Sisu, czyli niezwykła fińska recepta na życiową harmonię

Mieszkańców Finlandii cechuje niezwykły chart ducha. To coś, co zapewnia im szczęście.
Sisu, czyli niezwykła fińska recepta na życiową harmonię
Fot. Unsplash (Tony Ross/Joni Kuusisto)
05.12.2022

Mieszkańcy Finlandii słyną ze swoich niezwykłych charakterów. Hart ducha i niebywała niezłomność to po prostu jedne z fińskich cech narodowych. Tak, trzeba przyznać, że Finowie mają w sobie niezrównanego ducha walki. Z podniesionym czołem starają się przeciwstawiać wszystkim życiowym problemom. Kłopoty traktują jak wyzwania i nie wpadając w emocjonalne dołki, błyskawicznie im zaradzają. Jaki jest ich sekret?

Zobacz także: Niepokojące indonezyjskie święto Ma'nene. Mrozi krew w żyłach...

Niezłomny i nieustraszony jak Fin

Dbanie o wzmacnianie swojego ciała, ate także i psychiki Finowie traktują nadzwyczaj poważnie. W tej części świata już od najmłodszych lat wpaja się wszystkim, że chodzenie na łatwiznę i załamywanie rąk, tak powszechne przy napotykaniu trudności, to najgorsza rzecz, jaką można robić. Poddawanie się woli losu i niewykrzesanie w sobie siły, aby samemu go kształtować, uznaje się w Finlandii za wielką wadę usposobienia. Owa intrygująca fińska postawa związana z chartem ducha to innymi słowy sisu.  

Sisu określa się jako zespół cech, które zapewniają mieszkańcom Finlandii wielką siłę charakteru. Mieści się w nim także niespotykana odporność na stres. Finowie ani myślą poddawać się jego zgubnemu wpływowi. Nieustannie ćwiczą się w uodparnianiu się na niego i nieprzejmowaniu się wszelkimi niefartami. Aby nie działać pochopnie i nie osłabiać swojej wewnętrznej siły, w stresujących momentach zaczynają rozkładać wszystko na czynniki pierwsze. Zamiast poddawać się negatywnym emocjom, podchodzą do każdej sprawy bardzo logicznie, analizując ją na zimno. To dlatego problemy nie robią na nich zazwyczaj tak dużego wrażenia - wiedzą doskonale, że to tylko chwilowa niedogodność.    

Sisu od wieków wprowadza do fińskich umysłów kojący spokój. Dzięki niemu nie zagłuszają swego pozytywnego odbioru rzeczywistości i żyją w godnej pozazdroszczenia fantastycznej harmonii. 

Zobacz także: Bindi i tilaka. Co oznaczają znaki malowane na twarzach Hindusów?

Polecane wideo

Najniebezpieczniejsze diety. Traci się przez nie kilogramy, ale i zdrowie
Najniebezpieczniejsze diety. Traci się przez nie kilogramy, ale i zdrowie - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie