Jak przesadzać rośliny? Dzięki tym wskazówkom będą wyglądały niesamowicie

Nie przesadzałaś dotąd roślin? Jak najszybciej powinnaś to nadrobić!
Jak przesadzać rośliny? Dzięki tym wskazówkom będą wyglądały niesamowicie
Fot. Unsplash/Instagram.com (https://www.instagram.com/createaholic)
30.04.2024

Wiosną nabieramy zazwyczaj jeszcze większej ochoty na to, aby otaczać się bujną zielenią. Spędzamy coraz więcej czasu w naturze. Przygotowujemy na nowy sezon balkony i tarasy. Nie zapomnijmy również o zadbaniu o domowe rośliny doniczkowe. Koniecznie przesadźmy je do nowych doniczek. Większości z nich bardzo się to przyda. 

Zobacz także: Cudowny dom legendarnego artysty. To miejsce robi gigantyczne wrażenie

Jak przesadzać rośliny?

Nie przesadzałaś dotąd roślin? Jak najszybciej powinnaś to nadrobić! Przesadzanie śmiało można bowiem uznać za jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych. Jeśli o nim zapomnimy, będziemy musiały niestety zapomnieć o perfekcyjnej i wciąż supermodnej domowej dżungli. Które rośliny wymagają zatem natychmiastowego przesadzenia?

W pierwszej kolejności weźmy na celownik te, które nadal tkwią w plastikowych doniczkach. To właśnie w takiej postaci je nabywamy. Uwaga - są przeznaczone wyłącznie do transportu. Najczęściej są po prostu za małe, aby roślina mogła prawidłowo się w nich rozwijać. Nie ma w nich też wystarczająco dużo ziemi. Później zabierzmy się za rośliny tkwiące w wyjałowionej ziemi. Objawia się to utratą przez nie dobrej kondycji i zastopowaniem w wypuszczaniu kolejnych pędów. Kolejnym naszym celem powinny być okazy przerośnięte, czyli te, w których zauważymy sporo nowych odrostów.    

Średnice nowych donic muszą być większe od dotychczas używanych o około pięć centymetrów. Jeżeli zamierzamy skorzystać z tych używanych kiedyś, bardzo starannie je umyjmy (nie przesadzajmy z ilością stosowanych detergentów). Dopiero co kupione gliniane doniczki powinny być moczone przez dobę w wodzie. Rośliny najlepiej przygotowywać do przesadzania już dzień wcześniej. Bardzo obficie je podlejmy. Dzięki tej czynności bryły korzeniowe nie będą się potem rozpadały. Przygotowując nowe donice, nie zapomnijmy o drenażu mającym odprowadzać nadmiar wody. Powinien mieć około trzech centymetrów. Zwróćmy dużą uwagę na dobór ziemi. Ta przeznaczona dla sukulentów nie będzie za dobra dla paproci wymagającej kwaśniejszej gleby i tak dalej. 

W trakcie przesadzania zawsze bardzo dokładnie przyglądajmy się korzeniom. To miernik zdrowia naszych roślin. Jeśli w systemie korzeniowym dzieje się w coś niepokojącego, w nie za długim czasie cała roślina może zacząć chorować i obumierać. Jeżeli zauważymy, że korzenie rozpadają się, są bardzo ciemne, czy dziwnie skurczone to znak, że zbyt często podlewałyśmy dany okaz. Usuńmy je, nie dopuszczając do rozwoju bakterii i grzybów.

Zobacz także: Za nami największe święto designu. Oto, jakie trendy będą dominowały we wnętrzach

Polecane wideo

Jak mieszka Claudia Schiffer? Jej cudowna wiejska rezydencja powala na łopatki
Jak mieszka Claudia Schiffer? Jej cudowna wiejska rezydencja powala na łopatki - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie