Instrukcja, jak przyjmować księdza po kolędzie. „Kapcie na nogach są oznaką najwyższej pogardy!”

Jak powinno wyglądać mieszkanie? W co się ubrać? Co zrobić z psem?
Instrukcja, jak przyjmować księdza po kolędzie. „Kapcie na nogach są oznaką najwyższej pogardy!”
Fot. Unsplash (Vitaliy Shevchenko)
05.01.2023

Przełom starego i nowego roku to czas wzmożonej aktywności księży. Tradycyjna wizyta duszpasterska jest okazją, aby lepiej poznać wiernych, a także (nie ma co ukrywać) podreperować budżet parafii. Większość wierzących Polaków przyjmuje księdza do swojego domu. Jeśli nie z wewnętrznej potrzeby, to z poczucia obowiązku.

Zobacz także: Ile dać do koperty podczas kolędy? Ten ksiądz podał konkretną kwotę

Parafia pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Białymstoku jakiś czas temu postanowiła poinstruować parafian, jak godnie przyjąć duchownego pod swój dach. Dzieje się to nie bez powodu. Najwidoczniej wielu wiernych ma z tym problem. Jak powinno wyglądać mieszkanie? W co się ubrać? Co zrobić z psem? Czy w uzasadnionym przypadku można zrezygnować z takiego spotkania? Te wytyczne rozwiewają wszelkie wątpliwości.

Czy można nie przyjąć księdza po kolędzie?

Na początku przestroga - „Przyjęcie kapłana do swego domu jest aktem publicznego wyznania wiary, oraz znakiem jedności i żywej więzi z Kościołem. Odmówienie kolędy kapłanowi jest wyrazem braku identyfikacji z Kościołem, co za tym idzie - wyrażeniem zgody - na odmówienie też jakiejkolwiek posługi duszpasterskiej - czytamy na stronie parafii. Nie przyjmujesz księdza – przestajesz być katolikiem.

O czym rozmawiać w czasie kolędy?

Z poradnika dowiadujemy się, że wizyta duszpasterska to nie tylko okazja do wzajemnego poznania. Nie skupiaj się wyłącznie na sobie i sprawach swojej rodziny. Warto porozmawiać o kondycji wspólnoty parafialnej, a także sprawach ojczyzny.

Jak przygotować stół do kolędy?

Niezbędny jest biały obrus, stojący krzyż, dwa świeczniki, miseczka z wodą święconą oraz kropidło. Nie może to być kranówka, ale woda przyniesiona z kościoła. Nie należy także pożyczać tego typu akcesoriów. Każda wierząca rodzina powinna mieć je w domu.

Jak się ubrać na kolędę?

W poradniku czytamy, że domownicy powinny zaprezentować się w strojach wizytowych. Dresy i t-shirty zupełnie odpadają. Konieczne są również buty, bo kapcie lub same skarpetki są oznaką „najwyższej pogardy”.

Co powinny pokazać dzieci w czasie kolędy?

Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla nieobecności w czasie wizyty duszpasterskiej. W domu muszą być wszyscy domownicy. Trening czy dodatkowe lekcje nie są żadnym usprawiedliwieniem. Uczniowie mają obowiązek przedstawić zeszyt do religii, a młodzież licealna – zaświadczenie o uczęszczaniu na katechezę.

Co zrobić z psem w czasie kolędy?

To nic, że traktujesz swojego czworonoga jako członka rodziny. Ksiądz nie chce mieć z nim nic do czynienia. Psa należy zamknąć w innym pomieszczeniu, bo pupil „który dotyka łapami komży księdza - nie jest wyrazem powitania, lecz wyrazem niedbalstwa ze strony gospodarzy”.

Zobacz także: Zarobki zakonnic w Polsce. Tyle otrzymują za swoją pracę

Jak zaopiekować się księdzem?

Gospodarz domu powinien wyjść przed drzwi, powitać dostojnego gościa i wprowadzić go do domu. Po wizycie najlepiej eskortować duchownego do sąsiadów i podziękować za wizytę.

„Im rodzina jest bardziej związana z Kościołem, im większy panuje w niej duch chrześcijański, im głębsza jest jej religijność, tym głębiej przeżywa spotkanie z kapłanem. Przy tej okazji pragniemy serdecznie podziękować zdecydowanej większości rodzin naszej parafii za życzliwe, serdeczne przyjęcie naszych księży do swoich domów, za gościnność, wielką kulturę, miłe, sympatyczne rozmowy. Z takich rodzin jesteśmy bardzo dumni. Bóg zapłać! Uczmy też tak innych, a szczególnie młode pokolenie – GOŚĆ W  DOM -  BÓG  W  DOM. Podczas kolędy będą zbierane ofiary, które Ks. Proboszcz przeznaczy na prowadzone prace remontowe przy kościele” - czytamy na stronie parafii.

Przyjmujecie księży po kolędzie w swoich domach? Dajcie znać w komentarzach.

Polecane wideo

Najniebezpieczniejsze sekty świata
Najniebezpieczniejsze sekty świata - zdjęcie 1
Komentarze (23)
Ocena: 4.3 / 5
gość (Ocena: 5) 22.01.2023 19:21
Proponuję wypierdolić Czarnego pedofila przez okno
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.01.2023 08:04
Ja po prostu nie otwieram skoro przylazi mimo, ze nie deklarowalam checi przyjecia
odpowiedz
Ela (Ocena: 5) 08.01.2023 09:13
Zawsze się zastanawiałam jak osoba duchowna która niejednokrotnie żyje w związku,ma dziecko,ma czelność zwracać komuś uwagę że żyje w związku niesakramentalnym,jak sam nie stosuje się do żadnych reguł.Beszczelność
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.01.2023 02:30
Skrócona instrukcja: Puk puk, dzyń dzyń! - kto tam? - Szczęść boże, czy przyjmą państwo kolędę? - Nie, dziękujemy. - Dziękuję za informację, szczęść boże! :))))))))
odpowiedz
🥀 (Ocena: 5) 07.01.2023 20:33
Taka sama instrukcje powitania wiernych katolikow powinien sobie ksiadz wywiesic na drzwiach wejsciowych kosciola,a wiec witac wiernych z ministrantami u wejscia kosciola, podczas mszy ukazac wiernym zeszyt na co poszly pieniadze z tacy a na koniec mszy wreczyc koperty i odprowadzic wszystkich do drzwi wyjsciowych . Dodatkowo powinien byc zyczliwy, mily i usmiechniety
odpowiedz

Polecane dla Ciebie