Ikigai. Fascynująca filozofia, która zapewnia Japończykom szczęście, spokój ducha i długowieczność

Warto zacząć stosować ją w swoim życiu.
Ikigai. Fascynująca filozofia, która zapewnia Japończykom szczęście, spokój ducha i długowieczność
Fot. Unsplash (Tony Wan, Djx)
24.10.2022

Kultura japońska od niepamiętnych czasów fascynuje Europejczyków. Często kryje się w niej wielka mądrość, którą warto się inspirować. Tak jest właśnie w przypadku ikigai, czyli fascynującej japońskiej filozofii, jaka zapewnia Japończykom nie tylko szczęśliwe, spokojne życie, ale także i niepospolitą długowieczność.  

Zobacz także: Kocie koło fortuny. Skąd się wzięła moda na słynne maneki-neko?

Ikigai, czyli sekret szczęścia Japończyków

Japońska filozofia ikigai wywodzi się z Okinawy. To tam średnia długość życia jest od dawien dawna najdłuższa w całym kraju. Często mówi się, że to właśnie ikigai jest sekretem długowieczności mieszkańców zachwycającej nadmorskimi krajobrazami Okinawy. 

Ikigai to innymi słowy „powód do życia”, czy „droga do spełnienia w życiu”. To po prostu pasja. Motywacja, jaka potrafi skutecznie napędzać nas do działania i poprawiać nastrój. Ikigai można przyrównać do oświetlającego ducha światła. Dzięki posiadaniu pasji znacznie łatwiej jest przystępować do walki ze wszelkimi przeciwnościami losu. Ponadto każdego dnia jest się w stanie odkrywać swój potencjał, uczyć się nowych rzeczy i wciąż zachwycać światem. W rezultacie ikigai zapełnia umysł pięknymi myślami, nie dopuszczając do życiowego marazmu i nudy.

Ikigai nie muszą być wcale wielkie ważne rzeczy. Dla ogromnej liczby osób to proste czynności i rytuały, takie jak na przykład opanowywanie sztuki przygotowywania najpyszniejszej i najszlachetniejszej herbaty, czy pielęgnacja maleńkiego przydomowego ogródka. Podążanie za spełnieniem niesie ze sobą spokój ducha. Mniej się stresujemy, częściej śmiejemy, a co za tym idzie zdrowiej i dłużej żyjemy. 

Zobacz także: Zasada jednego kęsa: Bento, czyli idealna lunchowa inspiracja prosto z Japonii

Polecane wideo

10 ikon emoji, których używają „starzy ludzie”. Pokolenie Z już ich nie stosuje
10 ikon emoji, których używają „starzy ludzie”. Pokolenie Z już ich nie stosuje - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie