Nowe przepisy od 21 września. Tego pieszy nie będzie mógł zrobić

Grozi za to mandat.
Nowe przepisy od 21 września. Tego pieszy nie będzie mógł zrobić
Fot. Unsplash.com (Jacek Dylag)
06.09.2022

Do tej pory nie było jasno określone, w których miejscach piesi mogą pokonywać ścieżkę rowerową. Teraz się to jednak zmieni. 21 września br. wejdą w życie zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Według nowych przepisów piesi będą mogli przejść przez drogę rowerową tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Pojawia się tu nowe pojęcie. 

Zobacz także: Chcesz sprzedać nieruchomość? Sprawdź, jak zrobić to szybko i korzystnie

Nowe przepisy w ustawie Prawo o ruchu drogowym

Status drogi rowerowej zostanie zbliżony do tego, jaki ma jezdnia. Będzie można przez nią przejść tylko w wyznaczonych miejscach. Jeśli ktoś nie zastosuje się do nowych przepisów, będzie mógł dostać mandat 50 zł. Dodatkowo, piesi będą musieli drogę dla rowerów przekraczać sprawnie. Nie będzie można przy tym korzystać m.in. z telefonów komórkowych.

Czy drogi rowerowe zostaną specjalnie dostosowane do nowego przepisu? Niestety nie. Tu pojawia się nowe pojęcie „przejścia sugerowanego”. Jak mówi Kodeks jest to:

Nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych.

Zatem wynika z tego, że przez ścieżkę rowerową trzeba będzie przechodzić tak, jak do tej pory, czyli „na wyczucie”. Różnica jest jednak taka, że za pokonywanie jej w miejscu niewłaściwym będzie można dostać mandat.

Zobacz także: Wrześniowa pełnia księżyca. Czego można się po niej spodziewać?

 

Polecane wideo

Jesienna moda. Dzięki tym 3 topowym trendom z Paryża będziesz zachwycała swoimi strojami
Jesienna moda. Dzięki tym 3 topowym trendom z Paryża będziesz zachwycała swoimi strojami - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 07.09.2022 14:49
Czy są przewidywane mandaty dla durniów jadących jezdnią, kiedy obok jest ścieżka?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 07.09.2022 12:12
Bardzo dobrze, wkurzają mnie te rodzinki z dziećmi idące jeden koło drugiego i zajmujące cały chodnik wraz ze ścieżka dla roweru.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.09.2022 20:39
I bardzo dobrze ! Skończy się łażenie po ścieżkach rowerowych,a rowerzyści będą mogli bez nerwów i omijania przygłupów przejechać.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.09.2022 20:31
Co to znaczy pokonywanie drogi rowerowym w miejscu niewlasciwym? Przeciez w 99% sciezek rowerowych, nie ma przejsc dla pieszych, albo sa co kilka km.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie