Dlaczego warto się uśmiechać?

I co tak naprawdę wywołuje uśmiech na naszych twarzach?
Dlaczego warto się uśmiechać?
fot. istock.com
28.10.2022

Uśmiech poprawia nastrój i korzystnie wpływa na nasze zdrowie – to pewne! Jednak wiele z nas postrzega uśmiechanie się jak po prostu zwyczajną, mimowolną reakcję, na rzeczy, które przynoszą radość. I oczywiście – jest to prawda, natomiast nie warto pomijać ważnej kwestii – uśmiechanie się może być, a przynajmniej powinno być świadomą i zamierzoną czynnością. Dlaczego? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Uśmiech – dlaczego jest tak ważny?

Uśmiech a psychologia – co mają wspólnego? A chociażby to, że uśmiech działa bardzo pozytywnie na twoje ciało i umysł. Czy wiesz, że istnieją trzy rodzaje uśmiechów? Taki, który związany jest ze zdobyciem nagrody, kolejny wynikający z przynależności i jeszcze jeden dotyczący dominacji.

Uśmiech związany z dominacją, to swojego rodzaju wyrażenie pogardy i wyższości i raczej nie należy do tych "pozytywnych". 

Inaczej sprawy się mają w przypadku dwóch pozostałych. Uśmiech wywołany przez przynależność to ten związany z pozytywnymi intencjami, wiarygodnością, przynależnością, empatią i w końcu więziami społecznymi. To bardzo ważny element naszej codzienności, bo gwarantujący poczucie bezpieczeństwa i wewnętrznego spokoju. 

Kolejnym rodzajem uśmiechu jest ten wywołany przez jakąś nagrodę. To rodzaj szczęścia dający zadowolenie, spełnienie i wyrażający aprobatę. Nagrodę możemy również traktować jako uczestnictwo w ważnych wydarzeniach, lub bycia świadkami czegoś istotnego, czegoś co napawa nas dumą i daje jakiś cel.

Teraz gdyby się tak zastanowić, czy w ciągu ostatnich 10 lat mieliśmy wiele powodów do uśmiechu? Czy doświadczyliśmy wydarzeń, które wywołały poczucie szczęścia, nieskończonej radości? Dzięki którym czuliśmy się po prostu dobrze? Z całą pewnością tak! I to te większe wydarzenia, czy bardziej kameralne – rodzinne. Generalnie nie ma większego znaczenia jakiego kalibru były to sytuacje. Najważniejsze, że dzięki nim uśmiechaliśmy się od ucha do ucha, a nasze serca przepełniała fala radości.

Czy wiesz, że uśmiech pomaga żyć dłużej?

Szczęśliwi ludzie wydają się cieszyć lepszym zdrowiem i długowiecznością. Badanie z 2015 roku, opublikowane w piśmie Journal of Alternative and Complementary Medicine wykazują, że szczere i intensywne śmianie się wiążę się z dłuższym życiem. Dodatkowo wyniki tego samego badania jasno wskazują, że trzy, 60-minutowe terapie śmiechem tygodniowo, poprawiają samopoczucie osób cierpiących na depresję i chorych na raka. Uśmiech niweluje stres, a sam fizyczny akt śmiania się aktywuje część mózgu odpowiedzialną za pozytywny stan emocjonalny. Prosty, a najlepiej ten niewymuszony i spontaniczny śmiech wyzwala uwalniania neuropeptydów, które wzbogacają i poprawiają komunikacje nerwową. A tym samym uwalnia takie neuroprzekaźniki jak dopamina i serotonina, czyli hormony szczęścia.

Uśmiech jest pozytywnie zaraźliwy. Kiedy się śmiejesz nastaje swojego rodzaju rozświetlenie, a wszystkie troski osób w bliskim otoczeniu odchodzą w zapomnienie. Dzieje się tak, dzięki temu, że nasz mózg automatycznie dostrzega i interpretuje mimikę twarzy ludzi, a czasami może nawet naśladować.

Uśmiech sprawia, że jesteś atrakcyjny, gwarantuje sukces i powodzenie realizowanych celów. Naturalne jest, że pociągają nas ludzie, którzy dużo się uśmiechają. Zdecydowanie mniej chętnie otaczamy się osobami o surowym lub negatywnym wyrazie twarzy, takiej jak zmarszczki, brwi, grymasy. To uśmiech jest postrzegany jako ten bardziej atrakcyjny. Uśmiech czyni cię nie tylko bardziej atrakcyjnym, ale sprawia, że wyglądamy młodziej. To naturalny lifting, który podnosi owal twarzy. Uśmiechaj się codziennie.

Jeśli mowa o uśmiechu to należy przede wszystkim zadbać, żeby był zdrowy. To co wpływa negatywnie na stan uśmiechu to próchnica. Dalej idąc, stan naszych zębów wpływa na kondycję całego organizmu. W walce z próchnicą najważniejsza jest profilaktyka i dbałość o systematyczną pielęgnację jamy ustnej.

Czy wiesz, że aż 81,6% dzieci w wieku 6 lat ma próchnicę? Dane przerażają, dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat wpajać dziecku zasady świadomej i skutecznej profilaktyki zdrowego i pięknego uśmiechu. 

Obecnie trwa jubileuszowa, 10. edycja programu edukacyjnego Orbit "Dziel się Uśmiechem". W ramach tego programu rodzice edukowani są, by ich pociechy kładły nacisk na kształtowanie i kultywowanie dobrych wzorów, które – jak wiemy – są kluczem do sukcesu w walce z próchnicą. 

Dotychczas w ramach programu blisko 800 tysięcy uczniów szkół podstawowych wzięło udział w zajęciach edukacyjnych na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. W tym roku kolejne 100 tys. dzieci dołączy do tego grona.

Wykształcenie prawidłowych nawyków już w dzieciństwie to podstawa dobrej kondycji zębów w przyszłości. Właściwa higiena jamy ustnej jest prostsza niż się może wydawać.

Wystarczą 4 proste kroki dla zdrowych i czystych zębów!

Krok 1 – szczotkowanie. Należy wyrobić nawyk, mycia zębów minimum dwa razy dziennie oraz stosować pastę z fluorem.

Krok 2 – czyszczenie. W pielęgnacji jamy ustnej ważne jest dbanie o czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Warto „polubić się” się z nicią dentystyczną, która często jest pomijanym elementem.

Krok 3 – żucie. Po jedzeniu żuj gumę bezcukrową przez czas około 10 minut. To ważne, szczególnie kiedy nie masz możliwości umycia zębów po wypiciu napoju lub zjedzeniu posiłku.

Krok 4 – kontroluj, zęby u stomatologa. Regularne wizyty dwa razy do roku zapewnią piękny i zdrowy uśmiech na lata.

 

Artykuł partnerski

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
aldona (Ocena: 5) 31.10.2022 18:39
Uśmiecham się, bo mam dobre życie. Dobrze się żyje i śpi jak się żyje w odpowiednim miejscu. Moje ukochane miejsce do życia leży w Gdańsku. Powietrze jak w bajce o każdej porze roku. Ja mieszkam w Gdańsku, od kiedy się tu wprowadziłam nie choruję. Do tego mam fajne mieszkanko, nieruchomością zarządza Polzen, więc wszystko jest administrowane na najwyższym poziomie. Jestem zadowolona, mam fajnych sąsiadów i super pracę.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.10.2022 20:46
J i łamnw lm Dbb.gaann. Emma k
odpowiedz

Polecane dla Ciebie