Czy można przyjść do restauracji z psem? Sanepid odpowiada

Koniec domysłów.
Czy można przyjść do restauracji z psem? Sanepid odpowiada
fot. Pexels/ Fatih Güney
10.04.2024

Ludzie dzielą się na dwie grupy. W pierwszej znajdziemy tych, którzy nie mają potrzeby, by swojego czworonożnego przyjaciela zabierać wszędzie ze sobą. W drugiej natomiast będą osoby, dla których każda rozłąka z psem jest trudna, a co za tym idzie, pupil towarzyszy im niemal na każdym kroku, także w restauracji. No właśnie, a czy zabieranie psa do lokalu gastronomicznego jest w ogóle zgodne z prawem? Odpowiedzi na to pytanie trzeba poszukać w przepisach sanitarnych.

Przeczytaj też: Najbardziej pracowity naród w Europie? Polskę wyprzedziło tylko jedno państwo!

Czy można iść do restauracji z psem?

Część restauracji daje możliwość, by gościć u nich z czworonożnym pupilem, a pozostałe lokale zdecydowanie zapalają czerwoną lampkę przed taką możliwością. Dlaczego tak się dzieje? Cóż, wszystko wynika z faktu, że ostateczna decyzja należy do właściciela danego punktu gastronomicznego. Żaden konkretny zakaz bowiem nie obowiązuje. Dodajmy, że przedsiębiorca nie musi się tłumaczyć, dlaczego zdecydował właśnie w taki sposób.

Przepisy prawa żywnościowego nie zakazują wprowadzania zwierząt domowych do zakładów gastronomicznych czy sklepów. Jednocześnie nie obowiązują przepisy, które nakazywałyby właścicielom lokali umożliwienie przebywania w nim z pupilem – z wyjątkiem psów asystujących osobom z niepełnosprawnościami” – czytamy na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego.

GIS zaznacza jednak, że wybierając się ze zwierzakiem do restauracji musimy zadbać, by nie przeszkadzał on innym gościom lokalu, a także pracownikom.

Przeczytaj też: Wierzysz w UFO? Naukowcy wskazali aż 3 miejsca, gdzie można je zobaczyć

Dlaczego więc niektórzy właściciele restauracji zabraniają wprowadzania zwierząt na teren ich lokalu? Warto wiedzieć, że każdy przedsiębiorca jest zobowiązany przepisami prawa, by wprowadzać do obrotu żywność bezpieczną dla zdrowia i życia. W związku z tym część osób może obawiać się sytuacji, w której zwierzę przyczyni się do zanieczyszczenia żywności. Poza tym właściciel gastronomii może również dbać o komfort alergików czy osób, które po prostu boją się zwierząt.

Istnieje tylko jeden przypadek, kiedy nie można zakazać przyjść do lokalu z czworonożnym pupilem. Chodzi o ludzi z niepełnosprawnościami, które potrzebują korzystać z pomocy psa asystenta.

Zanim więc wybierzesz się na obiad z psem, warto wcześniej zapytać pracowników danego punktu, czy twój pupil będzie mile widziany.

Przeczytaj też: Oto najbardziej pożądany wystrój wnętrz. Każdy chciałby tak mieszkać

Polecane wideo

Włoszka chce wyglądać jak kot. Ma za sobą wiele zabiegów, już planuje kolejne
Włoszka chce wyglądać jak kot. Ma za sobą wiele zabiegów, już planuje kolejne - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie