Tajemniczy amazoński rytuał Kambo. Na czym polega ta prastara ceremonia?

Amazońska ceremonia o nazwie Kambo ma tyle samo zwolenników, co przeciwników.
Tajemniczy amazoński rytuał Kambo. Na czym polega ta prastara ceremonia?
Fot. Unsplash ( Kyle Clevland/Motoki Tonn)
27.01.2023

Prastara amazońska ceremonia o nazwie Kambo staje się coraz popularniejsza w Europie, także w Polsce, pomimo tego, że budzi mnóstwo kontrowersji. Wiele osób wierzy, że ten należący do medycyny alternatywnej rytuał pomoże im uzyskać spokój ducha, ale także i upragnione zdrowie. Zwolennicy ceremonii są bowiem zdania, że pomaga ona w leczeniu reumatyzmu, schorzeń demencyjnych, depresji, nerwic, czy łagodzeniu chronicznego bólu. Na czym dokładnie polega tajemnicza ceremonia Kambo?

Zobacz także: Afrykańscy szamani wierzą, że ta niezwykła roślina otwiera świat duchów. Pomaga też w medytacji

Żabi eliksir szamana

Mieszkańcy Amazonii od niepamiętnych czasów przeprowadzają ceremonie, jakie określa się mianem Kambo. Innymi jej nazwami są Sapo lub Campu. W ich trakcie wykorzystuje się jad bardzo charakterystycznie wyglądających intensywnie zielonych żab przynależących do gatunku Phyllomedusa bicolor, czyli innymi słowy chwytnic zwinnych. Co ciekawe, są to jedne z najbardziej jadowitych płazów świata.

W ich jadzie, a dokładnie w bardzo gęstej wydzielinie, która pokrywa ich skórę, znajduje się nieprzeciętnie duża liczba bardzo silnych toksyn. To dzięki temu chwytnice zwinne nie mają w środowisku naturalnym ani jednego wroga. Indianie pozyskują wydzielinę gruczołów jadowych chwytnic, nie czyniąc im szkody. Po tym, jak pozyska się ich jad poprzez chwilowe delikatne masowanie ich skóry patyczkiem, są zawsze wypuszczane.

Jad chwytnic wprowadzano swego czasu do wielu szamańskich rytuałów, ponieważ zdaniem Indian umożliwiał im nawiązanie kontaktu z duchami. Wierzono, że oczyszcza z negatywnej energii. Używano go również tuż przed wybraniem się na polowanie, jako że doskonale wyostrzał zmysły. Wzmagając czujność, pozwalał uchronić uczestników polowań przed wieloma niebezpieczeństwami.

Jak wygląda niezwykła ceremonia Kambo?

Ceremonia Kambo przebiega w kilku etapach. Pierwszy etap to oczyszczenie się ze złej energii i nawiązanie kontaktu z duchami, z którymi więź umacnia się poprzez śpiewanie pieśni rytualnych. Potem niewielką ilość jadu chwytnic rozpuszcza się w wodzie. Z powstałej mieszaniny zaczyna formować się kulki. Następnie mistrz ceremonii (w Amazonii szaman) przygotowuje skórę uczestnika ceremonii - powinna być bardzo dokładnie oczyszczona. Rozżarzonym kadzidełkiem wypala na niej kilka miejsc, które określa się bramami. Zazwyczaj robi się to na nogach, często tuż obok kostki. W bramach lokuje się natomiast wspomniane jadowe kuleczki.

Trwającej przez około godzinę ceremonii nie można raczej określić jako przyjemnej. Wiele osób, jakie zdecydowało się w niej uczestniczyć, opowiada o bardzo silnym bólu i wielu nieprzyjemnych objawach, takich jak wymioty, halucynacje, czy puchnięcie. 

Warto pamiętać o tym, że zachodnia medycyna jest bardzo sceptyczna wobec ceremonii Kambo. Spora grupa lekarzy uznaje ją wręcz za niebezpieczną i szkodliwą. Nie przeprowadzono dotychczas badań, jakie mogłyby potwierdzić skuteczności amazońskiego rytuału. 

Źródła: Portal abc Zdrowie, The Guardian

Fot. Instagram.com (Riccardo Mattea (@riccardomattea_photography) • Zdjęcia i filmy na Instagramie)

Zobacz także: Naukowcy twierdzą, że ten lek zmieni oblicze współczesnej medycyny. Jego główny składnik wywodzi się z Himalajów

Polecane wideo

Tajniki tworzenia szafy kapsułowej. Dzięki tym kilku rzeczom będziesz w stanie tworzyć genialne stylizacje
Tajniki tworzenia szafy kapsułowej. Dzięki tym kilku rzeczom będziesz w stanie tworzyć genialne stylizacje - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie