TikTok: Trendy, twórcy i filmy, które wszyscy oglądali w 2022 roku

Ponad miliardowa grupa użytkowników aplikacji inspirowała siebie nawzajem i odkrywała nowe rzeczy.
TikTok: Trendy, twórcy i filmy, które wszyscy oglądali w 2022 roku
Fot. Unsplash
18.12.2022

Mijający rok na TikToku obfitował w kreatywne pomysły i trendy, którymi żyła polska i globalna społeczność platformy. Ponad miliardowa grupa użytkowników aplikacji inspirowała siebie nawzajem i odkrywała nowe rzeczy. Jakie w takim razie były najpopularniejsze treści na TikToku? Czego nas nauczył i jakie nowe, wschodzące gwiazdy zdobyły uznanie na platformie? TikTok prezentuje podsumowanie 2022 roku.

W swoim tegorocznym globalnym zestawieniu TikTok wyodrębnił kategorie takie jak: Uwielbiane wideo, Nauczył mnie TikTok, Playlista, Wschodzące Gwiazdy oraz Tylko na TikToku. Dodatkowo w Polsce bardzo widoczne były trendy związane z gotowaniem i muzyką, co zostało odzwierciedlone w lokalnym zestawieniu. Jak co roku, platforma przygotowała także krótkie video podsumowujące najlepsze chwile na platformie w minionych dwunastu miesiącach: @tiktok_poland.

Zobacz także: Paranormalny serial bije rekordy popularności na Netflixie. Też go oglądałaś?

Równocześnie, to pierwszy raz w historii TikToka, kiedy film użytkownika z Polski trafił do globalnego zestawienia najciekawszych video! 15 grudnia, materiał podsumowujący ostatni rok na platformie zobaczy każdy jej użytkownik na świecie, od razu po wejściu do aplikacji. Pełna lista topowych polskich i globalnych treści oraz kont dostępna będzie na specjalnej podstronie, tzw. H5 w wyszukiwarce TikToka.

2022 rok pokazał, że TikTok to miejsce, gdzie rodzą się ciekawe trendy, często przenikające do kultury i naszego życia codziennego. Oczywiście nie byłoby to możliwe, gdyby nie wspaniali twórcy, którzy na co dzień pokazują, że każdy użytkownik TikToka może zyskać tu ogromną popularność. Liczy się pomysł, jakość przekazywanego kontentu, zrozumienie platformy i zdolność do ciekawego opowiadania historii. Obecnie już ponad miliard osób aktywnie korzysta z naszej aplikacji, a co trzecia przyznaje, że uczy się na platformie nowych rzeczy. Rozrywka w połączeniu z edukacyjnymi i poradnikowymi treściami to nasza najlepsza wizytówka i dowód na to, że TikTok już od dawna nie jest wyłącznie aplikacją do tańczenia. Przed nami kolejny rok kreatywnych treści i jestem przekonana, że nasi użytkownicy jeszcze nie raz pozytywnie nas zaskoczą - mówi Paula Kornaszewska, Head of Operations, TikTok CE.

tiktok

TikTom w 2022 roku

Uwielbiane wideo

W 2022 roku sztandarowy kanał TikToka “Dla Ciebie” obfitował w różnorodne treści - od filmów komediowych, poprzez codzienne vlogi, relaksujące ASMR (co ciekawe hashtag #ASMR uplasował się w TOP10 najpopularniejszych hashtagów na TikToku) czy treści związane z różnorodnymi hobby. Które filmy utkwiły w pamięci polskich użytkowników TikToka i możemy je zaliczyć do najbardziej popularnych?

1. Filmzlektorem - mało kto nie natknął się choć raz w życiu na ten duet. Znani w Polsce lektorzy zdobywają coraz większą popularność na TikToku, a ich film “Lektorzy na zakupach” wyświetlono do tej pory już 6,8 mln razy.

2. Kwiatkowsky - czas pędzi nieubłaganie, o czym przekonał się Dawid Kwiatkowski nagrywając video ze swoją dawną podopieczną ze znanego programu telewizyjnego. Ich taniec do remixu “Somebody That I Used To Know” zdobył prawie 6 mln wyświetleń!

3. Fredziownik_art - Królowa Elżbieta II w czasach młodości? Franek Bielak to utalentowany rysownik, który w swoim popularnym filmie zaprezentował Jej Wysokość na papierze. Jego twórczość odbiła się szerokim echem na platformie - wspomniany film wyświetlono 27 mln razy, a jego profil obserwuje oszałamiająca liczba 12,8 mln użytkowników.
4. Loczniki - nie, to nie jest postać z gry. To prawdziwa osoba i połowa kreatywnego duetu, który upodabnia się do tzw. NPC-ów, czyli bohaterów niezależnych, stanowiących tło dla gracza w grze komputerowej.

Zobacz także: Widzowie mdleją i uciekają z kina. Mimo to przerażający horror cieszy się rekordową oglądalnością

Nauczył mnie TikTok

TikTok to od dawna dużo więcej niż taniec i filmy komediowe. Platforma to przestrzeń do dzielenia się np. poradami finansowymi, life hackami, wskazówkami kulinarnymi czy treściami edukacyjnymi. Jak potwierdzają badania, 62 proc. użytkowników odwiedza platformę, by odkryć coś nowego , natomiast co trzeci - aby nauczyć się nowych rzeczy . TikTok Thought Me (PL: Nauczył mnie TikTok) to obecnie nie tylko jeden z najbardziej charakterystycznych trendów TikToka. To już makrotrend, pod którego parasolem znajdziemy różnorakie kategorie treści, które inspirują użytkowników, a także ułatwiają i wzbogacają ich codzienne życie. Nic więc dziwnego, że w tegorocznym zestawieniu wyróżnionych w Polsce filmów znalazły się zarówno treści DIY, taneczne czy kulinarne:

1. satisfying_pottery - czyli wspomniany wcześniej film polskiego użytkownika, który trafił do globalnego podsumowania 2022 roku na platformie. Mimo, że twórca prowadzi profil od dawna, to właśnie niecodziennie przedstawienie swojej pracy w połączeniu z jednym z trendów na platformie - Kapibarą - przyniosło mu ponad 230 tysięcy polubień, a film został odtworzony 2,3 mln razy.

2. dancing sfinks - jak szybko nauczyć się legendarnego Circle Glide, czyli układu tanecznego Michaela Jacksona bazującego na Moonwalku? Szybki tutorial, który został wyświetlony 8,7 mln razy przygotował jeden z najpopularniejszych polskich twórców.

3. oio.wav - OKI to raper, który wie, jak przyciągnąć uwagę społeczności platformy i wykorzystać przy tym własne utwory. Tym samym stworzył tutorial taneczny do piosenki “Jeżyk”, który odtworzono prawie 2 mln razy.

4. mrkryha - jak się okazuje sposób jedzenia pizzy neapolitańskiej nie jest taki oczywisty. Udowania to MKRYHA, który na co dzień, w charakterystyczny dla siebie sposób, recenzuje dania z polskich knajp i restauracji.

tiktokPlaylista

Muzyka stanowi nieodłączny element platformy i nieustannie inspiruje twórców. Sam TikTok natomiast to istotne miejsce dla artystów, którzy za jego pośrednictwem mogą zdobywać popularność, kontaktować się z fanami i przebijać się na listy przebojów. Jak się okazuje, 63 proc. użytkowników poznaje tutaj dźwięki, z którymi nie zetknęli się wcześniej w żadnym miejscu, natomiast 67 proc. zdarza się szukać na serwisach streamingowych piosenek, które usłyszeli na TikToku .

Jakie piosenki były najpopularniejsze na TikToku w 2022 roku? W Polsce wyróżnić możemy:

1. Łyk i buch - SB Maffija
2. Jeżyk! - Oki & Nolyrics Beats
3. Złote Tarasy - Mr. Polska & Abel de Jong
4. Diss Na Budziki - Antony Esca & Vłodarski
5. JESTEM POJ384NY - Mata

A jakie utwory zyskały popularność wśród globalnej społeczności TikToka?

1. Ginseng Strip 2002 - Yung Lean
2. Sunroof - Nicky Youre & dazy
3. Wait a Minute - WILLOW
4. Beat Automotivo Tan Tan Tan Viral - WZ Beat
5. Cool for the Summer - Demi Lovato
6. Jiggle Jiggle - Duke & Jones & Louis Theroux
7. Me Porto Bonito - Bad Bunny & Chencho & Corleone
8. About Damn Time - Lizzo
9. L$d - Luclover
10. Una Noche en Medellín - Cris Mj

Dziś TikTok to niezwykle istotne miejsce do promocji muzyki, które umożliwia artystom przebijanie się do świadomości słuchaczy w niespotykany dotąd sposób. Zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. W ubiegłym roku ponad 175 piosenek, które zyskały popularność na TikTok trafiło na topową listę Billboard Hot 100.

W TOP5 polskich artystów, którzy są równocześnie aktywnymi twórcami TikToka i zebrali największą liczbę wyświetleń na swoich profilach znaleźli się:

1. Ewelina Ross
2. Malik Montana
3. Smolasty
4. Doda
5. Sara James

Wschodzące Gwiazdy

Na TikToku każdy może zyskać ogromną popularność - liczy się kontent oraz sposób, w jaki go przekażemy. Storytelling i dobre rozumienie platformy to podstawa, by w krótkim czasie zaskarbić sobie rzeszę oddanych followersów. Na TikToku w 2022 roku twórcami, którzy perfekcyjnie wykonali to zadanie byli:

1. Prawomarcina - czyli profil prowadzony przez prawnika Marcina Kruszewskiego. Marcin jest idealnym przykładem, że można w interesujący i błyskotliwy sposób omawiać polskie przepisy prawne. W ciągu zaledwie roku jego profil zyskał ogromną popularność, a jego konto urosło w tym czasie z 10 tysięcy obserwujących do aż 1,5 miliona!

2. Loczniki - wspomniany wcześniej TikTokowy duet, którego kontent doceniło w tym roku blisko milion nowych obserwujących.

3. Iwonablecharczyk_real - ta kierowca ciężarówki pokazuje swoje codzienne życie za kółkiem. W zawodzie zdecydowanie zdominowanym przez mężczyzn. I jak widać - idzie jej to fantastycznie! Jej profil wzrósł ze 150 tys. do ponad miliona fanów w ciągu roku.

4. Nezznalek - wschodząca artystka muzyczna generacji Z. Pomimo założonego stosunkowo niedawno profilu, już niedługo liczba jej obserwujących osiągnie milion.

5. Official_dawid_podsiadlo - Dawida Podsiadły chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Ten utalentowany piosenkarz w październiku zawitał także na TikToka, a jego konto w kilka tygodni zdobyło ponad 150 tys. obserwujących.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że Dawid Podsiadło to nie jedyny, ciekawy tiktokowy debiut tego roku. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy swoje konto na platformie założyła m. in. Martyna Wojciechowska, Służba Więzienna, Straż Graniczna, Polsat czy TVN24.

tiktokTylko na TikToku

Na TikToku można wyrażać siebie na wiele sposobów. Jednym z nich jest wykorzystywanie wszelkich tiktokowych narzędzi dla twórców jak kreatywne efekty, dźwięki czy filtry. Korzystanie z nich jest proste i intuicyjne, a same w sobie potrafią nierzadko urozmaicić nasz film czy pogłębić jego przekaz. Wśród trendów, które powstały dzięki funkcjom TikToka oraz kreatywności jego użytkowników i były szczególnie popularne w Polsce wyróżnić możemy:

1. I'm stronger
2. Planety
3. Harley Quinn

#FoodTok
Popularne na TikToku są również treści kulinarne. Twórcy doskonale wiedzą jak przy pomocy odpowiedniego montażu czy dźwięku przedstawić dania, które każdy chce spróbować lub podzielić się recenzjami posiłków. W mijającym roku z hasztagiem #food udostępniono ponad 418 mln filmów. Oto lista najchętniej oglądanych treści z tej kategorii:

1. Princejakub - jego rozbudowana recenzja kolacji serwowanej u królowej polskich kulinariów, Magdy Gessler, zaskarbiła uwagę sporej części społeczności.

2. mrkryha - wspomniany już wcześniej twórca znalazł się drugi raz na liście najpopularniejszych filmów, tym razem z opinią o największym zestawie żeberek w Polsce.

3. izabelapyz - co oprócz jajecznicy w proszku można kupić w sklepach w USA? Twórczyni wybrała najdziwniejsze rzeczy dostępne w sklepach spożywczych i zrobiła mały przegląd, który pokochali użytkownicy.

Mat. prasowe

Polecane wideo

Oto Andrzej Stoch Junior i jego bajeczne życie. Impreza na zamku to dopiero początek
Oto Andrzej Stoch Junior i jego bajeczne życie. Impreza na zamku to dopiero początek - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie