Niezwykłe, bardzo oryginalne imię dla dziewczynki. W Polsce należy do najrzadszych

W Polsce nosi je zaledwie 100 kobiet.
Niezwykłe, bardzo oryginalne imię dla dziewczynki. W Polsce należy do najrzadszych
Fot. Unsplash (Caroline Hernandez)
13.10.2022

Jednym z najbardziej oryginalnych kobiecych imion, które są bardzo rzadko nadawane w naszym kraju, jest Dagny. Brzmi pięknie i naprawdę nieszablonowo - jako jedno z nielicznych damskich imion nie jest zakończone literą „a”.

Zobacz także: To jedno z najbardziej oryginalnych damskich imion. W Polsce nigdy nie cieszyło się popularnością

Dagny - intrygujące imię nordyckiego pochodzenia

Wyjątkowe imię Dagny wywodzi się z kultury nordyckiej i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „nowy dzień”. Jest nadawane na Islandii, w Norwegii, Finlandii, czy w Szwecji. Jedną z najsłynniejszych kobiet o tym imieniu była Dagny Juel Przybyszewska, żona dramaturga i wielkiego skandalisty Stanisława Przybyszewskiego. Pochodząca z Norwegii pianistka, pisarka i twórczyni dramatów, znana była również ze swej wielkiej urody i równie dużego temperamentu. Uważa się ją też za jedną z największych muz artystów XIX wieku. Inspirowała między innymi Edvarda Muncha, czy Stanisława Wyspiańskiego.  

Wiele osób jest zdania, że to piękne imię jest nadawane tak rzadko właśnie ze względu na skojarzenia z Dagny Juel Przybyszewską. Niektórzy traktują je wręcz jako zły omen. Pisarka zmarła bowiem w bardzo młodym wieku, mają zaledwie trzydzieści cztery lata, a ponadto w sposób tragiczny - została zastrzelona. Uśmiercił ją Władysław Emeryk, syn jednego z najbardziej majętnych Polaków tamtej doby. Tuż po zastrzeleniu Dagny Emeryk popełnił samobójstwo. Motywów tej tragedii nigdy nie udało się wyjaśnić do końca. Utrzymuje się jednak, że byli uwikłani w romans. 

Warto dodać, że imię Dagny jest uniwersalne i mogą je nosić zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Prognozuje się, że w kolejnych latach może znacznie zyskać na popularności. 

Zobacz także: Znaki zodiaku, które nie powinny kontaktować się ze swoim byłym. To nie kończy się dobrze

Polecane wideo

Ten mężczyzna cieszy się ogromnym powodzeniem. Byłe partnerki Pete'a Davidsona
Ten mężczyzna cieszy się ogromnym powodzeniem. Byłe partnerki Pete'a Davidsona - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie