Lekarz zrezygnował z tradycyjnej kąpieli na 5 lat. Co się stało z jego skórą?

Wyniki eksperymentu okazały się dla niego sporym zaskoczeniem.
Lekarz zrezygnował z tradycyjnej kąpieli na 5 lat. Co się stało z jego skórą?
Fot. Unsplash.com (Kevin Baquerizo)
19.08.2022

Dr James Hamblin ma 39 lat, z czego nie mył się przez 5 ostatnich. Wykładowca Yale School of Public Health postanowił przeprowadzić eksperyment. Jego założenie polegało na zrezygnowaniu z tradycyjnych kąpieli z użyciem środków higienicznych. Udało mu się dojść do kilku wniosków.

Lekarz zrezygnował z kosmetyków do kąpieli

Dr James Hamblin jest autorem bestsellerowych publikacji. W jednej z nich „Clean: The New Science of Skin” podzielił się wynikami swojego eksperymentu. Jaka była reakcja jego ciała na odstawienie kosmetyków i mycie się samą wodą? 

Zobacz także: Oto pierwsza osoba, która wyląduje na Marsie! 21-latka poświęci dla tej niezwykłej misji swoje życie prywatne

Wykładowca uznał, że eksperyment, który zamierza przeprowadzić, pozwoli mu sprawdzić, w jaki sposób niemycie się wpłynie na mikrobiom skóry. Dodatkowo, uczony był ciekawy, ile zaoszczędzi na kosmetykach. Nasunęły mu się liczne pytania, a wśród nich m.in. dlaczego ludzie używają produktów o wątpliwym składzie? Postanowił to sprawdzić na własnej skórze. Na czym dokładnie polegał eksperyment? Dr Hamblin opłukiwał ciało jedynie wodą i zrezygnował ze wszystkich środków higienicznych, również z dezodorantu.

Zaskakujące rezultaty

Wyniki przeprowadzonego badania zaskoczyły mężczyznę. W trakcie eksperymentu jego ciało nie wydzielało bowiem nieprzyjemnego zapachu, jak zakładał. Zmniejszyła się także potliwość. Skutkiem tego, nawet po zakończeniu eksperymentu wykładowca często zapominał o dezodorancie. Innym plusem odstawienia kosmetyków okazało się również to, że zniknęły wypryski, a skóra przestała się przetłuszczać.
Co ciekawe, lekarz z różnych powodów nie zaleca całkowitego zrezygnowania z kosmetyków, a wybieranie tych o bardziej naturalnym składzie. 

Zobacz także: 7 rzeczy, które sprawiają, że trudniej Ci się wzbogacić

 

Polecane wideo

Horoskop tygodniowy 29.08. - 4.09.
Horoskop tygodniowy 29.08. - 4.09. - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie