Japońskie symbole szczęścia. Gdy znajdą się w Twoim domu, zapewnią Ci wspaniałą harmonię i powodzenie

To dekoracje, które intrygują i upiększają przestrzeń.
Japońskie symbole szczęścia. Gdy znajdą się w Twoim domu, zapewnią Ci wspaniałą harmonię i powodzenie
Fot. iStock
05.09.2023

Nie tylko Europejczycy zwykli wierzyć w przywołujące szczęście symbole. Mają do nich słabość także Azjaci. Oto intrygująco wyglądające przedmioty, które mają szczególne znaczenie dla Japończyków. To ich ulubione talizmany, więc nierzadko dekorują nimi swoje domy. 

Zobacz także: Cyfry numerologiczne, które za szybko się poddają. Nie potrafią walczyć o swoje marzenia

Niezwykłe japońskie symbole szczęścia

Kokeshi

Aby przywołać pomyślność, Japończycy zwykli zaopatrywać się w niewielkie laleczki, które określa się mianem kokeshi. Zwykle nie posiadają kończyn. Mają okrągłe główki i charakterystyczny cylindryczny bądź zaokrąglony korpus. Ich współczesne wersje zachwycają urokliwymi kolorami. Warto wiedzieć, że zdobią japońskie domy już od długich wieków. Tradycja ich wytwarzania sięga początku okresu zwanego Edo, a więc XVII wieku.

Kokeshi zaczęto wykonywać na wyspie Honsiu, dokładniej jej w północno-wschodniej części w regionie Tōhoku. To miejsce słynące z licznych gorących źródeł zwanych onsen. Laleczki sprzedawano tuż przy gorących źródłach osobom, które zamierzały zażyć w nich relaksu. Pierwotnie kokeshi były bowiem akcesoriami powszechnie stosowanymi w masażach. Potem zaczęły jednak spełniać jeszcze inną rolę - stały się niezwykle popularnymi talizmanami. Po dziś dzień niemało osób wierzy się, że potrafią odwracać niesprzyjający los. 

Maneki-neko

Kolejnymi przedmiotami, które posiadają moce podobne do laleczek kokeshi, są równie urocze figurki kotów. To maneki-neko. Intrygująca nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza kota zapraszającego, czy też wabiącego. Japońskie kocie talizmany najczęściej są ukazane w pozycji siedzącej. Najbardziej przypominają rasę kotów zwaną bobtail, która od początku XVII stulecia była hodowana na japońskim cesarskim dworze. Japończycy uznawali je za reinkarnacje bogini miłosierdzia Kannon. To właśnie z tej przyczyny figurki maneki-neko najpierw zaczęły pojawiać się w świątyniach. Potem zaczęto ustawiać je w również w domach, sklepach, czy biurach. 

Kotki zawsze machają łapką - prawą lub lewą. Strona, którą będą wykonywały wahadłowy zapraszający gest, ma niebagatelne znaczenie. Jeżeli maneki-neko macha prawą łapą, przywołuje fortunę i zapewnia swemu opiekunowi doskonały finansowy byt. Jeżeli zaś wykonuje podobne ruchy łapą lewą, wabi szczęście, harmonię i dobroć. Odpędza za to złe duchy i ludzi przybywających do danego domu w nieszlachetnych celach. 

Zobacz także: Te znaki zodiaku mają na koncie najwięcej rozwodów. Bywają kochliwe i bardzo kapryśne

Polecane wideo

Te obłędne modele swetrów trzeba mieć na oku. Przechodzisz w nich całą jesień
Te obłędne modele swetrów trzeba mieć na oku. Przechodzisz w nich całą jesień - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie