Tajemnicze zjawisko déjà vu. Jakie są jego przyczyny?

Jak intrygujące déjà vu tłumaczy nauka?
Tajemnicze zjawisko déjà vu. Jakie są jego przyczyny?
Fot. Unsplash
23.08.2022

Wielu osobom przydarza się to nawet nie raz, czy dwa razy w życiu, ale co pewien czas. Nagle opanowuje ich uczucie, jakby sytuacja, w jakiej się właśnie znaleźli, miała już kiedyś miejsce. Wiedzą doskonale, że doświadczają tego po raz pierwszy, jednakże nie mogą pozbyć się osobliwego wrażenia powtarzalności. 

Jak intrygujące déjà vu tłumaczy nauka?

Zobacz także: Czy to normalne, że on każdy weekend chce spędzać ze znajomymi?

Fascynujące déjà vu

Déjà vu, czyli po francusku już widziane fascynuje ludzi od zarania dziejów. W dobie antycznej podobne odczucia wiązano z tak zwaną metempsychozą, która była rozważana przez pitagorejczyków oraz orfików.

Termin zaczął być powszechnie używany po tym, gdy po raz pierwszy użył go w 1893 roku w swym utworze „Kalejdoskop” wybitny francuski poeta Paul Verlaine (zastosował tam frazę déjà vécu). Odtąd motyw déjà vu stał się inspiracją dla wielu artystów, którzy nawiązywali do niego zarówno w licznych dziełach literackich, jak i plastycznych. Za zbadanie źródeł déjà vu wzięli się wówczas również naukowcy. Analizą zjawiska zajmował się na przykład Zygmunt Freud.

Jakie są przyczyny déjà vu?

Pomimo prowadzenia wielu badań nad zjawiskiem déjà vu, nadal jest ono trudne do wytłumaczenia. Otóż nie da się wykonać skanu mózgu w trakcie jego przeżywania. Owego intrygującego stanu emocjonalnego nie można po prostu wywołać mechanicznie.

Wielu badaczy utrzymuje, że déjà vu ma związek z polem ludzkiej pamięci. Łączą ją z teorią percepcji podzielonej. Według niej zjawisko déjà vu powstaje, jeżeli widzimy coś w dwóch różnych momentach. W pierwszej chwili rejestrujemy dany obraz jedynie kątem oka. Może być to zaledwie ułamek sekundy, więc często zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Mimo tak ograniczonej liczby informacji nasz mózg i tak zaczyna już tworzyć pamięć tego, co widzieliśmy. To właśnie dlatego, gdy znów wracamy do podobnej sytuacji, mamy wrażenie, że kiedyś miała już miejsce.

Zobacz także: Od ponad roku chcę odejść od męża. Nadal nie potrafię...

Polecane wideo

Zmysłowa bielizna, w której zakochały się kobiety. Różni się od tego, co już dobrze znasz
Zmysłowa bielizna, w której zakochały się kobiety. Różni się od tego, co już dobrze znasz - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 4 / 5
Żarmaszyna (Ocena: 4) 23.08.2022 02:45
deja vu ive just been in this place before
odpowiedz

Polecane dla Ciebie