Hiszpania pierwszym krajem w Europie, który zapewnia kobietom płatny urlop menstruacyjny

Rewolucyjna hiszpańska ustawa stała się inspiracją dla wielu krajów.
Hiszpania pierwszym krajem w Europie, który zapewnia kobietom płatny urlop menstruacyjny
Fot. Unsplash (Natracare)
26.02.2023

W Hiszpanii została ogłoszona nowa ustawa, zgodnie z którą kobietom zaczął przysługiwać płatny urlop menstruacyjny. Hiszpanki, którym bardzo silny ból menstruacyjny uniemożliwia normalne funkcjonowanie, będą mogły brać trzydniowe, a nawet pięciodniowe wolne. Każda kobieta, która będzie potrzebowała w danym miesiącu urlopu menstruacyjnego, musi przedstawić pracodawcy zaświadczenie lekarskie. 

Zobacz także: Niezwykła fryzura à la Emily Ratajkowski będzie hitem kolejnych miesięcy. Jest bardzo zmysłowa

Rewolucje w Hiszpanii: płatny urlop menstruacyjny

Płatny urlop menstruacyjny przez długi czas był w Hiszpanii dość kontrowersyjnym tematem. Otóż wielu polityków twierdziło, że na dobrą sprawę wcale nie ułatwi Hiszpankom życia, a wręcz im zaszkodzi. Utrzymywali bowiem, że menstruacyjne wolne może stać się kolejnym czynnikiem, który będzie zniechęcał pracodawców do zatrudniania kobiet. Pojawiały się też głosy, że jest czymś stygmatyzującym. Wielka liczba kobiet mieszkających w Hiszpanii koniec końców podchodzi do urlopu menstruacyjnego bardzo pozytywnie i zamierza z niego korzystać, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Rewolucyjna hiszpańska ustawa stała się inspiracją dla wielu krajów. Dyskusje o wprowadzeniu podobnego zarządzenia toczą się obecnie w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Finlandii. Warto wspomnieć, że urlop menstruacyjny oferuje obecnie zaledwie parę państw. Do owej elitarnej grupy należy Japonia, Korea Południowa, Tajwan, Indonezja, a także Zambia.

Źródło: euronews.com 

Zobacz także: To najniebezpieczniejszy trend w wychowaniu dzieci. Kim są migdałowe matki?

Polecane wideo

Myślałaś, że to Twoje mankamenty? Niepotrzebnie - mężczyźni za tym szaleją!
Myślałaś, że to Twoje mankamenty? Niepotrzebnie - mężczyźni za tym szaleją! - zdjęcie 1
Komentarze (22)
Ocena: 4.36 / 5
Iga (Ocena: 5) 02.03.2023 12:42
Brawo, nasz kraj jest daleki od europejskich standardów w temacie menstruacji także nie ma czego się spodziewać że coś podobnego wprowadzą. Jak mam okres to zawsze w torebce mam biobidet gruszkę by w każdej chwili iśc do łazienki i się podmyć, do tego całe opakowanie podpasek i tabletki przeciwbólowe. Pierwsze 3 dni okresu u mnie to tragedia jest
zobacz odpowiedzi (1)
Basia (Ocena: 5) 27.02.2023 23:10
Uważam, że każda kobieta powinna mieć łatwy i szybki dostęp do pomocy ginekologicznej. W oczekiwaniu na wizytę, warto zaglądać na stronkę o kobiecych problemach związanych ze zdrowiem oraz o planowaniu potomstwa i antykoncepcji - naturalnaplodnosc !
odpowiedz
Zuzia (Ocena: 5) 27.02.2023 23:03
U kobiet niezwykle ważna jest kontrola cyklu i stały zapis. Polecam monitor płodności Afrodyta Smart
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 27.02.2023 22:57
Każda silna i niezależna kobieta powinna zadbać o antykoncepcję. Ja używam błodny dopochwowej Caya
zobacz odpowiedzi (1)
bonifacy (Ocena: 3) 27.02.2023 21:52
Czy kobiety policjantki i żołnierki też będą mogły korzystać? Jak na wojnie pani generał dostanie okresu to będzie pięciodniowe zawieszenie broni, aż się jej się menstruacja skończy, czy jak?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie