Oko w oko z wilkiem. Jak się zachować, jeśli spotkamy w naturze dzikie zwierzę?

Co zrobić, gdy na naszej drodze pojawi się wilk, łoś, a nawet niedźwiedź?
Oko w oko z wilkiem. Jak się zachować, jeśli spotkamy w naturze dzikie zwierzę?
Fot. Unsplash (Keagan Henman)
26.07.2022

Przemierzając przepiękne dzikie tereny, nierzadko ma się okazję podglądać życie ich mieszkańców. Dziki, sarny, borsuki, jenoty, jelenie, niedźwiedzie, czy łosie to zawsze niezwykły i szalenie emocjonujący widok dla leśnych wędrowców. Zwierzęta, jeśli mogą, zazwyczaj unikają ludzkiego towarzystwa i na nasz widok, czym prędzej zmykają.

Jak się jednak zachować, jeśli nieoczekiwanie staną na naszej drodze? Czego nie robić, aby ich nie przestraszyć i tym samym nie popaść w niemałe tarapaty?

Zobacz także: Zioła dla zdrowia i urody. Czym są niesamowite adaptogeny?

ABC leśnego bezpieczeństwa i odpowiedzialności

Jeśli decydujemy się na spędzanie czasu w naturze, powinnyśmy mieć na uwadze, że to my musimy podporządkować się panującym tam regułom, a nie odwrotnie. Pamiętajmy o tym, że jesteśmy tam gośćmi. Zawsze zachowujmy się jak najciszej. Na trasie nie zostawiajmy po sobie żadnych pamiątek w postaci niedojedzonych smakołyków. Zwierzęta zwabione podobnymi przekąskami, mogą ruszyć naszym śladem. Może więc dojść do niepokojącej sytuacji. 

Gdy stajemy oko w oko z dzikim zwierzęciem, przede wszystkim zachowajmy spokój. Nie róbmy gwałtownych gestów, nic nie mówmy, pod żadnym pozorem nie krzyczmy i w żadnym razie nie rzucajmy się od razu do ucieczki. Może to bowiem spowodować, że zaczniemy być przez nie gonieni. Najlepszą strategią jest zamarcie bez ruchu.

Ponadto nie patrzmy zwierzęciu prosto w oczy - najlepiej zrobimy, gdy będziemy unikać jego spojrzenia. Nie pokazujmy również zębów. W większości przypadków po chwili konsternacji zwierzę potraktuje nas jako ciekawostkę, a nie wroga, wycofa się i zacznie uciekać. 

Jeżeli napotkamy niedźwiedzia, nie wpadajmy w panikę, nawet jeśli staje na dwóch łapach. Niedźwiedzie mają bardzo słaby wzrok i robią to, aby lepiej się czemuś przyjrzeć. Powolnym ruchem zdejmijmy wtedy plecak i unieśmy go do góry. Dzięki temu zabiegowi wydamy się niedźwiedziowi czymś sporym i odejdzie jeszcze szybciej. 

Zobacz także: Mam ataki paniki. Boję się, że coś takiego przydarzy mi się w pracy

Polecane wideo

Wnętrza i astrologia. Jaki styl mieszkania pasuje do Twojego znaku zodiaku?
Wnętrza i astrologia. Jaki styl mieszkania pasuje do Twojego znaku zodiaku? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie