Sylwestrowe przesądy. Czego lepiej nie robić w ostatnią noc starego roku?

Pamiętajmy o nich, aby nie ściągnąć na siebie pecha...
Sylwestrowe przesądy. Czego lepiej nie robić w ostatnią noc starego roku?
Fot. Unsplash (Ian Schneider)
31.12.2022

Pożegnanie starego roku i wejście w kolejny cykl dwunastu miesięcy od dawien dawna było uważane za czas niezwykły, wręcz magiczny. Przez wieki wierzono, że po świecie miały krążyć wówczas rozmaite paranormalne byty, które pilnie obserwowały wszystkie ludzkie poczynania. Co ciekawe, jednym gwarantowały idyllę, innym zaś serie niefartów. Aby nie zaprzepaścić swojej szansy na noworoczną pomyślność i osiągnięcie stanu wspaniałej harmonii, należało powstrzymywać się od wykonywania pewnych aktywności. Mówiono, że tych, jacy mieli w poważaniu stare obyczaje i nie zastosowali się do tej porady, przez cały rok prześladował ogromny pech... Czego więc lepiej nie robić w ostatnią noc starego roku?

Zobacz także: Uczymy się kontroli oddechu. Dzięki temu wygrasz walkę ze stresem i odzyskasz spokój

Sylwestrowe przesądy

Porządkowanie domu przed imprezą sylwestrową warto zaplanować już na dzień ją poprzedzający. Zgodnie ze starym obyczajem, zabierając się za wielkie porządki w ostatni dzień roku napytamy sobie tylko biedy - wymieciemy z domu szczęście i pomyślność. W tym czasie lepiej powstrzymać się również przez robieniem prania. 

W Sylwestra nie wolno kosztować smakołyków, jakie mają trójkątny kształt. Gdy o tym zapomnimy, pech gwarantowany. Od stuleci wierzono, że noworoczne powodzenie zapewnia jedzenie okrągłych rzeczy. W końcu fortuna kołem się toczy.

Przykładanie wielkiej wagi do starannego ułożenia włosów na Sylwestra to wcale nie wynalazek współczesnej doby. W wielu domach robiono to od dawien dawna. Otóż nieuczesanie ich mogło spowodować koniec szczęśliwych zrządzeń losu. Ci, którzy posiadali najbardziej niesforne kosmyki, woleli więc w tym czasie odpowiednio je przykryć, aby nie kusić złego losu. 

W ostatni dzień starego roku najlepiej założyć nowe ubrania. Za jeden z najgorszych pomysłów uważano kiedyś witanie nowego roku w rzeczach zniszczonych lub takich, jakich nie można było uznać za najświeższe. Przyciągało to nieszczęście. 

W ostatni dzień, jak i noc starego roku nigdy nic nie pożyczajmy. Nie chodzi tu jedynie o pieniądze, ale i o kosmetyki, perfumy, ubrania, biżuterię, czy inne akcesoria. Jeśli to zrobimy, przez cały okrągły rok będzie nam czegoś brakowało.

Zobacz także: Huna, czyli niezwykła filozofia szczęścia z Hawajów

Polecane wideo

Sprawdź, jaki styl ubierania się pasuje do Twojego znaku zodiaku
Sprawdź, jaki styl ubierania się pasuje do Twojego znaku zodiaku - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Oalqppljwuldncsschhkfk (Ocena: 5) 31.12.2022 09:16
Jsgjxjhsjsjsjsjjshahhahhsjsksk
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.12.2022 09:15
Kj jsjlusisukskmsnnznsmmzmmsmnsnnsnzk
odpowiedz

Polecane dla Ciebie