„Nagle zobaczyłam reklamę produktu, o którym niedawno mówiłam”. Czy Twój smartfon czyta Ci w myślach?

Niemal połowa Polaków uważa, że telefony ich szpiegują.
„Nagle zobaczyłam reklamę produktu, o którym niedawno mówiłam”. Czy Twój smartfon czyta Ci w myślach?
Fot. pexels (Chevanon Photography)
22.03.2023

Prawie połowa Polaków (42%) spotkała się z reklamą produktu, o którym niedawno mówili lub widzieli w telewizji (nie wyszukując go uprzednio w sieci) – tak wynika z badań przeprowadzonych przez NordVPN, jednego liderów w branży cyberbezpieczeństwa. Większość z badanych natknęła się na daną reklamę na smartfonie (75%), komputerze (60%) lub tablecie (16%). Co więcej, u 5 na 10 (52%) Polaków to doświadczenie wzbudziło strach oraz poczucie bycia śledzonym (6%).

„To metoda ultrasonicznego śledzenia na urządzeniach. Aplikacje na smartfonach nieustannie wychwytują z otoczenia niesłyszalne ultradźwięki o wysokiej częstotliwości i zbierają wiele informacji o użytkowniku — wszystko bez jego wiedzy. Później udostępniają te dane innym urządzeniom” – mówi Adrianus Warmenhoven, doradca ds. cyberbezpieczeństwa w NordVPN.

Choć obserwacja zachowań użytkowników na wszystkich posiadanych urządzeniach jest przydatna dla marketerów, to metoda ta jest mocno kwestionowana ze względu na brak przejrzystości, bezpieczeństwa i ochrony wrażliwych danych konsumentów.

Zobacz także: Miłość w czasach smartfonów. Co drugi Polak zagląda do telefonu partnera bez jego wiedzy

Ultrasoniczne śledzenie między urządzeniami — rosnące ryzyko

Ultrasoniczne śledzenie między urządzeniami jest metodą łączenia ze sobą wszystkich posiadanych przez danego użytkownika urządzeń w celu śledzenia jego zachowań i lokalizacji. Te ultradźwiękowe sygnały mogą znajdować się w wielu rzeczach, z którymi mamy styczność na co dzień: w programach telewizyjnych, filmach online, witrynach internetowych czy aplikacjach na naszych telefonach.

Wyobraź sobie, że oglądasz telewizję i widzisz reklamę czekolady. Podnosisz telefon i na ekranie pojawia się ta sama reklama. Za pomocą ultradźwięków sygnały dźwiękowe mogą wykrywać, kiedy Twój telefon znajduje się w pobliżu, a aplikacje w telefonie mogą nasłuchiwać bliskich sygnałów dźwiękowych, aby śledzić to, co robisz.

Wiele aplikacji prosi obecnie o pozwolenie na dostęp do mikrofonu smartfona w celu włączenia określonego typu sygnałów ultrasonicznych, aby je śledzić. Ta opcja nie wymaga włączenia transmisji danych ani połączenia Wi-Fi, a jedynie dostępu do mikrofonu, dlatego śledzenie działa nawet po odłączeniu telefonu od internetu.

„Nie można powstrzymać ultrasonicznych sygnałów przed emitowaniem częstotliwości dźwięku wokół ciebie. Dlatego najlepszym sposobem na zmniejszenie prawdopodobieństwa, że smartfon będzie nasłuchiwał sygnałów, jest po prostu ograniczenie zbędnych uprawnień nadanych aplikacjom zainstalowanym na urządzeniu” — mówi Adrianus Warmenhoven.

Zobacz także: Kto do mnie dzwonił? Baza danych z numerami telefonów

Jak zredukować ultrasoniczne śledzenie na urządzeniach?

Z badań NordVPN wynika, że 57% Polaków nie wie, jak ograniczyć uprawnienia swojego smartfona, aby ten ich nie podsłuchiwał. Nikt nie lubi być śledzony, dlatego Adrianus Warmenhoven poleca kilka sposobów na ograniczenie występowania tego zjawiska:

● Używaj sieci VPN. Jednym z najlepszych sposobów ochrony przed śledzeniem jest korzystanie z VPN-ów. VPN to narzędzie, które szyfruje każdą informację o Twojej internetowej aktywności. Zatrzymuje również śledzenie oparte na adresach IP, ponieważ ukrywa Twój prawdziwy adres IP.
● Używaj prywatnej przeglądarki. Jeśli nie chcesz być śledzony, najlepszym rozwiązaniem są prywatne przeglądarki, takiej jak Tor lub DuckDuckGo, zamiast trybu incognito w Google Chrome. Te przeglądarki nie profilują Cię ani nie zapisują żadnych Twoich danych osobowych, aby udostępniać je marketerom.
● Ogranicz uprawnienia aplikacji. Aplikacje na smartfonie mogą wymagać uprawnień, które nie są im potrzebne do prawidłowego działania. Dlaczego aplikacja do edycji zdjęć potrzebuje dostępu do mikrofonu? Jeśli aplikacje na Twoim telefonie mają takie uprawnienia, należy je cofnąć.

„Współpraca pomiędzy dużymi firmami technologicznymi pozwala im pozyskiwać spore ilości danych o użytkownikach na wielu platformach i urządzeniach. W ten sposób giganci technologiczni mają jeszcze więcej możliwości na głębszy wgląd w zwyczaje i preferencje poszczególnych osób. Wymiana danych poprzez śledzenie na różnych urządzeniach i platformach może również zwiększyć ryzyko związane z bezpieczeństwem danych” – dodaje Adrianus Warmenhoven.

Mat. prasowe

Polecane wideo

Idealne mieszkanie Kasi Tusk. Pokazała efekty 8-letniego remontu
Idealne mieszkanie Kasi Tusk. Pokazała efekty 8-letniego remontu - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 3.55 / 5
gość (Ocena: 5) 23.03.2023 22:06
Do osoby, która pisała komentarze dzisiaj kilka minut po godzinie 9 - lecz się u psychiatry, a nie dowartościowuj hejtujac innych.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 23.03.2023 09:01
Oglądałaś wibratory i nagle wyskoczyło ci wielkie dildo na telefoniku, ojej. I co? Kupiłaś?
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 22.03.2023 23:24
Między innymi dlatego jestem fanką swojego rozlatującego się ze starości telefonu, który nie jest dotykowy i nie posiada internetu. Osobno noszę że sobą tablet, który ma internet, a z którego nie dzwonię. Szpiegowanie to nic w porównaniu z innymi patologiami związanymi z siecią. Oby moje starocie służyły mi jak najdłużej.
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 22.03.2023 22:27
No tak, jestem dyrektorem marketingu i powiem Wam, ze pracujemy nad tym, żeby było to coraz lepsze. Zdaje sobie sprawę, ze teraz nie jest to idealne - przykładowo kupiłeś w internecie deskę klozetowa, zapłaciłeś, czekasz na kuriera i na tym etapie widzisz wszędzie reklamy desek klozetowych:D zupełnie jakbyś był ich kolekcjonerem:D Te algorytmy nie są jeszcze idealne i takie rzeczy to norma, Ale kolejny rok i następne to zapowiedź zupełnie nowego spojrzenia, rok AI, zobaczycie duży progress w tym wszystkim!
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 22.03.2023 21:42
Od dawna nas śledzą, inwigilują. Wystarczy o czymś rozmawiać i od razu wyskakuję reklama czy artykuł. Co więcej przechodząc koło jakiegoś sklepu za chwilę dostajemy reklamę tegoż sklepu. Przypadek? Nie sądzę.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie