Jedna trzecia Polaków chciałaby zniknąć z Internetu, gdyby tylko mogła

Ty też masz dość Internetu?
Jedna trzecia Polaków chciałaby zniknąć z Internetu, gdyby tylko mogła
Fot. Unsplash (Markus Spiske)
03.08.2022

Szacuje się, że 84,5% Polaków korzysta z Internetu, jednak najnowsze badanie przeprowadzone przez firmę NordVPN zajmującą się bezpieczeństwem cybernetycznym wykazało, że jedna trzecia Polaków (29%) zdecydowałaby się na usunięcie wszystkich swoich danych z Internetu, gdyby tylko miała taką możliwość. Dzieje się tak, ponieważ 41% stwierdziło, że nie ma powodu, aby ich nazwisko było w Internecie, a 33% stwierdziło, że czują się wykorzystywani, ponieważ firmy zbierają ich dane dla własnej korzyści. Pozostałe 31% stwierdziło, że Internet zabiera im zbyt wiele czasu, a 27% uważa, że ktoś w końcu zhakuje ich urządzenia.

Zobacz także: Polacy „myją” zęby na sucho. Stronimy od past, ale także od innych środków higieny

Jakie dane Polacy chcieliby usunąć z Internetu?

Według uczestników badania przeprowadzonego na 1000 Polaków, 42% stwierdziło, że najbardziej preferuje usunięcie z Internetu swoich osobistych informacji finansowych. Inne informacje, które Polacy chcą usunąć z Internetu to:

○ 42% – Niepochlebne zdjęcia/filmy
○ 29% – Wstydliwe zdarzenia
○ 27% – Stare profile randkowe/społecznościowe
○ 12% – Historia zatrudnienia

„Pomimo tego, że usunięcie się z Internetu brzmi jak świetny pomysł dla tych, którzy obawiają się, że ich dane osobowe zostaną ujawnione niewłaściwym podmiotom, trzeba zadać sobie pytanie, czy całkowite wymazanie danych jest w ogóle możliwe we współczesnym cyfrowym świecie” — mówi Daniel Markuson, ekspert ds. prywatności cyfrowej w NordVPN.

„Nasze badanie wykazało również, że niektórzy byliby za nieco bardziej praktycznym podejściem – prawie połowa (45%) byłaby w stanie zapłacić za korzystanie z Internetu anonimowo przez cały czas”.

Dla tych, którzy chcą być anonimowi w sieci i są gotowi za to zapłacić, badanie ujawnia, że 29% Polaków zapłaciłoby do 500 zł, 9% zapłaciłoby 501-2000 zł, a 4% byłoby w stanie wydać 2001-4500 zł, aby pozostać anonimowym.

Zobacz także: 55% Polek nie chce mieć dzieci

Wiedzieć, czy nie wiedzieć - oto jest pytanie!

Z badania wynika, że zadbanie o ochronę swoich danych osobowych w Internecie jest kluczem do wirtualnego szczęścia. 64% Polaków najbardziej obawia się ujawnienia hakerom (lub osobom niepożądanym) swoich danych finansowych, podczas gdy 42% wskazało na strach przed wyciekiem SMS-ów i maili. 36% boi się o swoje konta w mediach społecznościowych, 32% - ujawnienia informacji medycznych, a 29% - ujawnienia swojego życia seksualnego.

„O ile możemy mieć nadzieję na usunięcie niektórych rzeczy o sobie w sieci, to tylko lepsze nawyki internetowe mogą naprawdę pomóc Polakom czuć się bezpieczniej podczas korzystania z Internetu. Używanie bardziej skomplikowanych haseł, zaufanych narzędzi cyberbezpieczeństwa (takich jak VPN, antywirus i menedżer haseł) oraz ogólna świadomość zagrożeń pomoże ludziom chronić swoje najcenniejsze informacje online przez długie lata” — dodał Daniel Markuson z NordVPN.

Mat. prasowe

Metodologia: Badanie zostało zlecone przez NordVPN i przeprowadzone przez zewnętrzną firmę Cint w dniach 16-24 maja 2022 roku (z wyjątkiem Japonii, która była badana w dniach 1-4 lipca 2022 roku). Grupę docelową badania stanowili mieszkańcy Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Niemiec, Hiszpanii, Holandii, Szwecji, Polski, Japonii i Korei Południowej w wieku 18+ (reprezentatywny dla kraju), a dane zostały zebrane od krajowych użytkowników internetu. Zostały oparte na informacjach o wieku, płci i miejscu zamieszkania. W sumie przebadano 10 800 osób, z czego 800 osób z Hiszpanii i 1000 osób z każdego z pozostałych krajów.

O NordVPN

NordVPN jest najbardziej zaawansowanym dostawcą usług VPN i korzystają z niego miliony internautów z całego świata. NordVPN zapewnia podwójne szyfrowanie VPN i Onion Over VPN oraz gwarantuje prywatność bez śledzenia. Jedną z kluczowych funkcji produktu jest Threat Protection, która blokuje szkodliwe strony internetowe, złośliwe oprogramowanie, trackery i reklamy. NordVPN jest bardzo łatwy w obsłudze, oferuje jedne z najlepszych cen na rynku i posiada ponad 5000 serwerów w 60 krajach na całym świecie. Więcej informacji: http://nordvpn.com/pl/.

Polecane wideo

10 najbogatszych ludzi na świecie. Ile miliardów ma na koncie lider rankingu?
10 najbogatszych ludzi na świecie. Ile miliardów ma na koncie lider rankingu? - zdjęcie 1
Komentarze (27)
Ocena: 4.41 / 5
gość (Ocena: 5) 16.08.2022 19:44
Dobrzy znajomi, którzy wywalą Cię ze znajomych za poglądy, głównie liberałowie. Jak nie lubisz obecnego prezydenta USA i coś mu wytkniesz, toś ta zła.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.08.2022 19:43
Uważam, że wyświetlanie się setek znajomych jest smętne i dołujące, gdy nikt pierwszy nie pisze. Na szczęście, już nie mam tak jak kiedyś, że nikt. Tak w ogóle, posłuchajcie sobie "Nie mam na fejsie" Kękę. Sama prawda.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.08.2022 19:39
Miałam dziką satysfakcję, gdy mogłam po liceum skasować konto na Twarzoksiążce. Uczyłam się najlepiej w szkole i znało mnie wiele osób. Wiem, że pewnie przynajmniej niektórzy wścibscy znajomi z klasy chcieliby wiedzieć, co u mnie, ale nie na tyle, żeby do mnie napisać, gdy jeszcze mogli. Po co mi osoby, które tylko się wyświetlają, a z którymi nigdy już nie popiszę, nie złożę sobie życzeń, czy też nawet nie polubią mi zdjęcia? Na studiach założyłam nowe konto, bez zdjęcia, dane takie, że nikt mnie sam z siebie nie da rady znaleźć. Mam na nim ponad 100 znajomych. Studia się kończą i to również zlikwiduję. Może założę kolejne, na którym będę mieć 10 osób, z rodziny. Polecam. 😁
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.08.2022 23:07
Mam to szczęście, że jako dziaders zaczynałam w czasie, gdy nie było czegoś takiego jak internetowanie pod własnym nazwiskiem. Wypsztykałam się z głupot pod różnymi nickami... jak wszedł fejsbuk ze swoim kuriozalnym żądaniem podania prawdziwych danych metrykalnych, podałam takie, jakie miałam ochotę podać i finito, nie miałam publicznego profilu więc nawet nikomu nie przyszło się czepiać... Oczywiście google wszystko wie, ale na szczęście jest za młody, żeby mieć jakieś kompromitujące screenshoty, więc niech sobie ma co chce. Młodzi ludzie nie mają takiej jakiejś blokady bezpieczeństwa przed podzieleniem się czymś prywatnym z obcymi ludźmi, u mnie ta opcja zwyczajnie nie działa, nawet maili o prywatnych sprawach już nie piszę, mam wokół siebie ludzi z krwi i kości, z którymi mogę w każdej chwili porozmawiać, więc po co?
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 04.08.2022 05:30
Wasze gole dupy latają po necie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie