KROK PO KROKU: Jak wydać własną książkę?

Jest kilka sposobów na to, by opublikować swoją powieść, opowiadania lub tomik poezji. Poznaj te najlepsze i do dzieła!
KROK PO KROKU: Jak wydać własną książkę?
27.06.2010
>

Czy wiesz, że J.K. Rowling, zanim jej pierwsza część przygód o Harrym Potterze została przyjęta do druku, tułała się od wydawcy do wydawcy, bo nikt nie chciał opublikować tak dziwnej i raczej mało interesującej książki? Dopiero angielskie wydawnictwo Scholastic zdecydowało się puścić do druku pierwszy tom przygód o czarnowłosym czarodzieju, a sama autorka za prawa do publikacji „Harry’ego Pottera i kamienia filozoficznego” otrzymała 100 tys. dolarów zaliczki. Dziś saga o Potterze to najlepiej sprzedające się książki na świecie, a majątek J.K. Rowling szacuje się na około 1,5 mld dolarów – jest najbogatszą pisarką na świecie! Z kolei my cykl książek o Harrym zaliczyliśmy do kultowych pozycji, których nie wypada nie znać.

Ta historia pokazuje, że każdy może wydać własną książkę i nigdy nie wiadomo, czy to, co napisaliśmy, przypadkiem nie stanie się światowym bestesellerem. Dlatego jeśli jesteś początkującą pisarką i udało ci się zakończyć powieść, kilka opowiadań (jednego raczej nikt nie wyda) albo kilkanaście bądź kilkadziesiąt wierszy, przestań pisań do szuflady. W dzisiejszych czasach jest bardzo wiele możliwości, żeby ujrzeć własną książkę na półce w księgarni.

Najpierw wstępna recenzja...

Drogę do jej wydania warto zacząć od rozmowy z kimś, kto się na tym zna. Nie musi być to od razu wydawca czy łowca pisarskich talentów, a choćby nauczycielka języka polskiego. Zwykle bowiem nie mamy dystansu do własnej twórczości i po zakończeniu kilkusetstronicowego dzieła wydaje nam się, że napisaliśmy coś świetnego. Nie zapominaj, że na rynku jest niezliczona ilość dobrych książek, które sprzedają się słabo. Poza tym otwarcie mówi się, że Polacy są społeczeństwem nieczytającym, dlatego nie należy zachłystywać się własnym dziełem. Jeśli chcesz wydać książkę, fabuła musi być oryginalna, wciągająca, wyróżniająca się na tle innych, a dodatkowo napisana plastycznym językiem.

zarobki pisarzy
>

Potem odwiedziny w wydawnictwach...

Gdy twoja książką przejdzie wstępną ocenę zaufanej osoby, warto posłuchać jej uwag. Niekoniecznie dotyczących treści, ale raczej warstwy stylistycznej i gramatycznej. Z tak poprawioną książką ruszamy na podbój wydawnictw. Obecnie wiele z nich życzy sobie egzemplarz do recenzji w formie papierowej i/lub elektronicznej, dodatkowo z planem całej fabuły. Jeżeli mieszkasz w dużym mieście i do kwestii opublikowania książki podchodzisz bardzo poważnie, sprawdź adresy wydawnictw w swoim regionie i z wydrukowaną książką (oraz najlepiej z plikiem na płycie CD) rusz na podbój wydawnictw. Poproś, żeby poświęcono ci choćby pięć minut na przejrzenie twojej książki. Dzięki temu od razu dowiesz się, czy masz jakiekolwiek szanse. Jeśli spotkasz się z odmową poświęcenia ci czasu od zaraz, zostaw płytę ze zgranym plikiem. Dowiedz się także, jakie są warunki recenzji publikacji – czy musisz dostarczyć całość na papierze, tylko płytę czy może zaledwie kilkustronicowe streszczenie.

...albo wysłanie książki e-mailem

Jeśli nie masz możliwości odwiedzania wydawnictw, przeszukaj Internet. Bardzo wiele placówek czeka na egzemplarze wysłane pocztą elektroniczną. W ten sposób zaoszczędzisz czas i pieniądze. Koniecznie sprawdź wmogi dotyczące przesyłanej książki – sprawdź obowiązujący format, krój i wielkość czcionki, układ strony. Nie znalazłaś tego na stronie? Uzgodnij szczegóły przez telefon. Pamiętaj, że wydawnictwa są zasypane książkami, które czekają na recenzję. Po tygodniu od wysłania egzemplarza warto zadzwonić do wybranego wydawnictwa i zapytać, czy twoja książka przeszła już wstępną ocenę. Powinnaś dowiedzieć się od razu, czy ktoś ją zrecenzował, czy może jeszcze nie oraz jak długo musisz czekać na odpowiedź. Niektóre oficyny wydawnicze są tak przytłoczone pracą, że na odpowiedź trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

Możesz za nią zapłacić...

Jest inny sposób na wydanie książki, kiedy kolejny wydawca odrzuci twoją powieść, serię opowiadań czy wiersze. Jeśli poszukiwania wydawcy przeciągają się w nieskończoność, a ty masz już dość czekania na łaskę oficyny, możesz spróbować wydać książkę sama. W tym celu poszukaj mniejszego wydawnictwa, które wyda ją „od ręki”, ale niestety będziesz musiała za to zapłacić. W tym wypadku należy dysponować własnymi funduszami. Jak dużymi? To zależy od formatu książki, liczby stron, rodzaju okładki oraz oczywiście od liczby egzemplarzy. Często dochodzi do tego redagowanie tekstu i korekta, a także przygotowanie do druku. Powinnaś być gotowa na wydatek rzędy kilkuset czy nawet kilku tysięcy złotych. Sama będziesz również musiała zająć się dystrybucją i promocją książki. Reklama leży w twojej gestii i też sporo kosztuje. A jeśli chodzi o dystrybucję, możesz udać się do księgarni, ale stąd najpewniej odeślą cię do hurtowni, w której się zaopatrują.

ile może zarobić na książce
>

Możesz również założyć własną firmę...

I jeszcze jeden, najbardziej ryzykowny krok, ale jednocześnie dający największą gwarancję powodzenia: założenie własnej działalności gospodarczej. We wniosku wpisuje się wtedy „działalność wydawnicza nie podlegająca koncesji”. Wtedy najlepiej zostać podatnikiem VAT. Na własną rękę musisz teraz opracować, zredagować i przygotować książkę do druku, czego nie zrobisz bez specjalnych programów. Jeśli wiesz, że nie dasz sobie z tym rady, możesz znaleźć kogoś, kto zrobi to wszystko za ciebie, ale to również generuje dodatkowe koszty. Sama musisz zatroszczyć się o numer ISBN w Bibliotece Narodowej, najlepszą (czyli najtańszą) drukarnię oraz formę dystrybucji książki... Inwestycja pociąga spore ryzyko, zwłaszcza że, jak pokazują badania, ponad połowa Polaków nie czyta ani jednej książki rocznie.

Nie zapomnij o konkursach!

Ostatnim sposobem na opublikowanie własnej twórczości jest branie udziału w konkursach dla początkujących pisarzy. Żeby ich nie przegapić, najlepiej jest śledzić strony poświęcone literaturze w Internecie. Regularnie odwiedzaj witryny wydawnictw czy bibliotek. Koniecznie wybierz się także do biblioteki regionalnej, która na pewno co jakiś czas organizuje konkursy literackie bądź poetyckie. Czytaj lokalną prasę, żeby być z nimi na bieżąco. W takich konkursach szansę mają zwłaszcza młodzi poeci, choć konkursy na powieści również są organizowane.

Książka z własnym imieniem i nazwiskiem na półce w księgarni to marzenie wielu osób. Na szczęście, w dzisiejszych czasach jest sporo możliwości, żeby się ono spełniło. Mimo że konkurencja nie śpi, ktoś przecież wydaje te niezapomniane bestesellery. Dlaczego zatem nie Ty?

Julia Wysocka

Zobacz także:

Uwolnij swoje książki!

Dzięki bookcrossingowi możesz za darmo czytać i przekazywać innym ogromne ilości książek.

Kobiecie książki polskich autorek – Grochola, Sowa, Szwaja

Będziesz zachwycona twórczością tych Polek. Sprawdź, które książki ci polecamy.

Polecane wideo

Komentarze (24)
Ocena: 5 / 5
AniaW (Ocena: 5) 25.05.2017 13:32
Można też skorzystać z wydawnictwa self-publishing rozpisani.pl zawsze to lepsza opcja niż samodzielne wydawanie. Dostaje się fachową pomoc i informacje, które przydadzą się do promocji swojego dzieła.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.04.2017 07:18
odpowiedz
Evi (Ocena: 5) 22.09.2016 11:50
Sama o tym myślę . Pisałam pamiętnik od 2000 roku i zastanawiam się żeby to przełożyć na książkę w formie pamiętnika plus listy które dostawałam . Początki wiadomo jakie są . Pierwsze miłości itp potem już trochę gorsze towarzystwo ... zobaczymy może kiedyś mi się uda
odpowiedz
zadowolony (Ocena: 5) 17.07.2015 15:50
Może pomogę: elegancka publikacja za niewygórowaną cenę. Satysfakcjonujące warunki współpracy i korzystne finansowanie – to mnie przekonało. Poligraf nie zapomina o kliencie już po wydaniu publikacji – gwarantuję.
odpowiedz
Janke45 (Ocena: 5) 13.04.2015 12:24
Zastanawiasz się nad wydaniem książki - polecam Wydawnictwo Psychoskok - wydawnictwo.psychoskok.pl/ – wspierają debiutantów w dystrybucji i promocj
odpowiedz

Polecane dla Ciebie