Po wakacjach spore zmiany w szkołach. Co tym razem czeka uczniów?

Czego dotyczy najnowsza reforma?
Po wakacjach spore zmiany w szkołach. Co tym razem czeka uczniów?
Fot. Unsplash (Siora Photography)
07.07.2022

Przemysław Czarnek wraz ze swoimi współpracownikami pracował ostatnimi czasy nad nowymi reformami. Co w związku z nimi zmieni się tuż po wakacjach? Otóż do szkół wprowadzony zostanie nowy przedmiot. To jednak nie koniec przewidywanych modyfikacji. Czego jeszcze mogą spodziewać się uczniowie?

Zobacz także: Dwuletnia dziewczynka została najmłodszym członkiem Mensy. Bije na głowę 99 proc. populacji

Co zaplanował na wrzesień 2022 minister edukacji?

Nowym przedmiotem, jaki pojawi się w szkołach od września będzie Historia i Teraźniejszość. W zakresie podstawowym ma zastąpić WOS. Wiedza i Społeczeństwo nie znika jednak wcale ze szkół. Ten przedmiot będzie nadal nauczany, tyle że jedynie w formie rozszerzonej. 

Jakie zagadnienia będą poruszane  na lekcjach Historii i Teraźniejszości? W programie znajdą się przede wszystkim wydarzenia związane z najnowszą historii Polski, a więc począwszy od 1945 aż do 2015 roku. 

Można powiedzieć, że to uzupełniona i poszerzona kontynuacja kursu historii najnowszej i wiedzy o społeczeństwie realizowanego w klasie VIII szkoły podstawowej. Będzie też zapewniona korelacja z podstawą programową historii w szkołach ponadpodstawowych, tak aby treści z zakresu historii najnowszej powtarzały się jedynie na tyle, na ile jest to konieczne. 

Treści z dotychczasowego przedmiotu wiedza o społeczeństwie w zakresie podstawowym zostaną wkomponowane w kontekst historyczny, co umożliwi uczniom lepsze zrozumienie złożonych procesów historycznych oraz społeczno-politycznych. 

- czytamy na stronie Ministerstwa Nauki i Edukacji.

Kolejną zmianą w szkolnictwie jest powrót przedmiotu przysposobienie obronne (PO). PO w 2012 roku zostało zastąpione przed przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa. Na przysposobieniu obronnym tak jak przed laty omawiane będą zagadnienia związane z sytuacjami zagrożenia, takimi jak na przykład działania wojenne. Będą one jednak bezprecedensowo uzupełnione o interesujące ćwiczenia. Ministerstwo Nauki i Edukacji zapowiada bowiem niemałe innowacje w programie PO, którymi ma być między innymi wprowadzenie szkoleń strzeleckichnauka obsługi broni kulowej, jak i pneumatycznej.

Jeśli niektóre placówki nie będą w stanie dostatecznie się przygotować i wdrożyć w życie wspomnianych szkoleń od września, będą miały na to czas do roku szkolnego 2024/2025.

Zobacz także: Czy masz wysoką inteligencję? Zdradzają to Twoje oczy. Nie chodzi o ich kolor, ale o...

Polecane wideo

„On ją na pewno zdradza”. TikTokerka plus size o ohydnych opiniach, które słyszy na temat swojego związku
„On ją na pewno zdradza”. TikTokerka plus size o ohydnych opiniach, które słyszy na temat swojego związku - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 3) 07.07.2022 12:59
Aha, ok-
odpowiedz

Polecane dla Ciebie