Magnesy na lodówce stwarzają zagrożenie? Przyjrzałyśmy się bliżej tej kwestii

Istnieją teorie, że mogą szkodzić zdrowiu i... grubości portfela.
Magnesy na lodówce stwarzają zagrożenie? Przyjrzałyśmy się bliżej tej kwestii
fot. Pexels/ YEŞ
16.04.2024

Najpopularniejsza pamiątka z wakacji? W czołówce bez wątpienia znajdzie się miejsce dla magnesów, które najczęściej przyczepiamy później do drzwi lodówki. I choć te małe, kolorowe elementy nie wydają się być groźne, istnieje grupa osób, która twierdzi, że w rzeczywistości mają one wpływ zarówno na funkcjonowanie sprzętów AGD, jak i samą żywność. Czy w tych teoriach jest choć odrobina prawdy?

Przeczytaj też: Posiadasz te stare książki w domu? Prawdopodobnie masz z czym pójść do „Łowców skarbów”

Czy pamiątkowe magnesy są niebezpieczne?

Czy magnesy na lodówkę szkodzą”? To popularna fraza w Google. Spora część osób zastanawia się bowiem, czy teorie, które od lat krążą w sieci są prawdziwe. O czym mowa? Chodzi o przekonanie, że tego typu pamiątki z podróży wytwarzają pole magnetyczne, które ma negatywny wpływ sprzęty AGD. W efekcie zwiększa się zużycie prądu, a co za tym idzie, wzrastają i nasze rachunki.

Czy rzeczywiście twierdzenie to ma coś wspólnego w prawdą? Poniekąd. Badania wykazały bowiem, że pole magnetyczne może wpływać na działanie elektroniki, ale mowa tutaj o dużej mocy oddziaływania. Siły, której z pewnością brakuje magnesem pamiątkowym.

Warto jednak mieć na względzie, że tego typu ozdoby mogą zepsuć lodówkę w inny sposób. Im więcej i im cięższe ozdoby przyczepmy do drzwi lodówki, tym większe prawdopodobieństwo że rozregulują się zawiasy.

A czy wspomniane pole magnetyczne, które wytwarzają magnesy – nawet jeśli niewielkie – może wpływać na jedzenie, znajdujące się w lodówce? Absolutnie nie. Nie ma żadnych naukowych dowodów dla potwierdzenia tej tezy.

Przeczytaj też: Statki pełne skarbów? 10 wraków z różnych epok znaleziono u wybrzeży Kasos

Polecane wideo

Najbardziej zachwycające mieszkania w Rzymie. Są cudowne!
Najbardziej zachwycające mieszkania w Rzymie. Są cudowne! - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 17.04.2024 12:45
Zaglądniecie do swoich pustych łbów i dup.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie