Intrygujące księżycowe przesądy. Czego lepiej nie robić, gdy zbliża się pełnia księżyca?

Pełnia księżyca była uważana za niesamowite, owiane tajemnicą, ale i bardzo groźne zjawisko.
Intrygujące księżycowe przesądy. Czego lepiej nie robić, gdy zbliża się pełnia księżyca?
Fot. Unsplash (Jake Weirick)
06.01.2023

Już od najdawniejszych czasów pełnia księżyca była uważana za niesamowite, owiane tajemnicą, ale i bardzo groźne zjawisko. Od stuleci wierzono, że nieodgadniony księżyc ma bowiem gigantyczny wpływ na ludzkie losy. Wiedziano doskonale, że gdy tylko zaczyna się zaokrąglać, w wielu osobach zaczynają wyzwalać się skrywane dotąd groźne instynkty, takie jak niekontrolowany gniew, czy niepohamowana namiętność. Aby nie dać się zwieść księżycowym niebezpiecznym emocjom, które mogły sprowadzić na manowce nawet ludzi najspokojniejszych i ceniących sobie życiowe uporządkowanie, starano się przestrzegać pewnych niepisanych reguł. Czego nie zalecano robić w trakcie pełni księżyca?  

Zobacz także: Rządy prawej półkuli. Jaką osobowość mają ludzie, w których mózgach to ona przejmuje ster?

Niezwykłe ludowe przesądy związane z pełnią księżyca

Gdy rozpoczynała się pełnia księżyca zdecydowanie odradzano spanie w pomieszczeniach, do których wpadałaby nawet najcieńsza smuga księżycowego światła. Najgorszą rzeczą było pozwolenie na to, aby padało ono na ciało śpiącego. Jego problemem nie stałaby się wówczas jedynie uporczywa wielomiesięczna bezsenność, ale i szereg bardzo nieprzyjemnych schorzeń. Do chorób wywołanych światłem księżyca w pełni zaliczano między innymi manie prześladowcze, napady obłędu, niedające się wyleczyć pogorszenie wzroku, a nawet ślepotę. 

Choćby widok królującego na niebie księżyca w pełni wywołał w obserwujących go uczucie euforii, nigdy nie mogli wskazywać na niego palcem. Nie wolno było również za głośno komplementować jego niezwykłego wyglądu. Wedle ludowych obrzędów księżyc był bardzo wyczulony na wspomniany gest, jak i na wszelkie irytujące dźwięki. Ci którzy zapomnieli o owych regułach, mogli stać się jego niewolnikami. Przestawali wówczas racjonalnie myśleć. Zaczynali kierować się wyłącznie namiętnościami, co doprowadzało ich ostatecznie do zguby. 

W trakcie pełni księżyca nie można było wypowiadać też na głos swoich największych sekretów, nawet jeżeli miałoby być to zwierzenie zarezerwowane dla uszu zaufanej osoby. Owe tajemnice mógł dosłyszeć niezwykle czujny Księżyc, który w przypływie złośliwości nie powstrzymałby się przed użyciem ich przeciwko nam. 

Zobacz także Cecha charakteru, która przedłuża życie. Jeśli ją posiadasz, jesteś prawdziwą szczęściarą

Polecane wideo

Akcesoria, bez których trendsetterki nie wyobrażają sobie 2023 roku. Mamy listę
Akcesoria, bez których trendsetterki nie wyobrażają sobie 2023 roku. Mamy listę - zdjęcie 1
Komentarze (33)
Ocena: 5 / 5
Ja Mądry 😌😌😌😌a wy debile!!! (Ocena: 5) 17.01.2023 14:21
Każdy to debil kuuuurwa MAC bo wy to debile!!
zobacz odpowiedzi (12)
Brutal sexy mama ☠️☠️☠️☠️☠️ (Ocena: 5) 17.01.2023 14:17
Brutalny jest księżyc 🌒🌒🌙🌙 zgadnij dlaczego 🧐🧐🧐 popierszze jest ciemna strona księżyca 🌌🌌🌌 i tam nikt nie wie co tam jest niektórzy ludzie myślą że tam mieszkają 👽👽👽kosmići a też oni widzieli statki ,wierzę i wiele więcej 😮😮😮😮😮😮😮😮😮😯😮😮😮😮
odpowiedz
👻🎃💩nertewe🤖👽👾 (Ocena: 5) 17.01.2023 14:10
O tak 🌚🌚🌚🌚gohu się otworzył
odpowiedz
Bati grilsi👩‍🏭👩‍🏭👩‍🎨 (Ocena: 5) 17.01.2023 14:08
Lubię fajne zjawisko naturalne 💮🍂🌱🍂🌵🏔️🏔️🌴⛰️🌴⛰️🌴🌴🏞️🌫️🌈🌋🌋🌋🌋🌋🌋🌬️🌧️🌪️🌦️🌧️🌀🌧️🌬️🌄🌬️💫🌌🌌🪐🌕🌑🌕🌕🌑🌔🌔🌑🌍🌍🌌🌌🐫🐒🐫🦔🦔🐫🦡🐫🦡🦏🐒🦏🦙🦏🦌🐃🐖🐖🐃🐕‍🦺🐈🐕‍🦺🐕‍🦺🐈🐸🦖🐍🦖🐍🦖🐊🐍🐊🦖🦖🐢🦖🦖🐢🐊🦉🦆🐧🦆🐧🦃
odpowiedz
Hehehere🤪🤪🤪 (Ocena: 5) 17.01.2023 14:06
No fajny artykuł papilot 🙂🙂🙂robi wrażenie 😂😂😂😂😂
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie