Tajemnice grafologii. Pismo mówi o Tobie znacznie więcej niż myślisz...

Osobowość piszącego wyłania się z wielkości, szerokości, nacisku oraz pochylenia pisma.
Tajemnice grafologii. Pismo mówi o Tobie znacznie więcej niż myślisz...
Fot. Unsplash (Aaron Burden)
27.12.2023

Początki grafologii, czyli psychologicznej analizy pisma sięgają XIX stulecia. To wtedy Jean Hipolit Michon, francuski badacz związany z zakonem jezuitów, sporządził słynny pierwszy katalog obejmujący ogromną liczbę rodzajów pisma. Jego intrygujące badania kontynuował Juliusz Crepieux-Jamin. Początkowo grafologia była nowinką, do jakiej podchodzono z zainteresowaniem, jednakże bez większej ufności w jej skuteczność. Potem jednak zaczęło przekonywać się do niej coraz więcej osób. Po fali zainteresowania grafologią we Francji przyszedł czas na Niemcy, gdzie powstało pierwsze niezwykle poważane towarzystwo grafologiczne. Potem grafologię zaczęto uważać za cenną technikę śledczą. Termin wywodzi się z języka greckiego i jest połączeniem dwóch słów: grapho (pisane) oraz logos (słowo/teoria).

Zobacz także: Czym jest niepokojące zjawisko jamais vu?

Co mówi o Tobie charakter pisma?

Grafolodzy biorąc się za badanie pisma, zawsze analizują ogromną liczbę czynników. Należą do nich między innymi rzeczy, takie jak wielkość, szerokość, nacisk oraz pochylenie pisma, a także odległości pomiędzy literami, wyrazami i wersami. Skrupulatnie badają również sposób wiązania liter oraz linearność. To właśnie z nich wyłania się osobowość piszącego.  

I tak pismo pochyłe w lewą stronę świadczy o introwertyzmie i nieprzeciętnym uporządkowaniu. Osoby piszące w ten sposób są doskonałymi planistami. Ponadto bywają nieszablonowe, bardzo błyskotliwe i wciąż mają mnóstwo zaskakujących pomysłów.

Pismo pochyłe w prawo jest charakterystyczne dla ludzi o sporym temperamencie. Poza ekstrawertyzmem cechuje ich również niemały optymizm i wielki głód wrażeń. Kochają nowe doświadczenia i są na nie bardzo otwarci. Otoczenie ma do nich nierzadko wielką słabość - wszyscy słuchają ich rad i idą za ich przykładem. 

Ludzie, którzy piszą bardzo prosto, nie lubią być za to zaskakiwani przez życie. Cenią sobie spokój i harmonię, a największą przyjemność czerpią z powtarzalności - chadzają wciąż do tych samych kawiarni, jeżdżą na wakacje w te same miejsca i tak dalej. Ponad emocjami stawiają logikę.  

Piszący w sposób bardzo energiczny odznaczają się zazwyczaj spontanicznością, wielką inteligencją, ale i równie dużą niecierpliwością. Oczekiwanie na coś wprawia ich w wielką irytację. Żyją intensywnie i szybko. Męczy ich rutyna. Są zmienni w uczuciach. 

Ci, jacy stawiają litery bardzo wolno, mają we krwi podejrzliwość. Zwykle nie ufają ludziom - na ich zaufanie trzeba sobie zapracować, co trwa naprawdę długo. Miewają problemy z samoakceptacją i wciąż sami podcinają swoje skrzydła. 

Zobacz także: Zawsze czułam się gorsza od innych. W końcu postawiono mi diagnozę...

Polecane wideo

Najniebezpieczniejsze diety. Traci się przez nie kilogramy, ale i zdrowie
Najniebezpieczniejsze diety. Traci się przez nie kilogramy, ale i zdrowie - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie