Chcemy, aby każdy na Instagramie – szczególnie nastolatki – miał bezpieczne, pozytywne i odpowiednie do wieku doświadczenia oraz czuł, że czas spędzany na platformie jest wartościowy. Oprócz wbudowanych zabezpieczeń przed wrażliwymi treściami w ramach Kont Nastolatków, chcemy dać młodym użytkownikom nowe narzędzia do kształtowania swojego doświadczenia na Instagramie, aby mogło ono nadal odzwierciedlać ich pasje i zainteresowania, które zmieniają się wraz z nimi - podaje w swoim komunikacie Meta.
Dlatego platforma rozpoczęła testy funkcji, która pozwoli każdemu – w tym nastolatkom – zresetować swoje rekomendacje. W kilku prostych krokach będzie można wyczyścić polecane treści w sekcjach Explore, Reels i Feed, aby zacząć od nowa.
Z czasem rekomendacje ponownie zaczną się personalizować, pokazując nowe treści na podstawie interakcji z kontami i materiałami. Podczas resetowania będzie również możliwość przeglądu obserwowanych kont i rezygnacji z obserwowania tych, które udostępniają treści, które już cię nie interesują.
Zobacz także: Amerykańscy naukowcy twierdzą, że dwie osoby komunikowały się ze sobą podczas snu...
Nowa funkcja, która wkrótce zostanie wdrożona na całym świecie, bazuje na narzędziach, które umożliwią użytkownikom dostosowywanie tego, co widzą w swoich rekomendacjach.
- Na przykład użytkownicy mogą informować nas, że lubią treści rekomendowane na stronie Explore, klikając trzy kropki w rogu posta i wybierając opcję „Zainteresowany/a”. Niedawno ogłosiliśmy nową możliwość dla nastolatków w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii, pozwalającą im wybierać tematy, które chcą widzieć częściej – od książek i podróży, po gotowanie i sport. Oferujemy również opcje, które pozwalają użytkownikom informować nas, czego nie chcą widzieć w swoich rekomendacjach, wybierając „Nie jestem zainteresowany/a” z menu trzech kropek lub korzystając z funkcji Ukryte Słowa, aby ukrywać treści zawierające określone słowa lub frazy w podpisach - wyjaśnia Meta.
Platforma oferuje również szereg narzędzi, które pomagają nastolatkom dostosować swoje doświadczenia na Instagramie, wykraczając poza same rekomendacje. Przykładowo mogą przełączyć się na Kanał Obserwowani, aby w kolejności chronologicznej widzieć treści z kont, które obserwują, z najnowszymi postami na początku. Alternatywnie mogą dodać konta do listy Ulubionych, aby częściej widzieć ich treści wyżej w kanale, lub korzystać z dedykowanego kanału Ulubionych, by szybko nadrobić zaległości w postach.
Zobacz także: Sztuczna inteligencja - co sądzą o niej Polacy?
Funkcje takie jak Bliscy Znajomi dają nastolatkom większą kontrolę nad tym, kto widzi ich Relacje, a sekcja „Twoja aktywność” w ustawieniach pozwala im przeglądać i zarządzać wszystkimi wcześniejszymi interakcjami w jednym miejscu, dając większą kontrolę nad ich cyfrowym śladem. - Zachęcamy również nastolatków do regularnego przeglądania listy obserwowanych kont, aby upewnić się, że wciąż czerpią przyjemność z treści, które widzą.
- Rozumiemy, że rodzice obawiają się, iż ich nastolatkowie mogą zetknąć się z dojrzałymi lub nieodpowiednimi treściami online, dlatego stosujemy surowsze zasady dotyczące treści, które nastolatkowie mogą widzieć na naszych aplikacjach. Oprócz całkowitego usuwania treści, które łamią nasze zasady, podejmujemy kroki, aby zapobiec nastolatkom widzeniu treści, które mogą być wrażliwe lub dojrzałe. Staramy się ich nie rekomendować, a w niektórych przypadkach całkowicie je ukrywamy, nawet jeśli są udostępniane przez kogoś, kogo nastolatek obserwuje.
Dziś opublikowaliśmy nową stronę w naszym Centrum Przejrzystości, aby pomóc rodzicom i nastolatkom lepiej zrozumieć, jak działa nasze podejście do treści. Nowa strona opisuje różne warstwy ochrony i podaje przykłady typów treści, które usuwamy, ukrywamy tylko przed nastolatkami lub których unikamy w rekomendacjach - podsumowuje Meta.
Mat. prasowe