Intrygujące księżycowe przesądy. Czego lepiej nie robić, gdy zbliża się pełnia księżyca?

Pełnia księżyca była uważana za niesamowite, owiane tajemnicą, ale i bardzo groźne zjawisko.
Intrygujące księżycowe przesądy. Czego lepiej nie robić, gdy zbliża się pełnia księżyca?
Fot. Unsplash (Jake Weirick)
06.01.2023

Już od najdawniejszych czasów pełnia księżyca była uważana za niesamowite, owiane tajemnicą, ale i bardzo groźne zjawisko. Od stuleci wierzono, że nieodgadniony księżyc ma bowiem gigantyczny wpływ na ludzkie losy. Wiedziano doskonale, że gdy tylko zaczyna się zaokrąglać, w wielu osobach zaczynają wyzwalać się skrywane dotąd groźne instynkty, takie jak niekontrolowany gniew, czy niepohamowana namiętność. Aby nie dać się zwieść księżycowym niebezpiecznym emocjom, które mogły sprowadzić na manowce nawet ludzi najspokojniejszych i ceniących sobie życiowe uporządkowanie, starano się przestrzegać pewnych niepisanych reguł. Czego nie zalecano robić w trakcie pełni księżyca?  

Zobacz także: Rządy prawej półkuli. Jaką osobowość mają ludzie, w których mózgach to ona przejmuje ster?

Niezwykłe ludowe przesądy związane z pełnią księżyca

Gdy rozpoczynała się pełnia księżyca zdecydowanie odradzano spanie w pomieszczeniach, do których wpadałaby nawet najcieńsza smuga księżycowego światła. Najgorszą rzeczą było pozwolenie na to, aby padało ono na ciało śpiącego. Jego problemem nie stałaby się wówczas jedynie uporczywa wielomiesięczna bezsenność, ale i szereg bardzo nieprzyjemnych schorzeń. Do chorób wywołanych światłem księżyca w pełni zaliczano między innymi manie prześladowcze, napady obłędu, niedające się wyleczyć pogorszenie wzroku, a nawet ślepotę. 

Choćby widok królującego na niebie księżyca w pełni wywołał w obserwujących go uczucie euforii, nigdy nie mogli wskazywać na niego palcem. Nie wolno było również za głośno komplementować jego niezwykłego wyglądu. Wedle ludowych obrzędów księżyc był bardzo wyczulony na wspomniany gest, jak i na wszelkie irytujące dźwięki. Ci którzy zapomnieli o owych regułach, mogli stać się jego niewolnikami. Przestawali wówczas racjonalnie myśleć. Zaczynali kierować się wyłącznie namiętnościami, co doprowadzało ich ostatecznie do zguby. 

W trakcie pełni księżyca nie można było wypowiadać też na głos swoich największych sekretów, nawet jeżeli miałoby być to zwierzenie zarezerwowane dla uszu zaufanej osoby. Owe tajemnice mógł dosłyszeć niezwykle czujny Księżyc, który w przypływie złośliwości nie powstrzymałby się przed użyciem ich przeciwko nam. 

Zobacz także Cecha charakteru, która przedłuża życie. Jeśli ją posiadasz, jesteś prawdziwą szczęściarą

Polecane wideo

Akcesoria, bez których trendsetterki nie wyobrażają sobie 2023 roku. Mamy listę
Akcesoria, bez których trendsetterki nie wyobrażają sobie 2023 roku. Mamy listę - zdjęcie 1
Komentarze (43)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 04.02.2023 19:12
Kp ml ci do HP l ml lllll
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.02.2023 19:10
J czy nxdjxjdndx
odpowiedz
Kurwaj jebana (Ocena: 5) 03.02.2023 17:56
KA KURWA HAHAHA
odpowiedz
Kasia (Ocena: 5) 31.01.2023 21:24
Można mówić od jutra synu
odpowiedz
Zosix (Ocena: 5) 29.01.2023 21:28
Oto Minecraft: 🟩🟩🟩🟩🟩🟩🟩🟩🟩 🟩🟫🟫🟩🟩🟫🟫🟩🟫 🟫🟫🟫🟫🟩🟫🟫🟩🟫 🟫🟫🟫🟫🟫🟫🟫🟫🟫 🟫🟫🟫🟫🟫🟫🟫🟫🟫 🟫🟫🟫🟫⬛🟫🟫🟫🟫 🟫🟫⬛🟫🟫🟫🟫🟫⬛ ⬛🟫⬛🟫🟫🟫⬛🟫⬛ ⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie