Rodzice chcieli nadać dziecku szatańskie imię. Rada Języka Polskiego stanowczo reaguje

Argumenty rodziców chłopca nie przekonały instytucji.
Rodzice chcieli nadać dziecku szatańskie imię. Rada Języka Polskiego stanowczo reaguje
Fot. Pexels
01.12.2023

Pewna para wybrała nietypowe imię dla swojego synka - rodzice chcieli nazwać chłopca Lucyfer. Postanowili zwrócić się do Rady Języka Polskiego z prośbą o wydanie opinii w tej sprawie. Na odpowiedź nie musieli czekać długo.

Zobacz także: To kobiece imię od XIX wieku kojarzy się ze szlachetnością i dobrocią. Wkrótce będzie na topie

Rodzice chcieli nazwać syna Lucyfer. Rada Języka Polskiego wydała opinię

Wybór imienia dla dziecka często spędza sen z powiek świeżo upieczonym rodzicom. Ta para zdecydowała się na bardzo kontrowersyjne imię – chcieli nazwać synka Lucyfer. Swoje stanowisko ojciec dziecka w liście do Rady Języka Polskiego uzasadnił następująco:

Jestem przekonany, że ludziom wykształconym imię Lucyfer nie będzie wydawać się nieprzyzwoite. (...) Jako rodzice zdajemy sobie sprawę z tego, że imię Lucyfer może wśród niektórych starszych kobiet na wsi wywołać płacz, strach lub niechęć. Mimo wszystko chcemy, żeby nasz syn był orędownikiem oświecenia i walki z zabobonami i fałszem.

Rada Języka Polskiego nie zwlekała z odpowiedzią na zapytanie rodziców chłopca. W jej imieniu odpowiedział im prof. dr hab. Mariusz Rutkowski:

Jest mocno obwarowane konotacjami diabolicznymi, i jako takie nie może być rekomendowane jako urzędowe imię nadane obywatelowi Rzeczypospolitej. Można założyć z wielkim prawdopodobieństwem, że obywatel takim imieniem nazwany będzie postrzegany przez pryzmat takiego imienia, i że postrzeganie to będzie związane raczej z wartościowaniem negatywnym.

Ekspert dodał, że imię Lucyfer nie jest imieniem neutralnym, a Rada nie może sformułować na jego temat pozytywnej opinii.

Zobacz także: Ta godzina jest najbardziej pechowa. Lepiej nie rób wtedy nic ważnego

Źródło: radiozet.pl 

Polecane wideo

Włosi uważają ją za najpiękniejszą kobietę na świecie. Mówią, że ma twarz anioła
Włosi uważają ją za najpiękniejszą kobietę na świecie. Mówią, że ma twarz anioła - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 13.12.2023 19:45
mam pomysl rodzice moga zmienic urzedowo nazwisko to niech sobie zmienia na Lucyfera , albo Idiota, a nie dzieciaka od początku naznaczają bólem cierpieniem i walka ! gdzie tu jest milosc ? brak slow
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.12.2023 21:47
Dajcie spokój. Rodzice chcą żeby byl orędownikiem xd to niech sami sobie zmienia imię a dziecku dadzą święty spokój. Wiadomo jak z takim imieniem wyglądałoby jego życie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.12.2023 14:00
Mnie tez sie Lucyfer podoba. Przeciez oznacza to niosacy swiatlo. Co to ma znaczyc, ze jakies religijne zabobony beda okreslac jak sie cos kojarzy? Zyjemy w swieckim panstwie.
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 01.12.2023 11:53
Mnie się imię Lucyfer podoba. Jak mają ładne nazwisko, a nie z top 10 w Polsce, to może to fajnie brzmieć. Mnie się kiedyś podobało imię Tunia dla dziewczynki, zaczerpnięte z opowiadania Iwaszkiewicza, ale podobno też jest nieodpowiednie. Lew jak Lew Tołstoj też jest złe, natomiast Jessica, zalań już są w porządku. Prywatnie znam nawet Ariela Rzepkowskiego. To nie żart.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.12.2023 08:37
Niech go nazwa Lucjan. Będą wołać Lucek, brzmi podobnie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie