Kuriozalne grzechy, w które wierzył średniowieczny Kościół. Ugniatanie ciasta na pośladkach, smarowanie się miodem…

Katalog zaskakujących przewinień sprzed wieków dzisiaj wydaje się zabawny, ale kiedyś traktowano go z wielką powagą.
Kuriozalne grzechy, w które wierzył średniowieczny Kościół. Ugniatanie ciasta na pośladkach, smarowanie się miodem…
Fot. Unsplash
17.11.2022

Nieczystość, gniew, pycha, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu. Współczesne grzechy są nam dobrze znane. Warto jednak wiedzieć, jak lista największych przewinień według Kościoła wyglądała wieki temu, a dokładnie w średniowieczu.

Wyjaśnia to m.in. Kate Lister w swojej książce „Sprawy łóżkowe. Historia seksu”.

Zobacz także: Średniowieczne grzechy. W jakie dni spanie z własną żoną było zakazane?

Co było grzechem w średniowieczu?

Penitencjały, czyli księgi pokutne występujące we wczesnym średniowieczu, zawierały praktyczne wskazania dla spowiedników. Znajdował się w nich katalog grzechów i odpowiadający im rodzaj pokuty, tzw. taryfa pokutna. Były zazwyczaj dziełem anonimowym, tworzonym przez mnichów, duchownych oraz gorliwych spowiedników. To właśnie z takich ksiąg możemy dowiedzieć się, jak dawniej zdaniem Kościoła grzeszyli ludzie. Niektóre z tych występków są naprawdę kuriozalne.

- Jeden z najsłynniejszych penitencjariuszy to Decretum biskupa Burcharda z Wormacji (ok. 950–1025). Czcigodny biskup wymienia liczne przykłady pokuty za grzechy związane z seksem, a wśród nich znajduje się połykanie płynów cielesnych, od przełykania nasienia (siedem lat pokuty w dni postne) po podstępne skłanianie mężów przez żony do wypijania ich krwi menstruacyjnej (pokuta pięcioletnia w dni postne) – czytamy na serwisie wielkahistoria.pl.

Cytowany przez Kate Lister biskup Buchard sporo uwagi poświęcił m.in. zaklęciom rzucanym przez kobiety.

Czy uczyniłaś to, co inne kobiety zwykły robić? Zdejmują odzienie i smarują miodem swe nagie ciało. Z miodem na ciele turlają się po pszenicy na prześcieradle rozłożonym na ziemi.

Ostrożnie wybierają wszystkie ziarna pszenicy, które przyległy do ich zwilgotniałego ciała, umieszczają je w młynie i obracają go w przeciwnym kierunku do słońca, by zemleć pszenicę na mąkę, a potem upiec z niej chleb. Następnie podają bochenek mężom do spożycia, wówczas oni słabną i pomierają. Jeśli tak uczyniłaś, powinnaś odbyć pokutę przez czterdzieści dni o chlebie i wodzie (…)

Czy uczyniłaś to, co niektóre kobiety chcą zrobić? Biorą żywą rybę, wkładają ją sobie do pochwy i trzymają ją tam przez chwilę, aż zdechnie. Następnie gotują ją lub pieką i podają swym mężom do zjedzenia, a robią to, aby mężczyzna jeszcze silniej zapłonął do nich ogniem miłości (…)

Czy postąpiłaś tak samo, jak niektóre kobiety zwykły robić? Kładą się na ziemi twarzą w dół, odsłaniają pośladki i każą komuś ugnieść ciasto na ich nagiej pupie. Gdy już go wypieką, podają bochenek mężowi, by go zjadł. Postępują tak, by rozniecić ich namiętność ku nim (…)

- pisał w swoich księgach pokutnych Buchard.

Spodziewaliście się, że ludzka wyobraźnia może sięgać aż tak daleko?

Zobacz także: Znaki zodiaku, które są najlepszymi kochankami

Źródło: wielkahistoria.pl

Polecane wideo

Najbardziej pożądani single 2022 roku (ZDJĘCIA)
Najbardziej pożądani single 2022 roku (ZDJĘCIA) - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
kat Olik (Ocena: 1) 21.11.2022 08:29
wychodzi na to, że największe zboki chodzą w sukienkach. Kto normalny by coś takiego wymyśl? Ale taka jego praca ...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.11.2022 17:13
Z tym ciastem muszę spróbować XD
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie