Niesamowite leki z pól, ogrodów i łąk

Podczas wizyty na łące, polu, czy w przydomowym ogródku można skompletować przydatną domową apteczkę.
Niesamowite leki z pól, ogrodów i łąk
Fot. Unsplash
25.08.2022

Jeżeli chcemy wyleczyć niektóre schorzenia, poza odwiedzaniem apteki powinnyśmy także wybrać się na przechadzkę w poszukiwaniu leczniczych roślin. Warto zacząć dostrzegać leczniczą moc natury i zacząć zgłębiać na jej temat wiedzę - dzięki temu bardzo szybko będziemy mogły uporać się z wieloma dolegliwościami. 

Zobacz także: Najmodniejsza jesienna biżuteria. Dzięki tym błyskotkom każdy Twój strój będzie bardzo stylowy

Rośliny dla zdrowia

Oto rośliny, na jakie warto zwracać uwagę w trakcie spacerów. Może wyglądają niepozornie, ale mają niesamowite właściwości, jakie mogą przysłużyć się naszemu zdrowiu.

Babka lancetowata

Babka lancetowata (babka wąskolistna, kopiczka, języczki polne, języczki gęsie) kwitnie od maja do września. Rośnie nie tylko na polach, czy łąkach, ale i w miastach. Rozgościła się na też w miejskich pasach zieleni i łatwo można dostrzec ją na wielu trawnikach.

Od setek lat stosuje się ją do leczenia rozmaitych schorzeń. W medycynie ludowej była ziołowym numerem jeden ze względu na szeroką paletę kuracji, w jakich można było ją wykorzystywać. Nic dziwnego, jako że jej składzie znajduje się między innymi sód, potas, magnez, cyk, krzemionka, czy witamina K oraz C. 

Języczki polne stosuje się jako lek wykrztuśny w schorzeniach układu oddechowego, środek osłaniający, środek zwalczający zapalenie powiek oraz spojówek, a także anemię, wrzody, gośćca, jak i bezsenność. Babka lancetowata znacznie przyspiesza gojenie się ran.

Fot. Instagram.com (Sam - Smak (@sam_smak) • Zdjęcia i filmy na Instagramie)

Rozmaryn

Aromat rozmarynu jest tak niezwykły, że potrafi nadać nawet najprostszej potrawie wyrafinowanego smaku. Poza tym to roślina świetnie wpływająca na zdrowie. Od tysiącleci uważa się ją za zioło gwarantujące długowieczność. Zacznijmy więc regularnie dodawać rozmaryn do potraw, a także przygotowywać z niego napary.

Rozmaryn poza dobroczynnym wpływaniem na naszą witalność, ma też działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwcukrzycowe, a także przeciwbakteryjne. Ponadto łagodzi bóle żołądka, poprawia trawienie, przyspiesza odchudzanie i wzmacnia serce. Działa też uspokajająco i może pomóc nam w walce z bezsennością

Fot. Unsplash

Bukwica

Bukwica (czyściec) była w dobie antycznej nazywane stróżem ludzkich dusz oraz ciał. Ta bylina zachwycająca dorodnymi fioletowymi kwiatami kwitnie od czerwca do września. Pachnie i smakuje balsamicznie oraz cierpko, ale jej wpływ na zdrowie jest nieoceniony. Do naparów z bylicy warto dodawać miód - owa balsamiczność zniknie.

Otóż bukwica łagodzi bóle głowy, usprawnia proces trawienia, leczy biegunki, zwalcza napięcie emocjonalne, pomaga w leczeniu bezsenności, niweluje ból stawów i uporczywy kaszel. Wykazuje też działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Przyspiesza proces gojenia się ran i obrzęków. 

Fot. Instagram.com (Paweł Ferenc (@pawel.ferenc) • Zdjęcia i filmy na Instagramie)

Zobacz także: Genialna moda na antypodach. Jakie stylizacje uwielbiają nosić Australijki?

Polecane wideo

Najmodniejsza jesienna biżuteria. Dzięki tym błyskotkom każdy Twój strój będzie bardzo stylowy
Najmodniejsza jesienna biżuteria. Dzięki tym błyskotkom każdy Twój strój będzie bardzo stylowy - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
(Ocena: 5) 13.12.2022 12:13
Ziola to sto razy lepsze lekarstwa, niz chemiczny syf z apteki
odpowiedz

Polecane dla Ciebie