Nawyki zero waste, które warto wprowadzić do swojego życia

Czas zmienić swoje nawyki na bardziej ekologiczne!
Nawyki zero waste, które warto wprowadzić do swojego życia
Fot. Unsplash
23.09.2022

Ilość śmieci, jaką generujemy każdego roku, zatrważa ekologów coraz bardziej. Przyszłość naszej planety nie wygląda niestety za dobrze - przez wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia Ziemia jest w coraz gorszej kondycji. Niestety wizja przyszłości nie napawa większym optymizmem. To więc najwyższy czas na to, aby każda z nas powinna zacząć wprowadzać do swojej codzienności nawyki zero waste. 

Zobacz także: Trzy genialne zastosowania fusów z kawy, o których mogłaś nie wiedzieć

Nawyki zero waste: wprowadź je do życia jak najszybciej!

Stawiamy na wielorazowość

Swego czasu panowała wielka moda na przedmioty jednorazowe. Na przykład na pikniki, czy grille wybieraliśmy się wyłącznie z plastikową zastawą. Jednorazowość kojarzyła się wówczas z nowoczesnością oraz wielkim komfortem. Mało kto zastanawiał się, jak owe wygodne jednorazówki wpływają na środowisko... Od teraz warto stawiać wyłącznie na wielorazowość. Przy każdym zakupie zastanówmy się, przez ile dana rzecz będzie nam służyć. Wybierajmy jakość na lata.

Zamiast korzystać z jednorazowych kubków, w jakich serwuje się kawę na wynos, zakupmy kubek termiczny i poprośmy o nalewanie ulubionego napoju właśnie do niego. Nabądźmy materiałową torbę na zakupy i przestańmy używać w końcu siatek jednorazowych. Zamiast korzystania z tamponów i podpasek, pomyślmy o używaniu kubeczków menstruacyjnych i tak dalej. 

Drugie życie przedmiotów

Nie pozbywajmy się od razu przedmiotów zepsutych, czy tych, jakie właśnie zaczęłyśmy uważać za nieatrakcyjne wizualnie. Może wiele z nich warto po prostu naprawić, czy nieco zmodyfikować?  Starajmy się w miarę możliwości dawać rzeczom drugie życie. Majsterkujmy, przerabiajmy i kombinujmy. Może nam to przynieść o wiele więcej satysfakcji aniżeli najprostsza droga, czyli zakup czegoś nowego. 

Kuchenne rewolucje

Zacznijmy robić spożywcze zakupy z głową. Nie dopuszczajmy do zakupowego nadmiaru,  a co za tym idzie do wyrzucania jedzenia, na jakie nie miałyśmy w końcu ochoty, czy jakie się przeterminowało. Do sklepu zawsze wybierajmy się z listą zakupów i nie pozwalajmy sobie na większą spontaniczność. Wcześniej zaplanujmy, co będziemy jadły przez kilka najbliższych dni. 

Zobacz także: Tym żyliśmy 10 lat temu. Pamiętacie to jeszcze?

Polecane wideo

Gdzie i jak obecnie mieszka Maffashion? Influncerka wyprowadziła się z synem z nowoczesnej willi
Gdzie i jak obecnie mieszka Maffashion? Influncerka wyprowadziła się z synem z nowoczesnej willi - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.09.2022 15:48
Niech najpierw producenci zaczną wytwarzać przedmioty, które będą działać przez co najmniej 20 lat, a nie jak teraz, że 2 lata i nie opłaca się naprawiać, bo koszt naprawy przewyższy wartość sprzętu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.09.2022 10:08
Rady dla kogo? Chyba nie dla celebrytów którzy co chwilę mają nowy samochód, multum ubrać a wy do zwykłych ludzi z takimi "radami" jak ludzie za chwilę nie będą mieli za co jedzenia kupić.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.09.2022 01:12
A idzci w cholere z takimi radami! Ceny skacza jak szalone, kazdy z nas zaczyna zaciskac pasa i wiekszosc z nas zyje eko, czesc z przymusu, a czesc z wyboru i jeszcze co mamy zrobic? Przestancie! Wezcie sie za bogaczy, a nie za ludzi ktorzy malo co marnuja!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie