Silny afrodyzjak, lek, składnik zmysłowych perfum. Oto jedna z najbardziej urodziwych roślin świata

Sprawdź, co symbolizuje niezwykły kwiat lotosu.
Silny afrodyzjak, lek, składnik zmysłowych perfum. Oto jedna z najbardziej urodziwych roślin świata
Fot. Unsplash (saffu)
01.03.2024

Kwiat lotosu to jeden z najpopularniejszych zdobniczych motywów. Można go odnaleźć na wielkiej liczbie plakatów i naczyń. Równie często pojawia się w formie nadruków na odzież, biżuterii lub tatuaży. Jego rozpowszechnienie nieustannie zaskakuje. Warto wiedzieć, że stoi za nim mnóstwo intrygujących idei. Co symbolizuje i jakie właściwości ma jedna z najbardziej urodziwych roślin świata? 

Zobacz także: 5 pozytywnych rzeczy, które powinnaś sobie powiedzieć, gdy masz zły dzień

Niezwykły kwiat lotosu: co symbolizuje i jakie ma właściwości?

Kwiat lotosu od wieków nieodmiennie zachwyca. Faktycznie trudno o bardziej charakterystyczną i urodziwą roślinę. Ludzi od najdawniejszych czasów fascynowała jego intrygująca właściwość do rozkwitania w pełnym słońcu i zamykania się oraz chowania pod wodą tuż po zapadnięciu zmroku. Co więcej, owa fascynacja zwiększyła się jeszcze po zaobserwowaniu, że jest on rośliną nieprawdopodobnie długowieczną.

Lotos raz po raz odradza się na nowo, nawet gdy wygląda na to, że nie ma już szans na utrzymanie się na jeziornej powierzchni w żywotności. Wielu naukowców jest zdania, że jego nasiona mogą przetrwać bez wody setki lat. To właśnie ze względu na podobne właściwości w starożytnym Egipcie, jak i w kulturach Dalekiego Wschodu zaczęto uznawać go za szalenie ważny nośnik znaczeń. W buddyzmie oraz hinduizmie utożsamia się go z czystością, szlachetnością, boskością i nieśmiertelnością. Warto wspomnieć, że kwiat lotosu był symbolem Górnego Egiptu. Składano go tam regularnie bogom w ofierze. Korzystano z niego także w trakcie wielu ważnych obrzędów, między innymi pogrzebowych. 

Piękne kwiaty lotosu od niepamiętnych czasów wykorzystywano też do bardziej przyziemnych celów. Używano ich w kulinariach. Sporządzano z nich na przykład kojący zmysły napar, który pomaga utrzymać przez długi czas skupienie (podobnymi naparami raczą się po dziś dzień mnisi buddyjscy). Lotos był też przez długi czas lekiem skutecznie obniżającym gorączkę i błyskawicznie regenerującym nadwątlone siły. 

Płatki lotosu traktowano także jako jeden najsilniejszych afrodyzjaków. Robiono z nich olejek o sensualnej, upajającej woni. Dodawano go do używanych przez arystokratyczne rody pachnideł oraz kosmetyków. I dziś zapach lotosu można odnaleźć w wielu preparatach upiększających i perfumach. Oto zapachy, w których lotos gra pierwsze skrzypce:

  • Mitsouko Fleur de Lotus, Guerlain
  • Fig & Lotus Flower, Jo Malone
  • Ritual of Karma, Rituals
  • L'eau d'Issey Eau de Parfum, Issey Miyake
  • Lotus Flower, Demeter Fragrance

Zobacz także: To imię oznacza „pełną wdzięku”. Nosiła je jedna z największych gwiazd kina

Polecane wideo

Supermodelka, najpiękniejsza Szwedka, ikona mody. Poznajcie niesamowitą Elsę Hosk
Supermodelka, najpiękniejsza Szwedka, ikona mody. Poznajcie niesamowitą Elsę Hosk - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie