ponad 8 godzin.

- Polskie wyniki nie napawają optymizmem. Chyba za często staramy się zyskać na czasie, skracając sen. A to marny interes. Naukowcy alarmują, że niewypoczęty organizm jest bardziej podatny na choroby, a niewyspany człowiek robi wszystko wolniej i gorzej - mówi Anna Esden-Tempska, redaktor naczelna polskiego wydania Reader's Digest. - W dodatku, jak wskazują badania, zbyt mało snu tuczy.

Opracowała Natasza Lasky

Zobacz także:

Jak pokonać zmęczenie w ciągu dnia?

W dzisiejszych czasach większość z nas prowadzi bardzo aktywny tryb życia. Każdy dzień stanowi pasmo obowiązków i wyzwań, którym musimy sprostać.

Powstała tabletka na homoseksualizm!

Czy podawanie leków zapobiegających homoseksualizmowi stanie się normą? Geje i lesbijki już protestują…

Polecane wideo

Komentarze (23)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 07.09.2010 12:37
bo to Polska.. do du... z tym krajem
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.09.2010 09:14
To nie pracoholizm. To walka o godność!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.09.2010 09:13
prawdziwe gó*no. i każdy kto takie pierdoły tworzy i podaje sam jest gó*nem.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.09.2010 08:35
a co tu robić ludzie, jak trzeba harować bo w tym kraju na godziwy byt jest ciężko zarobić?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.09.2010 21:37
Niestety obecny świat napędzany przez zegarek powoduje, ze skracamy czas snu, bo jest on nieefektywny. Sama w czasie roku(i to nawet nie w czasie sesji) sypiałam po 4-5 godzin"bo wstanę wcześniej jeszcze powtórzę". Taka prawda, w liceum już dochodziłam do paranoi picia 5 kaw dziennie, bo spałam 5 godzin, bo nauczyciele dowalali nam 8 sprawdzianów w tygodniu... to wina systemu. Pozdrawiam, Mała Mi.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie