Japońskie lolity – jedna z najdziwniejszych subkultur świata

Subkultura japońskich lolit zaczęła rozwijać się w latach osiemdziesiątych.
Japońskie lolity – jedna z najdziwniejszych subkultur świata
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/sunflower_lolita_13/)
13.11.2022

Japońskie lolity to subkultura rozpoznawalna na całym świecie. Zaczęła rozwijać się już w latach osiemdziesiątych i w dalszym ciągu nie traci na popularności. Pomimo że słowo lolita od razu budzi skojarzenie z kultowym dziełem Vladimira Nabokova, ideą subkultury nie było wcale nawiązywanie do sfery erotycznej.

Wręcz przeciwnie, utrzymuje się że owa charakterystyczna estetyka była reakcją na modę uznawaną wówczas w Japonii za kontrowersyjną - odsłaniającą za dużo ciała i obrazoburczo zmysłową. Dziewczęce, skromne lolity, których stroje były zainspirowane sukniami z doby rokoka i wiktoriańskiej, widziano jako kawaii, czyli słodkie, milutkie i urocze, a nie seksowne. Na gigantyczną popularność subkultury lolit ogromny wpływ miało anime. 

Zobacz także: Wirus samotności. Kim są hikikomori?

Japońskie kobiety lalki

Japońskiej lolity nie da się nie zauważyć nawet w najgęstszym tłumie na słynnym przejściu dla pieszych Shibuya. Kobiety ubrane zazwyczaj w falbaniaste pastelowe sukienki z wielkimi kołnierzami, czy żabotami i uczesane w warkoczyki lub w dwa kucyki, noszące wielkie kokardy, wstążki oraz inne dziewczęce akcesoria, od razu chwytają spojrzenia. Budzą silne skojarzenia z lalkami. Lolity to jednak nie tylko fanki pasteli. W owej intrygującej subkulturze narodził się także trend buntowniczek - czarnych gotyckich lolit, które stronią od podobnych jasnych tonów, wybierając tajemnicze, kruczoczarne i bardzo mroczne stylizacje. 

Równie popularne są sailor lolity, zafascynowane estetyką żeglarską oraz nadmorską, kochające nosić paski, country lolity, jakie interesuje tematyka westernowa, czy hime lolity, które uwielbiają czuć się jak monarchinie i księżniczki, więc z lubością zakładają wszelkiej maści korony, tiary oraz pokaźną biżuterię przypominającą arystokratyczne klejnoty.

Na japońskich ulicach nierzadko można spotkać również guro lolity, czyli wielkie amatorki horrorów. Ich aparycja nierzadko wywołuje w co wrażliwszych niepokój, jak i gęsią skórkę, zwłaszcza jeśli do stylizacji używają niemałej ilości sztucznej krwi lub upodabniają się do bohaterek popularnych filmów grozy.

Fot. Instagram.com (千都ちひろ Sento Chihiro (@chiro_chihi))

Zobacz także: Ikigai. Fascynująca filozofia, która zapewnia Japończykom szczęście, spokój ducha i długowieczność

Polecane wideo

Urocze dodatki do domu. Sprawią, że Twoje mieszkanie będzie niesamowicie przytulne
Urocze dodatki do domu. Sprawią, że Twoje mieszkanie będzie niesamowicie przytulne - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
drdre (Ocena: 5) 19.11.2022 11:24
bardziej kobieca i lepsza jest kobieta dobrze ubrana od dobrze rozebranej polskiej bladzi z brochą na wierzchu -jakiejś kolejnej Ani ,Kasi ,Oli czy Dody,..-pseudocelebrytek dla lumpenproletariatu
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.11.2022 00:52
Ja chciałabym kupić takie ubrania w Polsce a zostają mi tylko zakupy przez internet, a często nie ma mojego rozmiaru.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie