Co amerykańskie nastolatki wiedzą o świecie?

Rocznik ’92 to pokolenie znające przełomowe wydarzenia historyczne wyłącznie z podręczników i uważające, że e-maile są „za wolne” do komunikacji.
Co amerykańskie nastolatki wiedzą o świecie?
21.08.2010

Na amerykańskim Beloit College w stanie Wisconsin Tom McBride i Ron Nief po raz 12. już przeprowadzili badanie, którego wyniki mają przypominać profesorom, jakie czynniki kulturowe ukształtowały ich przyszłych studentów. Jest to według nich katalog zmieniających się w błyskawicznym tempie sposobów postrzegania świata.

Jak donosi Gazeta.pl, tegoroczna lista dotyczy osób urodzonych w 1992 roku, które żelazną kurtynę i Czechosłowację znają tylko z podręczników do historii. Według nich, amerykańskie firmy od zawsze robiły interesy w Wietnamie, a miedzy Rosjanami a Amerykanami nigdy nie istniał wyścig o podbój kosmosu.

Beethoven kojarzy im się ze śliniącym się psem, Nirvana to klasyka rocka, a Clint Eastwood jest wrażliwym reżyserem zdobywającym Oscary, a nie Brudnym Harrym.

Współczesne amerykańskie 18-latki e-maile uważają za zbyt wolne, więc komunikują się ze sobą przy pomocy smart fonów. Wysyłają z nich setki SMS-ów tygodniowo.

Przywykli do posiadania ponad 500 kanałów w telewizji, chociaż z oferty korzystają w niewielkim stopniu. Z kolei komputery domowe - według nich od zawsze wyposażone w napęd CD - są częścią ich życia, chociaż te, z których korzystali w dzieciństwie, już znajdują się w muzeach – wymienia Gazeta.pl.

McBride i Nief tegoroczny raport podsumowali jednym zdaniem "absolwenci z roku 2014 przypominają nam, po raz kolejny, że nowe pokolenia przychodzą, a stare odchodzą w mgnieniu oka".

Nina Drzewiecki

Zobacz także:

Nastolatki rządzą w Internecie

Coraz więcej nastolatek rodzi dzieci!

Komentarze (91)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 30.12.2010 21:19
moja ciocia która wyjezdzala do pracy (w jakims hotelu usa) opowiadala mi jak zapoznala sie tam z taka inna co tam pracowala i typiara zadawala jej tego typu pytania "czy wy w polsce tam w domach macie kaloryfery" "czy przecietny mieszkaniec ma mikrofalówki" z tymi kaloryferami to juz mnie do ziemi przygwozdzilo jak uslyszalam. oni nas maja za jakis 3 świat!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.09.2010 08:34
Mieszkam w stanach juz od 7 lat i wiem dokladnie o czym mowa!!! Tutejsze nastolatki sa inne niz reszta. Kiedys spotkalam sie z takim przypadkiem na geografi. Bedac w 1 klasie liceum nie znali mapy europy!! a tego problemem jest edukacja i niski poziom nauczania.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.08.2010 13:23
Takk... wszystko się zgadza ale to oni są jednym z najbogatszych państw na świecie, a nie my...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.08.2010 12:14
A widziałyście filmik z cerwonego dywanu w Berlinie? Znani aktorzy mieli pokazać na mapie gdzie są (czyli Niemcy ;)) prawie żaden znany nie pokazal dobrze a jeden zobaczył mapę i uciekł :D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.08.2010 01:32
ja bralam udzial w wymianie z Niemcami i pzed pojechaniem tam wymieniałam z dziewczyną maile. Pewnego razu napisała mi tak: 'I będziemy jeść kanapki z Nutellą. Nutella to taki czekoladowy krem'. poczułam się jakbym była z jakiegos Bangladeszu...
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo