Polacy chcą darmowego dostępu do środków menstruacyjnych w szkołach. Wyniki sondażu

W XXI wieku ubóstwo menstruacyjne jest nadal w Polsce problemem.
Polacy chcą darmowego dostępu do środków menstruacyjnych w szkołach. Wyniki sondażu
Fot. Pexels (Sora Shimazaki)
08.06.2023

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Kulczyk Foundation wynika, że dwie trzecie kobiet było w sytuacji, kiedy podczas okresu nie miały dostępu do podpasek czy tamponów w szkole. Z kolei 64% uważa, że środki menstruacyjne w szkołach powinny być dostępne za darmo.

Zobacz także: To szlachetne imię oznacza „niezmienną”. Od zawsze kojarzyło się z wysokimi sferami, gdyż nosiło je wiele polskich księżniczek

Wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie Kulczyk Foundation

Aż trudno uwierzyć w to, że w XXI wieku w Polsce ubóstwo menstruacyjne może nadal być problemem. Jednak o tym, że wykluczenie menstruacyjne dotyczy wielu Polek, Kulczyk Foundation i zawiązana z jej inicjatywy Okresowa Koalicja informują od dwóch lat. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1000 kobiet w wieku 18-45 lat. Wynika z niego m.in., że aż 67% ankietowanych kobiet przyznaje, że podczas okresu zdarzyło im się nie mieć dostępu do podpasek czy tamponów w szkole. Dominka Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation powiedziała:

Wiemy, że jest źle z dostępem do środków menstruacyjnych, a także z edukacją dotyczącą zdrowia menstruacyjnego. Zmieniamy to oddolnie, dostarczając wraz z naszymi partnerami środki menstruacyjne do szkół, udostępniając materiały edukacyjne. Ale problem wymaga rozwiązań systemowych.

Wspomniane rozwiązanie systemowe ma stanowić przyjęcie przez polski parlament ustawy o darmowym dostępie do środków menstruacyjnych w szkołach. Dominika Kulczyk podsumowała to słowami:

To sprawa ponad politycznymi podziałami, zaangażowały się w nią parlamentarzystki z różnych klubów i mam nadzieję, że ta inicjatywa spotka się z szerokim poparciem w Sejmie i w Senacie.

Zobacz także: Masz problem z zarządzeniem czasem? Metoda ALPEN rozwiąże go błyskawicznie

Źródło: Ofeminin.pl/ Kulczyk Foundation 

Polecane wideo

Najpiękniejsze letnie sukienki. Rządzą 4 fenomenalne style, które dodają mnóstwo uroku
Najpiękniejsze letnie sukienki. Rządzą 4 fenomenalne style, które dodają mnóstwo uroku - zdjęcie 1
Komentarze (30)
Ocena: 5 / 5
Gosciowa (Ocena: 5) 14.06.2023 18:38
Takie rzeczy jak mydlo, woda, toaleta czy papier toaletowy sa dostepne w szkole za darmo, aby uczen mogl pozostac czysty po spelnieniu fizjologicznych potrzeb. Kobiety maja dodatkowe potrzeby - menstruacja. Dla mnie nie powinno nic przeciwko produktom menstruacyjnym za darmo, zwlaszcza w szkolach. Niektorzy uczniowe zyja w biedzie oraz/lub rodzice nie informuja ich o tym jak dziala ich cialo, albo jest tabu. Wiele dziewczynek moze nie miec dostepu do takich produktow. Dostep w szkole do nich za darmo bylby dobrym rozwiazaniem.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 09.06.2023 00:02
To może jeszcze darmowa wódka dla pijaków, darmowe narkotyki dla ćpunów, darmowe szlugi dla kopciuchów, darmowe fastfoody dla wszystkich, darmowe taksówki dla wracających z piątkowego chlania, darmowe pieluchy dla niemowlów i mleko też, darmowa benzyna i olej napędowy i w ogóle wszystko dla wszystkich za darmo. Tylko kto na to zarobi?
zobacz odpowiedzi (15)
Milena (Ocena: 5) 08.06.2023 18:51
Co z samych środków higienicznych jak wiele kobiet zmaga się z silnym bólem w tym ja. Przeciwbólowe leki nie są za darmo. Mi pomaga tylko Ketonal Forte,a i tak od dawna już muszę brać pod dwie na raz przez co mega mi dokucza żołądek, ale choć mogę stać. Po co mi podpaski skoro przez ból nawet nie mogę gadać. A jeszcze do niedawna Ketonal był na receptę...
zobacz odpowiedzi (7)
gość (Ocena: 5) 08.06.2023 14:23
Kobiety nic nie dostaną od tego rzadu, co najwyżej w pysk.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie