Baby shower. Skąd wzięła się jego tradycja?

Od kiedy celebruje się baby shower?
Baby shower. Skąd wzięła się jego tradycja?
Fot. iStock
20.07.2022

Baby shower, czyli celebracja organizowana z okazji mających wydarzyć się niebawem narodzin, stała się w naszym kraju szalenie popularna dopiero kilka lat temu. Baby shower w formie, jaką przyjmuje współcześnie, narodziło się w Stanach Zjednoczonych. Początek owej sympatycznej tradycji datuje się mniej więcej na lata pięćdziesiąte XX wieku.

Począwszy od tego czasu grona amerykańskich przyjaciółek organizowały dla przyszłej mamy kameralne przyjęcia z podarkami i łakociami. Obdarowywano ją zaś przede wszystkim tym, co najbardziej miało się jej przydać w kolejnych miesiącach, kiedy powita już na świecie dziecko. Amerykański baby shower to jednak wcale nie jedyny prekursor tego typu przedsięwzięć.

Zobacz także: Prezent na baby shower – co kupić przyszłej mamie i dziecku?

Seemantham, czyli najstarsze baby shower na świecie

Co ciekawe, tego typu celebracje odbywały się już w starożytnych Indiach. Rytuał nazywano Seemantham (lub Valaikaappu). Był bardzo popularny w stanach, takich jak Tamil Nadu, Karnataka, Kerala i Andhra Pradesh. Nie świętowano jednak w domowym zaciszu, ale na terenie świątyń.

Kobiety w siódmym bądź ósmym miesiącu ciąży były w trakcie obchodów Seemantham uznawane za wcielenia wielkiej bogini Lakshmi, żony Wisznu i patronki szczęścia, piękna oraz dobrobytu. Na dłoniach brzemiennych malowano henną piękne, pełne finezji wzory, a następnie przyozdabiano ich przeguby bransoletkami wydającymi charakterystyczny brzęczący dźwięk. Wierzono, że ów dźwięk będzie skutecznym odstraszaczem dla złych duchów, czyhających na bezbronne niemowlaki. W trakcie obrządku przyszłe młode matki wynoszono na świątynny piedestał, a zebrani przystępowali do powtarzania dźwięków wybranej mantry. Potem uhonorowane mantrą przez społeczność kobiety były obdarowywane rozmaitymi łakociami, do których udekorowania używało się jadalnych płatków złota.

Seemantham obchodzi się w Indiach po dziś dzień. Jego celebracje zależą przede wszystkim od przynależności do konkretnej społeczności, jak i statusu majątkowego. W majętnych indyjskich rodzinach Seemantham celebruje się już w domu, a nie w świątyniach. Co więcej, kiedyś Seemantham obchodzono za każdym razem bycia w stanie brzemiennym. Obecnie w taki sposób świętuje się jedynie narodziny pierwszego dziecka.

Zobacz także: To piękne imię dla dziewczynek zyskuje właśnie wielką popularność

Polecane wideo

„On ją na pewno zdradza”. TikTokerka plus size o ohydnych opiniach, które słyszy na temat swojego związku
„On ją na pewno zdradza”. TikTokerka plus size o ohydnych opiniach, które słyszy na temat swojego związku - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Jowita (Ocena: 5) 25.07.2022 13:24
Nie mam pojęcia szczerze mówiąc, ale podobają mi się tego typu imprezki. Sama na dniach wybieram się do siostry na baby shower. Przyszłym rodzicom kupiłam iRobota, a maluszkowi kołyskę. Coś czuje, że maluszek będzie moim oczkiem w głowie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.07.2022 16:30
3c. 4 fc yb
odpowiedz

Polecane dla Ciebie