Kiedyś to żeńskie imię było szalenie popularne w Polsce. Oznacza osobę „bez skazy”

Z każdym rokiem rodzice coraz rzadziej dają to imię córkom.
Kiedyś to żeńskie imię było szalenie popularne w Polsce. Oznacza osobę „bez skazy”
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/maralafontan/)
18.09.2022

Od najdawniejszych czasów uważano, że poprzez nadanie dziecku odpowiedniego imienia można było wpłynąć na jego życie. Trafne wybory skutkowały przyniesieniem mu powodzenia i wielkiego szczęścia, jednakże przez te niezbyt właściwe czekało je pasmo niekończących się niefartów. Wierzono też, że dane imię potrafi wyzwalać niektóre cechy charakteru, a inne zaś blokować. Jaką moc miało od zawsze imię Katarzyna?

Zobacz także: Najbardziej tajemnicze perfumy. Są piękne, uwodzicielskie i trudno o nich zapomnieć

Znaczenie imienia Katarzyna

Imię Katarzyna zaczęło być nadawane w Polsce wraz z rozpoczęciem doby średniowiecza - mniej więcej od XII wieku. Do XIV wieku było bardzo rzadkie, ale potem zyskało wielką popularność. Pochodzi od greckiego słowa katharós, czyli „czysty”, „bez skazy”. I takie pierwsze wrażenie robią właśnie Katarzyny.

W pierwszych kontaktach zawsze zachowują się dumnie, elegancko i powściągliwie. Cechuje je wielka ogłada, jak i skupienie w trakcie słuchania wypowiedzi innych. To jednak tylko pozory. Otóż w Katarzynach wciąż kłębią się wielkie emocje, jednakże nieczęsto potrafią dawać im ujście. Nieustannie zachowują kamienną twarz. Są przez to niespokojne i nie mogą odnaleźć życiowej harmonii. Jeśli emocjonalna miarka już się przebierze i w końcu wybuchną, długo nie mogą dojść ze sobą do ładu. W niektórych momentach złość i frustracja dosłownie je zjadają. 

Katarzyny są bardzo kapryśne. Błyskawicznie zmieniają decyzje, chociaż wcześniej wielokrotnie się zarzekały, że nie wyobrażają sobie innego scenariusza wydarzeń. Jeśli tylko poczują presję otoczenia, wolą zrobić coś na przekór wszystkim aniżeli dostosować się do wymagań. Mają osobowości buntowniczek i zawsze chcą kroczyć własną ścieżką.

To indywidualistki o silnych charakterach. Gdy się na coś uprą, nie ma mowy, by je od tego odciągnąć. Bez względu na wszystko zrobią, co w ich mocy, by zdobyć coś lub... kogoś. W spełnianiu swoich marzeń i dążeniu do celów mogą być dla innych wzorem. Nie poddają się łatwo.

Co więcej, ich wewnętrzna siła wzmacnia też innych, którzy znajdują się w bliskich kontaktach z Katarzynami. Potrafią dodawać ludziom otuchy. Poza pokrzepianiem inspirują ich, dając im odwagę do wielu działań.

Szczęśliwa liczb Katarzyn to 2. Ich szczęśliwą barwą jest zaś szkarłat.  

Zobacz także: Jesienna moda. Dzięki tym 3 topowym trendom z Paryża będziesz zachwycała swoimi strojami

Polecane wideo

Baśniowe makijaże hitem kolejnych miesięcy. Będziesz w nich wyglądała zjawiskowo
Baśniowe makijaże hitem kolejnych miesięcy. Będziesz w nich wyglądała zjawiskowo - zdjęcie 1
Komentarze (23)
Ocena: 4.83 / 5
gość (Ocena: 5) 20.09.2022 01:53
Koszmarne imię, jedno z najbrzydszych spolszczeń. Rodzice dając to imię córce tak naprawdę nazywają ją KASIA i potem ta biedna Kasia musi się całe życie użerać z okropnym, czterosylabowym imieniem zakończonym na to okropne polskie -YNA, które nie jest jej do niczego potrzebne, skoro wszędzie jest Kasią.
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 18.09.2022 18:43
To bardzo piękne imię. Sama takie noszę. Przy okazji uniwersalne, ma odpowiedniki w innych językach, gdzie również jest popularne. Kiedyś myślałam, że jeżeli będę miała córkę, to jej dam swoje imię, jak to często robią mężczyźni wzgledem swoich synów. Eleganckie, ponadczasowe, obecnie mało popularne, więc to też jest plus. I jest ono przede wszystkim greckie 🙂
zobacz odpowiedzi (8)
gość (Ocena: 5) 18.09.2022 07:19
Jedno z najohydniejszych imion, w dodatku chyba przeklęte. Znałam/znam kilkanaście Kasiek i każda była wredna, fałszywa i zawistna. Bez wyjątku. Może akurat takiego miałam pecha, ale takie są moje doświadczenia z tym imieniem.
zobacz odpowiedzi (12)

Polecane dla Ciebie