Dlaczego kobiety starzeją się szybciej?

Oznaki dojrzałego wieku szybciej widać u kobiet! Dlaczego upływające lata wcale nie służą naszej urodzie tak, jak dzieje się to w przypadku panów? Starzejemy się szybciej, a zmarszczki nie dodają nam uroku! Przeczytaj o niesprawiedliwych prawach natury…
Dlaczego kobiety starzeją się szybciej?
31.01.2010

Nie ulega wątpliwości, że starzejący się mężczyźni mają o wiele mniej powodów do zmartwień… Z biegiem czasu stają się dojrzali, a to nie zawsze równoznaczne jest z uszczerbkiem na ich wyglądzie. Wręcz przeciwnie! Czy nie powinno być odwrotnie? Dlaczego to właśnie u kobiet, dla których uroda istotna jest w każdym wieku, oznaki starości pojawiają się szybciej, a ich obecność sprawia, że stajemy się mniej atrakcyjne?

Gruboskórni mają  łatwiej

Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na biologiczne różnice budowy skóry mężczyzn i kobiet. Skóra panów jest aż o 20% grubsza niż pań. Co to oznacza? Przede wszystkim większą odporność na oddziaływanie promieni słonecznych i innych czynników, których wpływ na zdrowy wygląd naskórka może okazać się negatywny. Przyczyną jest lepsze nawilżenie i natłuszczenie skóry panów. W skórze kobiety znajduje się mniej gruczołów potnych i łojowych, a więc sama tkanka ulega szybszemu niszczeniu. Warto wspomnieć o istotnej roli kolagenu i elastyny, odpowiadającym za jędrność skóry, a co za tym idzie – również za brak zmarszczek. Według naukowców z Uniwersytetu Fryderyka Schillera w Jenie oraz Fraunhofer Institute of Biomedical Technology w St. Ingbert skóra kobiet traci kolagen w znacznie szybszym tempie niż skóra mężczyzn, a zmarszczki u panów pojawiają się dopiero po 40 roku życia i inaczej niż u kobiet – są to zawsze zmarszczki głębokie.

Brzydki od zawsze

Co jeszcze pozwala mężczyznom starzeć się godniej? Nie bez znaczenia są  oczywiście wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, którym poddają  się zarówno panowie, jak i panie. Codzienne golenie się pobudza krążenie skóry, co naturalnie poprawia jej kondycję. Pielęgnacja skóry pań, to przede wszystkim makijaż, który dla płci przeciwnej jest zjawiskiem zupełnie obcym, bo ładny wygląd mężczyzn to zasługa jedynie rysów twarzy. Jak wspomniany makijaż ma się do starzenia? Zmieniające się właściwości skóry, zmniejszona elastyczność, zmiany wyglądu buzi, a co za tym idzie – adekwatne modyfikacje w doborze make up’u… Według psychologów, wszystko to sprawia, że starzejącym się kobietom coraz trudniej jest pogodzić się , nie tylko ze swoim wiekiem i przemijaniem urody. Sam makijaż też może okazać się czynnością trudną do wykonywania równie pieczołowicie, co przed kilku laty. Czasem staje się wręcz zbędny. Efekt jego braku porównuje się do różnicy pomiędzy zdjęciami hollywoodzkich gwiazd „z” i „bez” make up’u i choć ta zmiana nie jest ani tak gwałtowna, ani szokująca, przy „niepoprawianym” wyglądzie mężczyzn, może być postrzegana jako zaniedbywanie się… W przypadku panów nie pojawią się przecież ani nowe przebarwienia, ani niedoskonałości skóry, czy też wyjątkowo jasne brwi i rzadkie rzęsy – wszystko to, przy każdej okazji, wyglądało tak od zawsze…

Kredyt lojalności

To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, jaką można nazwać brak troski mężczyzn o wygląd. Być może naszym błędem jest odwieczne udzielanie wielkiego kredytu wyrozumiałości – przywiązywania stosunkowo małej wagi do wyglądu naszego mężczyzny, rekompensowanego doszukiwaniem się innych cech takich jak dojrzałość, stateczność, mądrość, status społeczny, pasja. Głębokie zmarszczki, uwydatniające charakter człowieka, a dojrzały wygląd, jedynie pogłębia ten efekt – podobnie jak inna właściwa jedynie panom i przez to dodająca im męskości przypadłość – łysienie.

Z wielu badań, analizujących postrzeganie piękna płci przeciwnej, zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn wynika, że dla pań najistotniejsza jest twarz. Panowie natomiast równie dużą wagę przywiązują do wyglądu innych partii ciała. Te trudno utrzymać w nieskazitelnej kondycji, podobnie jak symetrię sylwetki i twarzy. Pod wpływem wieku, chorób i zmian, zachodzących w naszym organizmie, takich jak wahania hormonalne, ciąża, karmienie piersią, czy cesarskie cięcie, ciało ulega niewielkim zmianom. Czy panie nie powinny być dumne z każdej, pojawiającej się z wiekiem niedoskonałości? To przecież świadectwo bezcennej życiowej roli, jaką przyjdzie nam odegrać jedynie raz… Jak jednak wytłumaczyć to panom, aby nie uciekali do młodszych kochanek?!

Alicja Milewska

Zobacz także:

Największe kompleksy gwiazd – RANKING!

Poznajcie największe koszmary gwiazd – mankamenty urody, które spędzają im sen z powiek, a nam, zwykłym kobietom… poprawiają humor!

Seksowne 60-tki podbijają srebrne ekrany!

Czy zdarzyło Ci się  pomyśleć, że spośród wszystkich tekstów kultury, jedynie film nie zdołał jeszcze uwolnić się od problemu seksizmu? 

 

Polecane wideo

Komentarze (37)
Ocena: 4.89 / 5
gość (Ocena: 5) 28.11.2019 09:14
Zapewne jesteś stara i brzydka i nikt cię nie chce, bo potwpjej durnej gadce wynika twój despotyzm walnij się w łeb brzudniejaca zapewne starucho że zmarszczkami i bez chłopa
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 17.08.2019 11:55
Haha, mam wrażenie że pisze to jakiś zakompleksiony facet. "(...) podobnie jak inna właściwa jedynie panom i przez to dodająca im męskości przypadłość – łysienie". To chyba jakiś żart! Nie ma nic bardziej postarzającego faceta niż łysina (w połączeniu jeszcze z piwnym bebechem mamy 20-kilku latków którzy wyglądają na 40-pare). Przykro mi panowie, kto mieczem wojuje od miecza ginie. Zdaliście sobie w końcu sprawę z tego, że starzejecie szybciej niż kobiety, i w panice staracie się temu zaprzeczać. Starzejecie się tak szybko, bo o siebie nie dbacie! Z żalem patrzę na dawnych znajomych facetów, kiedyś ładne chłopaczki, a teraz stare dziady mimo wciąż młodego wieku. Dziewczyny za to w miarę dają radę.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.09.2015 15:18
Przeciez to mezczyzni starzeja sie szybciej Swiadczy o tym dlugosc zycia
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.04.2015 02:12
Przeciez to mezcxzyzni szybciej sie starzeja krocej zyja szybciej siwieja i choruja na miazdzyce
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 30.12.2011 00:32
chyba jednak nie do końca tak jest jak pani pisze. owszem, kobiet starzeją się trochę szybciej, lecz dużo zależy od genów i dbania o siebie. mam wrażenie, że ten artykuł jest bardzo subiektywny i nie mogę się z nim całym zgodzić.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie