Jakie perfumy wybrać na prezent? Zasady dobierania zapachów

Doskonale dobrane perfumy stanowią spójną całość z kompleksowym wizerunkiem danej osoby.
Jakie perfumy wybrać na prezent? Zasady dobierania zapachów
28.11.2022

Czy w takim razie możliwe jest wybranie zapachu na prezent? Sprawdź nasze rady i dowiedz się, kiedy i w jaki sposób można to zrobić! 

  1. Czy perfumy są dobrym pomysłem na prezent?
  2. Jak dobrać odpowiednie perfumy damskie?
  3. Czy wiek może wpływać na preferowane nuty zapachowe?
  4. Jak dopasować perfumy męskie do gustu obdarowanego?
  5. Czy perfumy unisex rzeczywiście są uniwersalne?
  6. W jakich sytuacjach perfumy są stosownym prezentem? 

Wysokiej jakości perfumy powinny urzekać zapachem, być trwałe i wyjątkowe. Każda kompozycja reaguje z naturalnym zapachem skóry, jej temperaturą, feromonami oraz potem. Dopiero testując perfumy na swoim ciele, można w pełni poznać konkretny zapach. 

Czy perfumy są dobrym pomysłem na prezent?

Różnorodne zapachy, perfumy alien czy głęboko aromatyzowane kosmetyki są kontrowersyjnym pomysłem na prezent. Z jednej strony, wysokiej jakości zapachy damskie są bardzo eleganckim i pełnym szacunku upominkiem. Niemniej jedna, wiele zależy od gustu oraz stopnia jego znajomości. 

Jeśli jesteś doskonale zaznajomiony z indywidualnymi preferencjami danej osoby, niezależnie od płci, możesz z powodzeniem kupić wysokiej jakości perfumy. Jeśli jednak znajomość jest powierzchowna, lepiej wybrać neutralny zapach. 

Jak dobrać odpowiednie perfumy damskie?

Perfumy damskie powinny przede wszystkim korelować z temperamentem danej osoby. Zapach, podobnie jak wygląd są sposobem ekspresji. Z tego względu muszą odpowiadać gustom i preferencjom danej osoby.

Drogie, podobnie jak i tanie perfumy charakteryzują się zwykle odpowiednio dopasowaną mieszanką zapachową. W obrębie piramidy zapachowej znajdują się trzy rodzaje nut. Są to nuty głowy, serca oraz baza. 

Lekkie zapachy, takie jak cytrusy czy nuty zielone to pierwsze wrażenie, jakie dają dane perfumy. Są to nuty głowy. Dopiero po upływie kilkunastu minut do głosu dochodzą nuty serca. To tam zlokalizowane są mocniejsze aromaty, takie jak kadzidło, nuty morskie czy kwiatowe. One utrzymują się o wiele dłużej i pozostają z daną osobą przez kilka godzin. 

Tłem dla nut głowy oraz serca jest baza. W jej składzie można znaleźć zarówno zapachy drzewne, jak i piżmowe oraz wiele innych.

Czy wiek może wpływać na preferowane nuty zapachowe?

Perfumy niszowe, podobnie jak wysokiej jakości perfumy dolce gabbana nie są wyborem dla każdego. Przyjęło się, że im osoba młodsza, tym lżejsze zapachy wybiera. Warto jednak pamiętać, że zarówno świeże zapachy, jak i perfumy orientalne są dostępne dla każdego. 

Niezależnie od wieku, dobierając perfumy, należy kierować się własnym gustem. Zapach stanowi ważny element osobowości i wizerunku. Nie należy ulegać zasadom, które ograniczają indywidualizm i własną ekspresję. 

Jak dopasować perfumy męskie do gustu obdarowanego?

Perfumy męskie to popularny prezent na różnego rodzaju rocznice, urodziny oraz okazje świąteczne. Obecnie na rynku można znaleźć zarówno perfumy, jak i wody perfumowane i toaletowe, a także wody kolońskie. Różnią się one stopnień intensywności zapachu, jego złożeniem oraz wytrzymałością. 

Nie ma jednej recepty na dobieranie zapachu dla mężczyzny, lecz istnieją pewne zasady, które mogą ułatwić podjęcie decyzji. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, jakich perfum dana osoba używa. Da to pewien wstępny zarys jego gustu, a specjalista w zakresie zapachów będzie mógł poznać podstawowe nuty, które preferuje. 

Następnie należy wziąć pod uwagę charakter oraz temperament danego mężczyzny. Czy jest on bardziej energiczny, oschły czy emocjonalny? Jakie ubrania i kolory preferuje? To również widoczne przejawy jego gustu. 

Czy perfumy unisex rzeczywiście są uniwersalne?

W przypadku wysokiej jakości perfum zapach utrzymuje się wiele godzin, dlatego tak istotne jest dobranie odpowiednich nut. W przypadku kompozycji nazywanych unisex nie pojawiają się intensywnie damskie lub męskie komponenty, niemniej jednak nie oznacza to, że są to zapachy całkowicie uniwersalne. Nawet w przypadku łagodnych i stonowanych perfum, również kluczową rolę odgrywa gust oraz okazja. 

W jakich sytuacjach perfumy są stosownym prezentem? 

Zapachy takie jak chloe perfumy czy produkty niszowe, mogą być doskonałym prezentem. W przypadku bliskich relacji doskonale sprawdzą się w roli upominków na urodziny, rocznice czy święta. Czasem jednak perfumy bywają dość kosztowne, co może zostać odebrane jako niepotrzebne zobowiązanie. Zarówno typ perfum, jak i natężenie oraz końcowy koszt należy dopasować do stopnia zażyłości oraz konkretnych okoliczności. 

Wysokiej jakości perfumy mogą być doskonałym pomysłem na prezent. Zwłaszcza jeśli świetnie zna się gust danej osoby lub ma pewność, że preferuje testowanie nowych zapachów. Zawsze jednak warto sięgać po możliwie najlepsze kompozycje znajdujące się w zasięgu cenowym. Dzięki temu osoba obdarowana będzie mogła cieszyć się trwałym i głębokim zapachem. Wielowymiarowość wysokiej jakości perfum jest nie do przecenienia. 

 

Artykuł partnera

Komentarze (10)
Ocena: 5 / 5
gosc (Ocena: 5) 21.12.2022 21:02
Widzę, że sporo tu osób, które się znają, a więc: które z tych bohoboco warto wybrać? Takie najbardziej delikatne?
zobacz odpowiedzi (3)
Bella (Ocena: 5) 16.12.2022 01:38
Bohoboco również uważam za dobry wybór, ilość zapachów jest idealna - nie jest ich za dużo, najważniejsze nuty mają więc można znaleźć coś i dla kobiety i dla mężczyzny na prezent, zwłaszcza, że bohoboco to niszowa marka
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.12.2022 22:17
Piękne, nietypowe i niepowtarzalne - takie warto wybrać. I takie mają Bohoboco :)
odpowiedz
Hania (Ocena: 5) 01.12.2022 15:13
Wiadomo lepiej w ciemno perfum nie kupować, bo nie ma jednego zapachu, który każdemu by się spodobał. Najlepiej dopytać. Ja i moja siostra akurat uwielbiamy zapach vanilla black pepper od bohoboco :)
zobacz odpowiedzi (2)
Beti (Ocena: 5) 29.11.2022 00:30
Przydatne wskazówki, ja lubię niszowe perfumy np. bohoboco eternal lily amber, moim zdaniem takie nietypowe kompozycje na prezent to świetny wybór, zwłaszcza dla perfumoholiczek :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie